• DOLAR
  5,7496
  %0,12
 • EURO
  6,3630
  %0,20
 • ALTIN
  271,03
  %0,07
 • BIST
  105.380
  %1,54
Suriye İzlenimleri – 1

Suriye İzlenimleri – 1

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın yetim çalışmalarını yerinde görmek için üç günlük bir program dâhilinde Hatay, Suriye ve Kilis’e bir yolculuk yaptık. Her ilçenin ilçe yönetimlerinden İHH Kurumsal İlişkiler Birimlerinden sorumlu olan arkadaşlardan istekli olanlar ile yaptığımız bu yolculuktan yeni arkadaşlarla tanışmak yanında İHH’nın yetimlere dönük yaptığı çalışmalarını da yerinde görmüş olduk.

Sabiha Gökçen Havaalanına kendi aracımla geçtim. Havaalanına giriş yapmazdan önce giriş yönünde sağda isparka aracı bıraktım. Yolculuk yapacakların bilmesinde fayda olacağını düşündüğüm okuyucularım için bu bilgiyi yazmak istedim. İspark’ın 24 saatlik park ücreti 10 TL imiş. Bu aracı ile havaalanına gelenler için avantajlı görünen bir durumdur. Aracımı nereye bırakacağım. Döndüğümde aracımı yerinde bulacak mıyım derdi tasası olmaz. Araç sahibinin içi rahat olur diye düşünüyorum.
-IHH ekibi Hatay Havaalanında
Hatay’a yolculuğumuz için uçağımıza bindik. Hatay havaalanına indiğimizde İstanbul Avrupa yakasından binen arkadaşlarımız bizden yarım saat önce inmiş ve bizim inişimizi bekliyor olarak gördük. İki ekip birleşip havaalanı önünde toplu bir hatıra fotoğrafı aldıktan sonra bizi bekleyen aracımıza binerek havaalanından ayrıldık. İlk olarak İHH Hatay Reyhanlı Lojistik Merkezine gittik. İHH Hatay Reyhanlı Lojistik Merkezinde kahvaltımızı yaptıktan sonra İHH’nın, Türkiye’nin Suriye sınırında ve Suriye’nin Türkiye sınırında yaptığı yetim çalışmalarını yerinde görmek, İHH Yetimhanelerini ziyaret etmek için Suriye’ye geçecektik.
-Çadırkentte yaşayan yetimler
Ya bi gidin işinize!
Sınıra Cilvegözü sınır kapısına varmadan önce yol boyu uzun bir konvoy oluşturmuş olan kamyonlar ve tırlar gördük. Daha biz sormadan çok güzel Arapça bilen ve konuşan aslen Hatay’lı olup İHH’nın Suriye Yetim çalışmalarını yürüten Yusuf adlı rehberimiz bu tırların yükünün demir ve çimento olduğunu söyledi. Sanki içimizi okuyor ne soracağımızı daha biz sormadan biliyordu. Yol boyunca ilerlediğimizde hakikaten tırların ve kamyonların yüklerinin inşaat malzemeleri ile dolu olduğunu görüyorduk.
Kontrol noktasında yakın bir mesafeye vardığımızda grup grup kalabalıklar gördük. Rehberimiz, bunlar ülkelerine bayramlaşmak için giden Türkiye’deki Suriyeliler olduğunu söyledi. Suriye’ye bayramlaşmak için giden gruplar halindeki bu insan kalabalığını görünce şaşırdık doğrusu. Bu kalabalıkları görünce hemen yakın zamanda okuduğum yazılar ve yorumlar aklıma getirdi.
Suriyeliler için: Ülkeniz eğer güvenli değilse bayramda güvenli olmadığını söylediğiniz ülkenize nasıl ve neden gidiyorsunuz. Yok, eğer güvenli ise bayramlaşmaya gidebiliyor iseniz neden ülkenizde kalmıyor Türkiye’ye geri dönmüyorsunuz?
-Cilvegözü sınır kapısında bayramlaşmaya ülkelerine gitmek için bekleyen Suriyeliler
Cilvegözü sınır kapısından geçerken o insan kalabalığını görünce bu sorular benimde kafamda soru işaretleri olarak kaldı ve yer etti. Ancak Suriye’yi ve Suriye’dekilerin yaşadıklarını gördükten sonra bu soruları soran her kim ise kimler ise onlara rahatlıkla “ulan Allah’tan korkun. Ya bi gidin işinize” diye bağırasım geldi. Keşke Türkiye’de yaşayan Suriyelileri görüp te verdiğiniz hüküm kadar, Suriye’nin Türkiye sınırında savaşın başladığı yıldan bugüne kadar 7- 8 yıldır Çadır Kentlerde (yaşayan diyemeyeceğim) yaşamaya çalışan Suriyelileri de görüp ona göre hüküm verseydiniz diye bağırasım geliyor.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?