• DOLAR
  5,7518
  %0,04
 • EURO
  6,3411
  %-0,00
 • ALTIN
  272,08
  %0,08
 • BIST
  103.781
  %-1,00
Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Mı?

Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Mı?

“Su gibi aziz ol” adlı bir önceki yazımızda sudan, suyun ilginçliklerinden bahsetmiştik.  Mesela her şey yerçekimi kuralına uyuyorken, her ne kadar akan su, göl, deniz, okyanus suları yerçekimine uygun hareket ediyor olsa da buharlaşan su, ağaçların, çimlerin ve çiçeklerim topraktan kökleri vasıtasıyla emerek aldığı su, yer çekimine aykırı davranarak bitkinin dalına, yaprağına ve çiçeğine kadar yükselmektedir.

Yine her bir madde ısındığında yada ısıtıldığında genleşip büyümesine, soğutulduğunda ise büzüşüp küçülmesine rağmen; su tam tersi bir özellik sergileyerek ısıtıldığında küçülmekte, soğutulduğunda ise hacmi genişleyip artmakta olduğundan bahsetmiştik.

Suyun elbette birçok ilginç özelliği vardır. Ancak, bahsetmek istediğim ilginç olan bir başka özelliği ise şudur; gerek yağmur olarak yeryüzüne inen suyun her bir damlacığı olsun ve gerekse suyun katı hali olan kar tanelerinin olsun her bir tanesi bir birine benziyor olsa da hiçbir tanesinin diğeri ile aynı olmadığı hususu ilginçtir. Ancak ilgin olmasının yanında bir o kadar da mucizevî bir şeydir.

Suyun bu mucizevî özelliği bana insanların parmak uçlarının bir birine çok benziyor olmasına rağmen aynı olmayışı hususunu hatırlattı. İlk insandan bugüne kadar yaşamış tüm insanların parmak uçları birbirinden farklıdır.  İnsan parmak uçlarının birbirinden farklı olduğunun anlaşılmaya başlandığı 1850’lerden beri her insanın parmak ucu adeta kendisinin kimlik kartı olmuştur. Hatta kimlikte hata olur belki ancak parmak ucunda yanılma yoktur. Konu buraya gelmişken parmak uçlarındaki bu mucizevî durum Allah’ın kitabında şöyle ifade edilmektedir: “ insan kendisinin kemiklerini bir araya toplayamayacağımızı mı sanıyor. Evet, Bizim onun parmak uçlarını bile düzenlemeye gücümüz yeter” ( Kıyame Suresi:3-4).

Parmakların bütün incelikleri bir nevi parmaktaki bütün sır onun uçlarındadır. Parmaklarda ve parmak uçlarındaki sanat, dokunma duyusu, dokunma duyusuna ait bu duyarlılık kısacası bu mucize parmakların uçlarında gizlidir. Onun için bir işin kime ait olduğunu ifade için:  bu işte filancanın parmağı var, deriz.

Elbette ki bu da başka bir mucize ancak, bu günkü yazımda ne yeryüzüne inen milyarlarca sayıda yağmur damlalarının hakeza aynı şekilde ne yağan milyarlarca sayıdaki kar tanelerinin ne de dünya üzerinde  yaşayan yedi milyardan fazla insanın her birinin parmak uçlarının birbirinin aynı gibi görünse de hiç birinin parmak ucunun bir başkasıyla aynı olmadığından da bahsetmeyeceğim.

Ben bugün güzel sözün etki gücünün ya da tesir gücünün üstünde durmaya çalışacağım.  Denilebilir ki ne alaka sudan başladın sözün tesir gücüne atladın.

Bu dönemin başında okullarımızda görevlendirdiğimiz ücretli öğretmenlere yönelik bir program düzenlemiştik.  O programda öğretmen arkadaşlarıma bir selamlama konuşması yapmıştım. Peygamber efendimizin: “ Güler yüz, Güzel Söz Sadakadır” Hadisi şerifinden hareketle arkadaşlarıma da okul idarelerine, birbirlerine, öğrencilerine ve velilerine iyi davranmaları; güler yüzlü olup güzel sözler söylemelerini tavsiye eden bir konuşma yapmıştım.

Hani insan bir programda konuşma yapacağı zaman eğer konuşmasını kâğıda dökmemişse irticalen konuşacaksa sahneye çıkmazdan önce neylerden bahsedebilirim diye konuşacağı ana başlıkları zihninden geçirir.  Ancak sahnede konuşma esnasında sahnede olmanın, bütün gözlerin konuşmacının üzerinde olmanın verdiği haleti ruhiye ile bazen heyecandan konuşacaklarının bazılarını yaparken bazılarını da unutur.

İşte o gün güzel söz söylendiğinde sadece insan değil, suya bile söylendiğinde suyun da söylenen güzel yada kötü sözden etkilendiğinden bahsetmek istemiştim. Ancak insana söylenen kısmını ifade ederken suya söylendiğinde suyunda söylenen sözden, tavır ve davranışlardan etkilendiğini kısmını unutmuştum. Bugün  sözün insana söylendiğinde nasıl etki gücü varsa suya söylendiğinde suya da tesir ettiği hususuna değinmek istiyorum.

Bir Japon araştırmacı olan Masaru Emoto suyun üzerinde yaptığı bir araştırmada çektiği su fotoğrafları ile dünyada büyük bir yankı uyandırır.  2004 yılında Türkçeye çevrilen ve Türkçesi  “Suyun Gizli Mesajı “ adlı kitabında eksi beş derecede dondurulmuş su örneklerini çekebilme özelliğine sahip fotoğraf makinesi ile çektiği fotoğraflarda insan eli değmemiş suların çok güzel olduğunu ancak musluk sularının yada kirli su kaynaklarında alınan suların çekilen fotoğraflarının çok bozuk kristal görüntülerde olduğunu tespit eder.

Araştırmalarını derinleştiren Dr. Emoto: suyun ve su moleküllerinin insanın ağzından çıkan sözlerden hatta insanın duygu ve düşüncelerinden de etkilendiğini ortaya koymuş.

Suyun güzel yada kötü sözlerden, dinlettirilen müzikten, insanın o anki hissedilen duygu ve düşüncelerinden hatta ve hatta suya gösterilen görüntülerden dahi etkilendiğini ve değişim gösterdiğini çektiği fotoğraflarla ve fotoğraflarda ki görüntülerle ortaya koymuş.

Tam da burada aklıma hemen peygamber efendimizin suyu içmeden önce besmele çekmemizi tavsiye eden hadisi şerifi geldi aklıma. “Su içerken Besmele çek, bitince de Elhamdulillah de ve üç nefeste için!”

Murat ŞİT
Eğitimci / Yazar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?