logo

  Suriye İzlenimleri – 1


  Murat ŞİT
  muratsit@gmail.com
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nın yetim çalışmalarını yerinde görmek için üç günlük bir program dâhilinde Hatay, Suriye ve Kilis’e bir yolculuk yaptık. Her ilçenin ilçe yönetimlerinden İHH Kurumsal İlişkiler Birimlerinden sorumlu olan arkadaşlardan istekli olanlar ile yaptığımız bu yolculuktan yeni arkadaşlarla tanışmak yanında İHH’nın yetimlere dönük yaptığı çalışmalarını da yerinde görmüş olduk.

  Sabiha Gökçen Havaalanına kendi aracımla geçtim. Havaalanına giriş yapmazdan önce giriş yönünde sağda isparka aracı bıraktım. Yolculuk yapacakların bilmesinde fayda olacağını düşündüğüm okuyucularım için bu bilgiyi yazmak istedim. İspark’ın 24 saatlik park ücreti 10 TL imiş. Bu aracı ile havaalanına gelenler için avantajlı görünen bir durumdur. Aracımı nereye bırakacağım. Döndüğümde aracımı yerinde bulacak mıyım derdi tasası olmaz. Araç sahibinin içi rahat olur diye düşünüyorum.
  -IHH ekibi Hatay Havaalanında
  Hatay’a yolculuğumuz için uçağımıza bindik. Hatay havaalanına indiğimizde İstanbul Avrupa yakasından binen arkadaşlarımız bizden yarım saat önce inmiş ve bizim inişimizi bekliyor olarak gördük. İki ekip birleşip havaalanı önünde toplu bir hatıra fotoğrafı aldıktan sonra bizi bekleyen aracımıza binerek havaalanından ayrıldık. İlk olarak İHH Hatay Reyhanlı Lojistik Merkezine gittik. İHH Hatay Reyhanlı Lojistik Merkezinde kahvaltımızı yaptıktan sonra İHH’nın, Türkiye’nin Suriye sınırında ve Suriye’nin Türkiye sınırında yaptığı yetim çalışmalarını yerinde görmek, İHH Yetimhanelerini ziyaret etmek için Suriye’ye geçecektik.
  -Çadırkentte yaşayan yetimler
  Ya bi gidin işinize!
  Sınıra Cilvegözü sınır kapısına varmadan önce yol boyu uzun bir konvoy oluşturmuş olan kamyonlar ve tırlar gördük. Daha biz sormadan çok güzel Arapça bilen ve konuşan aslen Hatay’lı olup İHH’nın Suriye Yetim çalışmalarını yürüten Yusuf adlı rehberimiz bu tırların yükünün demir ve çimento olduğunu söyledi. Sanki içimizi okuyor ne soracağımızı daha biz sormadan biliyordu. Yol boyunca ilerlediğimizde hakikaten tırların ve kamyonların yüklerinin inşaat malzemeleri ile dolu olduğunu görüyorduk.
  Kontrol noktasında yakın bir mesafeye vardığımızda grup grup kalabalıklar gördük. Rehberimiz, bunlar ülkelerine bayramlaşmak için giden Türkiye’deki Suriyeliler olduğunu söyledi. Suriye’ye bayramlaşmak için giden gruplar halindeki bu insan kalabalığını görünce şaşırdık doğrusu. Bu kalabalıkları görünce hemen yakın zamanda okuduğum yazılar ve yorumlar aklıma getirdi.
  Suriyeliler için: Ülkeniz eğer güvenli değilse bayramda güvenli olmadığını söylediğiniz ülkenize nasıl ve neden gidiyorsunuz. Yok, eğer güvenli ise bayramlaşmaya gidebiliyor iseniz neden ülkenizde kalmıyor Türkiye’ye geri dönmüyorsunuz?
  -Cilvegözü sınır kapısında bayramlaşmaya ülkelerine gitmek için bekleyen Suriyeliler
  Cilvegözü sınır kapısından geçerken o insan kalabalığını görünce bu sorular benimde kafamda soru işaretleri olarak kaldı ve yer etti. Ancak Suriye’yi ve Suriye’dekilerin yaşadıklarını gördükten sonra bu soruları soran her kim ise kimler ise onlara rahatlıkla “ulan Allah’tan korkun. Ya bi gidin işinize” diye bağırasım geldi. Keşke Türkiye’de yaşayan Suriyelileri görüp te verdiğiniz hüküm kadar, Suriye’nin Türkiye sınırında savaşın başladığı yıldan bugüne kadar 7- 8 yıldır Çadır Kentlerde (yaşayan diyemeyeceğim) yaşamaya çalışan Suriyelileri de görüp ona göre hüküm verseydiniz diye bağırasım geliyor.

