logo

  Tanzanya Eğitim Sistemi – 2


  Ubeyde ALKAN
  ubeydealkan@gmail.com

  Tanzanya’dan herkese tekrardan selamlar.

  Öncelikle yaşanan depremlerden dolayı  geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

  Tanzanya Eğitim Sistemi üzerine yazımızın 2. Bölümü ile karşınızdayız. Bu bölümde sadece ilk kademeyi yani  anaokulu ve ilkokulu anlatmaya çalışalım.

  Buradaki eğitim sistemi oldukça karışık ve zorlu.

  Eğitim hem özel hem devlet okulları tarafından devam ettiriliyor.. Devlet okulları ücretsiz ancak çok çok kalabalık. Kaliteli zel okullarda Tanzanya şartlrında ciddi paralar istiyorlar.ucuz olanlarında hem eğitim kalitelerinde hem de fiziksel şartlarında tartışılacak şekilde ciddi farklılıklar var. Bazılarının devlet okullarından farkı yok maalesef. Bunun yanında birde uluslararası (international) diploma veren okullar var. İşin içine onlarda girince iyice karmaşıklaşıyor. Çünkü bunlar hangi ülkenin okulu ise kendi ülkesinin sistemini uyguluyor.

  Anasınıfından başlayalım. Anasınıfı okumak burada zorunlu ve öğrenci 3 yaşından itibaren anasınıfına başlayabiliyor. Ancak zorunlu olan  6 yaşında başlaması. 6 yaşında anasınıfına başlayan bir öğrenci 1 sene devam ediyor. 3 yaşında başlayan öğrencinin ise gelişim süreci takip ediliyor. Ne kadar süre devam etmesi gerektiğine öğretmenleri ve aile ortak karar veriyor. Bizzden farklı olarak burada anasınıfından okuma, yazma ve basit matematik işlemleri öğretiliyor. Yani ilkokula başladığında öğrenci okuma yazmayı öğrenmiş oluyor. Hepsi de öğrenebiliyor mu? Diye sorduğunuzu duyar gibiyim.  Öğrenemese de en geç 7 yaşında ilkokula başlamak zorunda. 3 yaşında anaokuluna giden bir çocuk okuma yazmayı öğrendiyse ve fiziksel yeterliliğe de sahipse daha erkende ilkokuluna başlayabilmektedir.

  Çocuklar en geç7 yaşında ilkokul başlıyor ve anasınıfında olduğu gibi herkes ilkokula gitmek zorunda.  Eğitim de İngilizce ve Swahilce dilleri kullanılmakta ve okulların tercihine bırakılmış. Tabiki de ciddi bir çoğunluğu yerel ve resmi dil olan Swahilce’yi kullanıyorlar. Ancak her iki derste müfredatta bulunuyor. Okul hangi dili seçtiyse tüm dersler o dil üzerinden işleniyor. Örneğin ingilizceyi seçen okulda matematik, tarih, coğrafya fen bilimeri dersleri de İngilizce işleniyor. Bunun yanında sadece Swahilce ayrı bir ders olarak okutuluyor veya tam tersi olacak şekilde tüm dersler Swahilce işleniyor sadece İngilizce dersi ayrı bir ders olarak okutuluyor..

  İlk 3 sene çocuklar okulda öğretmenlerinin yaptığı sınavlara giriyor ve bu sınav sonuçlarına göre her öğrenci için bir rapor hazırlanıyor. Bizdeki karneden farklı biraz. Bu raporda öğrencinin aldığı derslerin öğretmenleri, öğrencinin dersle ilgili artı ve eksilerini yazıp birde veliye tavsiyelerde bulunuyor. Aslında çok çok güzel bir uygulama.

  Öğrenci dördüncü sınıfın sonuna geldiğinde devlet tüm okullarda aynı anda bir sınav yapıyor ve bu sınav sonucuna göre başarılı olan öğrenciler bir üst sınıfa geçebiliyor, başarısız olanlar ise dördüncü sınıfı tekrar okuyor. Sınıf tekrarı yapan öğrenci sene sonunda tekrar sınava giriyor. Bir daha sınavda kalırsa bir daha okuyor bir daha sınava giriyor ancak üçüncü kere sınava girdiğinde tekrar sınavda kalırsa cezayı öğretmene kesiyorlar. Üç sene üst üste kalan öğrenciye birşey öğretmemişsin deniliyor ve öğrenci bir üst sınıfa geçiyor, ancak beşinci sınıfta öğrenci boş bırakılmayıp geçmişte kalan eksik konuları takviye derslerle tamamlanmaya çalışılıyor.

