logo

  Ünye Mehmet Necati Vidinli Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi eTwinning Okulu oldu

  eTwinning, Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) kullanımıyla okullar için destek, araç ve hizmetler sağlayarak Avrupa’daki okullar arası işbirliğini teşvik eden Avrupa’nın en büyük çevrim içi uluslararası proje paydaşlığı yürütme platformu.

  2005 yılında Avrupa Komisyonunun e-öğrenme programının ana hareketi olarak başlatılan eTwinning, 2014 yılından bu yana AB Eğitim, Öğretim, Gençlik ve Spor program olan Erasmus+’a, sıkı bir şekilde entegre edilmiş.

  Ünye Mehmet Necati Vidinli  Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi  İngilizce Öğretmeni  Muhammet AYDIN tarafından 2016 yılında Hayata Seyirci Kalma Oku Hayatı Yanına Al adlı kitap okuma farkındalık projesiyle  dahil olduğu eTwinning ortamına 2018-2019 yılında ulusal ve uluslararası kalite etiketleriyle taçlanan, ulusal basında defalarca yer alan ve  Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü eTwinning Ulusal Destek Servisi tarafından organize edilen 10. eTwinning Ulusal Konferansı’na Ünye’den Türkiye nin ilk 200 projesi arasına girerek davet edilen tek proje olan ve  Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK’un yakınen  ilgilendiği, Bakanlığın 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı için İyi Örneklerden biri olarak yayımladığı English In Street (İngilizce Sokakta) projesinin ürünleriyle eTwinning Okulu etiketi başvurusu hakkını kazandı.

  Dezavantajlı grup diye adlandırılan bir Endüstri Meslek Lisesi öğrenci grubu önderliğinde Ünye’den yedi bölgeye ve Avrupa’ya kadar uzanan bir başarı öyküsü bu. Bir Meslek Lisesi öğretmen grubunun öğrencilerindeki cevheri görüp mücevhere dönüştürme süreci.

  Başarıyla ilgili olarak konuşan Okul Müdürü İbrahim ELİBOLCA ’’Sürecin en başından sonuna kadar verdikleri desteklerle bizlere güç katan,öğretmen ve öğrencilerinin eğiitim dünyalarını teşvikleriyle zenginleştiren ve Ünye Milli Eğitimini 21. yüzyıl ihtiyaçlarına göre tasarlayan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Özgür TOKGÖZ’e ve Ordu Şehrini eTwinning sevdasıyla sarıp sarmalayan ve köy-şehir demeden herkese- her okula ulaşıp Ordu yu Türkiye’nin en prestijli eTwinning şehirlerinden birisine dönüştüren,il koordinatörümüz Burçak ÖZYURT’a ,çalışmalarıyla okulumuzu uluslararası lider bir kurum ünvanıyla taçlandıran Ünye MEM Özel Büro’da görevli öğretmenimiz Muhammet AYDIN’a, Müdür Yardımcımız Cuma GÜNDÜZ’e,emeği geçen tüm öğretmen arkadaşlarımıza,Matematik Öğretmenimiz Berna Arslan ve Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık birimimizden Aybike Balcı’ya, ayrıca E-güvenlik çalışmalarında büyük emek veren Bilişim Teknolojileri öğretmenleri Mehmet BIÇAKÇI, Ender OY ve Ali ERDİN’e teşekkür ederiz.’’ İfadelerini kullandı.

  44 ülkede yürütülen eTwinning Faaliyeti kapsamında toplam 2177 okul eTwinning Okulu olmak için başvuru yaptı ve ülkemizden 950 okul bu etiketi alarak 44 Avrupa ülkesi içerisinde 1. Oldu. Ordu İlindeyse toplamda 34 okul eTwinning okulu ünvanını elde etti, bu okulların 13’ü de Ünye İlçesine ait.

  Avrupa merkezli ödüllendirilen bu okullar iki yıl süreyle ulusal ve uluslararası projelerde lider kurumlar olarak tanınacak ve özellikle Erasmus+ projelerinde öncelikli statüye geçecekler.

  eTwinning OKULU :

  eTwinning Okulları, eTwinning’in önemini ve değerlerini tanır, okul yönetiminin desteğiyle bunları okulun politikalarına, uygulamalarına ve mesleki gelişim süreçlerine dahil eder.

  eTwinning Okul Etiketi ile, eTwinning; sadece bireysel olarak eTwin’cilerin değil, aynı zamanda öğretmen takımlarının ve okul liderlerinin birlikte çalıştığı tüm okulun katılımını, çabasını ve bağlılığını tanıyarak değerlendirir.

  Bir eTwinning Okulu statüsüne ulaşma kavramı, objektif olarak değerlendirilebilecek bileşenlerle yapılan gelişimsel bir yolculuktur. Bu bir rekabet değil, bir seviyeden diğerine doğru gerçekleştirilen bir ilerleme sürecidir.

  Tüm eTwinning Okullarının pusulası, eTwinning Okul Misyonu’dur.

  Faydaları nelerdir?

  eTwinning Okulları:

  Avrupa düzeyinde eTwinning için rol modelleri olarak tanınırlar ve eylemin gelecekteki gelişimi için ilham verecek öncü okullardan oluşan bir ağ oluştururlar.

  Avrupa düzeyinde yüksek seviyede görünürlük elde ederler ve eTwinning Okulu Etiketlerini tanıtıcı ve bilgilendirici materyallerinde gösterebilirler.

  Aşağıdaki alanlarda lider olarak tanınırlar:

  Dijital uygulamalar

  e-Güvenlik uygulamaları

  Pedagojiye Yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımlar

  Personelin sürekli mesleki gelişiminin teşvik edilmesi

  Personel ve öğrencilerle gerçekleştirilen işbirlikçi öğrenme uygulamalarının teşvik edilmesi

  Ödüllü okulların personeli ve müdürleri, özel mesleki gelişim programlarına katılmaya teşvik edilir ve iyi uygulamaları paylaşmak, işbirliği yapmak ve belirli çevrimiçi etkinliklere katılmak için bir eTwinning Grubu’nun parçası olabilirler.

  Erasmus projelerinde öncelikli okullar olarak başvuru formlarında da açıkça belirtilmişlerdir.

  Share