  Etiketler: » »
  Share

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

  • Teknolojiden Kurtulmayı Başaran Bayramlarımız…

   24 Mayıs 2020 Genel, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet, Teknoloji

   Yaşanan her şeyin bir nedeni varmış meğer. Hiçbir sıkıntı sebepsiz değilmiş. Bayramlaşmayı unutup tatile dönüştürmüştük oysa. Arayıp sesimizi duymak yerine toplu mesajla ne de kolay çözüyorduk bu sorunu. Ne de olsa teknoloji var ne de olsa bunlar eski kültürden kalma formalitelerdi. Ve modern dünyanın gündeminde bile değildi. Birden bir şey oldu. O kültür bu kültür diye ayırt etmeden birden ışıklar söndü. Hayat yavaşladı. Koca dünyaya sığdıramadığımız hayatı eve sığdırmayı zorla da olsa başardık. Kimimiz 600 m2 ye kimiz 60 m2 ye.. ama çok büyü...
  • Gelin bir çocuğun kalbine girelim

   14 Mayıs 2020 Genel, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet

   Ramazan ayının 15. günü Dünya Yetimler Günü. Her ne kadar Ramazan ayını bu yıl Korona Virüsün gölgesinde sönük olarak geçirsek te, Ramazanın simgesi olan Teravih namazları kılınmasa da, Müslümanların cem olduğu toplandığı, toplu kıldıkları namaz olan Cuma namazları kılınmasa da oruçlar tutulmakta ve Ramazanın manevi atmosferi hissedilmeye çalışılmaktadır.Dün başladığımız Ramazanın bu gün 15. günü olmuş. Günler su gibi akıp gitmekte. Ramazanın 15’i olunca “Dünya Yetimler Günü” geldi aklıma. Dünya Yetim Günü nasıl belirlendi?2013 yılın...
  • Bilmez Beni

   14 Mayıs 2020 Genel, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Kültür-Sanat, Manşet

   Örtmeyin üstümü alın yorganı Buz tutmuş yüreğim kar bilmez beniAşkınla örülmüş yağlı urganıTakmışım boynuma dar bilmez beniAraftır cehennem cennet arasıAğırdır bilirim yürek yarası Sızlıyor göğsümün aha burası Kor olup yanmışım nar bilmez beniKaptırdım gönlümü güzel bir kulaAlıp da başımı düşmüşüm yolaSavrulup dururum hep sağa solaKendimden gitmişim gar bilmez beniUyumak imkânsız uykular haramEridi bedenim azaldı daramHer gece kanıyor sızlayan yaramBen çoktan ölmüşüm yar bilmez beniBirkan Onat ...
  • Pandemide Yeni Alışkanlığımız; Evden Çalışma

   04 Mayıs 2020 Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet

   Uzun süre evde olabilme hayalleri kuran var mıydı? Yıllarca yoğun çalışan birçok insanın hayaliydi uzun süre işten uzakta evde kalabilmek veya evden çalışabilmek. Ama böyle hayal edilmemişti. Hep o home ofice hikâyelerine bakar özenirdik.Dünyanın bütün gündemini değiştiren ve olumsuz etkileyen covid -19 salgınının yayılmasını önlemek için alınan en ciddi kararlardan biri sosyal izolasyonu yaşamımıza sokmak oldu. Sosyal izolasyon, çalışma hayatımızı doğrudan etkiledi. Çalışma hayatındaki bazı kurumlar evden çalışma modelini farklı şekille...