• DOLAR
  5,7515
  %0,04
 • EURO
  6,3428
  %0,03
 • ALTIN
  271,95
  %0,02
 • BIST
  103.781
  %-1,00
Tanzanya Eğitim Sistemi – 2

Tanzanya Eğitim Sistemi – 2

Tanzanya’dan herkese tekrardan selamlar.

Öncelikle yaşanan depremlerden dolayı  geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Tanzanya Eğitim Sistemi üzerine yazımızın 2. Bölümü ile karşınızdayız. Bu bölümde sadece ilk kademeyi yani  anaokulu ve ilkokulu anlatmaya çalışalım.

Buradaki eğitim sistemi oldukça karışık ve zorlu.

Eğitim hem özel hem devlet okulları tarafından devam ettiriliyor.. Devlet okulları ücretsiz ancak çok çok kalabalık. Kaliteli zel okullarda Tanzanya şartlrında ciddi paralar istiyorlar.ucuz olanlarında hem eğitim kalitelerinde hem de fiziksel şartlarında tartışılacak şekilde ciddi farklılıklar var. Bazılarının devlet okullarından farkı yok maalesef. Bunun yanında birde uluslararası (international) diploma veren okullar var. İşin içine onlarda girince iyice karmaşıklaşıyor. Çünkü bunlar hangi ülkenin okulu ise kendi ülkesinin sistemini uyguluyor.

Anasınıfından başlayalım. Anasınıfı okumak burada zorunlu ve öğrenci 3 yaşından itibaren anasınıfına başlayabiliyor. Ancak zorunlu olan  6 yaşında başlaması. 6 yaşında anasınıfına başlayan bir öğrenci 1 sene devam ediyor. 3 yaşında başlayan öğrencinin ise gelişim süreci takip ediliyor. Ne kadar süre devam etmesi gerektiğine öğretmenleri ve aile ortak karar veriyor. Bizzden farklı olarak burada anasınıfından okuma, yazma ve basit matematik işlemleri öğretiliyor. Yani ilkokula başladığında öğrenci okuma yazmayı öğrenmiş oluyor. Hepsi de öğrenebiliyor mu? Diye sorduğunuzu duyar gibiyim.  Öğrenemese de en geç 7 yaşında ilkokula başlamak zorunda. 3 yaşında anaokuluna giden bir çocuk okuma yazmayı öğrendiyse ve fiziksel yeterliliğe de sahipse daha erkende ilkokuluna başlayabilmektedir.

Çocuklar en geç7 yaşında ilkokul başlıyor ve anasınıfında olduğu gibi herkes ilkokula gitmek zorunda.  Eğitim de İngilizce ve Swahilce dilleri kullanılmakta ve okulların tercihine bırakılmış. Tabiki de ciddi bir çoğunluğu yerel ve resmi dil olan Swahilce’yi kullanıyorlar. Ancak her iki derste müfredatta bulunuyor. Okul hangi dili seçtiyse tüm dersler o dil üzerinden işleniyor. Örneğin ingilizceyi seçen okulda matematik, tarih, coğrafya fen bilimeri dersleri de İngilizce işleniyor. Bunun yanında sadece Swahilce ayrı bir ders olarak okutuluyor veya tam tersi olacak şekilde tüm dersler Swahilce işleniyor sadece İngilizce dersi ayrı bir ders olarak okutuluyor..

İlk 3 sene çocuklar okulda öğretmenlerinin yaptığı sınavlara giriyor ve bu sınav sonuçlarına göre her öğrenci için bir rapor hazırlanıyor. Bizdeki karneden farklı biraz. Bu raporda öğrencinin aldığı derslerin öğretmenleri, öğrencinin dersle ilgili artı ve eksilerini yazıp birde veliye tavsiyelerde bulunuyor. Aslında çok çok güzel bir uygulama.

Öğrenci dördüncü sınıfın sonuna geldiğinde devlet tüm okullarda aynı anda bir sınav yapıyor ve bu sınav sonucuna göre başarılı olan öğrenciler bir üst sınıfa geçebiliyor, başarısız olanlar ise dördüncü sınıfı tekrar okuyor. Sınıf tekrarı yapan öğrenci sene sonunda tekrar sınava giriyor. Bir daha sınavda kalırsa bir daha okuyor bir daha sınava giriyor ancak üçüncü kere sınava girdiğinde tekrar sınavda kalırsa cezayı öğretmene kesiyorlar. Üç sene üst üste kalan öğrenciye birşey öğretmemişsin deniliyor ve öğrenci bir üst sınıfa geçiyor, ancak beşinci sınıfta öğrenci boş bırakılmayıp geçmişte kalan eksik konuları takviye derslerle tamamlanmaya çalışılıyor.

Beşinci ve altıncı sınıfta ilk üç senede olduğu gibi sadece okulda sınav yapılıyor raporlar hazırlanıyor hem aileye hem de bakanlığa bu raporlar gönderiliyor. Öğrenci takibi ciddi mana da önemseniyor raporlar hazırlanıyor ve öğrencinin eksiklikleri devamlı tamamlanmaya çalışılıyor.

 

Yedinci sınıfa gelindiğide ise asıl sınav burada yapılıyor. Yine bu sınavı da devlet yapıyor ve çok önemseniyor. Sınavın ismi PSE (Primary School Exam). Öğrencilerin hepsi aynı anda kendi okullarında devletin gönderdiği gözetmenler eşliğinde bu sınava giriyor. Sınavı kazananlar ortaokula gitmeye hak kazanıyor, kazanamayanlar için ise sınıf tekrarı yapmak mümkün değil. Onlar için farklı bir sistem var ama ortaokul sisteminin ayrıntılarını bir sonraki yazımızda paylaşalım.

Her gün yeni birşeyler öğrenmenin huzur ve mutluluğu ile hepinize selam ederim.

Sağlıcakla kalınız…

Ubeyde Alkan

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?