  Beşinci ve altıncı sınıfta ilk üç senede olduğu gibi sadece okulda sınav yapılıyor raporlar hazırlanıyor hem aileye hem de bakanlığa bu raporlar gönderiliyor. Öğrenci takibi ciddi mana da önemseniyor raporlar hazırlanıyor ve öğrencinin eksiklikleri devamlı tamamlanmaya çalışılıyor.

   

  Yedinci sınıfa gelindiğide ise asıl sınav burada yapılıyor. Yine bu sınavı da devlet yapıyor ve çok önemseniyor. Sınavın ismi PSE (Primary School Exam). Öğrencilerin hepsi aynı anda kendi okullarında devletin gönderdiği gözetmenler eşliğinde bu sınava giriyor. Sınavı kazananlar ortaokula gitmeye hak kazanıyor, kazanamayanlar için ise sınıf tekrarı yapmak mümkün değil. Onlar için farklı bir sistem var ama ortaokul sisteminin ayrıntılarını bir sonraki yazımızda paylaşalım.

  Her gün yeni birşeyler öğrenmenin huzur ve mutluluğu ile hepinize selam ederim.

  Sağlıcakla kalınız…

  Ubeyde Alkan

  Etiketler: » »
  Share

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

  • Korona Virüsün Düşündürdükleri?

   05 Nisan 2020 Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet, Sağlık

   Bu günlerde tüm insanlık “korona virüs” krizi ile küresel salgın(pandemi) ile boğuşuyor. Bu virüs Aralık 2019’da Çin’in bir şehrinde başladı. Ancak her nedense birkaç Asya Ülkesi hariç(Japonya, Güney Kore vb.) dünya bu virüsü ciddiye almadı. İngiltere,ABD,İtalya ve İspanya bu ciddiyetsizliğin(belki öngörüsüzlüğün) sonucu olarak büyük sağlık problemleri ve çok sayıda kayıp verdiler ve hala da kriz tüm sıcaklığı ile devam ediyor. Bizim ülkemizde ise ilk vaka Mart 2020’de ortaya çıktı. Ülkemiz Sağlık Bakanlığımızın koordinesinde mücadele ediyor. ...
  • Fedakarlık sevdiğiniz şeylerden vazgeçmek anlamına gelir

   03 Nisan 2020 Faydalı Bilgiler, Genel, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet, Rehberlik

   Genellikle bizim hoşlandığımız şeylerden çocuklarımız hoşlanmıyor. Çocuklarımızın hoşlandığı şeylerden de biz hoşlanmıyoruz. Çok az ortak noktamız var.Çocuklarımızla daha verimli bir işbirliği yapmanın yolu ise hoşlanmadığımız halde onların hoşlandığı şeylerle ilgilenmekten geçiyor. Örneğin çocuğunuzun izlediği dizi sizin hoşunuza gitmeyebilir ama oturup onunla o diziyi izlerseniz beraber konuşabileceğiniz ortak bir konuyu bulmuş olacaksınız.Günümüz de durum öyle bir noktaya geldi ki sevmediğiniz şeyleri yapan çocuklarınızla bağ kurma...
  • Hayır Olsun

   03 Nisan 2020 Genel, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Kültür-Sanat, Manşet

   Bakarak gözüme sevdanı saldın, İpeksi dillerde bal ettin beni. O güzel kalbine aşkımı aldın, İçilen kahvede fal ettin beni.Görmedim oturup resmine baktım, Uğrunda maniler türküler yaktım, Sağanak gözyaşı olup da aktım, Kuruyan ağaçta dal ettin beni.Her zaman hasretim o güzel göze Kıyıp da bakamam muhteşem yüze, Sen yokken yüreğim giriyor güze, İnleyen yürekte zal ettin beni.Dün gece gördüğüm bir rüya vardı, Aşk denen bir hançer kalbimi yardı, Bembeyaz kefenler bedenim sardı, Şu fani dünyaya mal ettin beni.(12.02.2020 Birk...
  • Yeni Öğrenme İklimi Olarak ”FİJİTAL”

   03 Nisan 2020 Genel, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet, Teknoloji

   Aslında bir pazarlama kavramı olan Fijital, fiziksel ve dijital kavramlarının birleşiminden oluşmuş bir sözcük.Dünyanın büyük bir kısmını etkileyen pandemi, ülke olarak bizlerin de evde kalmasına ve sosyal karantinaya sebep olmuştur. Evde kalma süresi uzayan ve daha da uzayacağa benzeyen bu süreç, günlük yaşam alışkanlıklarımızda ve davranışlarımızda değişikliklere sebep olmaya başladı bile. Her tarafımızdan bizi sarmış olan dijital ortam şu an alışveriş, iş, haber alma, eğitim vb. birçok alanda başköşeye oturdu. Görünen o ki, evde kaldığ...