logo

Sosyal Medya ve Algı Yönetimi


Murat ERMİŞ
muratermis54@gmail.com

Günümüzde sosyal medya mecraları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Son yıllarda sosyal medya artık hayatımızın neredeyse tamamında var olmaktadır.
Sosyal medyanın kullanılma amaçlarından biri de bu mecralarda algı yönetimleri yapmaktır. Son dönemlerde sosyal medya denildiğinde ilk aklımıza gelen kavramlardan olan “sosyal medya algı yönetimi” kavramını bu bölümde açıklamaya çalışacağım.
“Algı” kavramı çok farklı anlamlara gelse de ilk akla gelen anlamı “ikna” ve “inandırmak”dır. “Algı yönetimi” kavramı ise “toplulukları inandırmak” anlamında kullanılmaktadır ve bu kavramın ilk kez ABD Savunma Bakanlığı tarafından terminolojiye katıldığı bilinmektedir.
Sosyal Medyada Algı Yönetimleri Niçin Yapılır?
Sosyal medyada algı yönetimini, devletler bölgesel ve küresel güçlerini sergilemek ve devam ettirmek amaçlı kullanırken, markalar ve kişiler ise itibarlarını yükseltmek için kullanmaktadırlar.
Toplum mühendisliği ile yapılan bu çalışmalarda özellikle devletler ve markalar dijital ortamlarda algı operasyonlarını yönetmektedirler.
Sosyal medya ağlarının kullanımının çok yeni olması sebebiyle profesyonel içerik üreticilerinin ve profesyonel kullanıcılarının sayısı oldukça azdır. Bu durumu bilen az sayıdaki profesyonel kullanıcı ise bu mecralarda algı oluşturabilecek yayınlar yaparak toplulukları yönetebilmektedir. Büyük oranda iletişim amaçlı kullanılan sosyal medyada algı yönetimi yapmaktaki kasıt aslında iletişimi yönetmektir. Profesyonel sosyal medya algı yöneticilerinin
yaptığı işe baktığımızda aslında iletişimi yönetmek olduğunu görmekteyiz. Burada sözü edilen sosyal medya algı yönetimi, bazen olumlu bazen de olumsuz yönde olmaktadır.
Sosyal medya algı yönetimi, zannedildiği kadar kolay bir olgu değildir. Bu konuda yapılan çalışmalar son derece profesyonel, uzun soluklu ve koordineli bir çalışma olmakla birlikte çoğu zaman bir ekip işidir. Sosyal medyada algı oluşturabilmek ve bu algıyı yönetebilmek için iletişim aşamalarını çok iyi bilmek gerekir.
Ayrıca algı oluşturacağınız kitleyi iyi seçmek ve tanımak da bir o kadar önemlidir. Seçtiğiniz bu kitle ile sanal da olsa bağların kuvvetli kurulması gerekmektedir.
Başka bir deyişle sosyal medyada algı yönetimi yapmak, oluşturulan hedeflere, kitlelerin olumlu tavır sergilemesini sağlamaktır.
Bu kitlelerin düşüncelerini etki altına alarak oluşturulan hedefler doğrultusunda çalışmalar yapmaktır.
Sosyal medya mecralarında paylaşılan içeriklerin, anında küreselleşmesi ve bunun neticesinde toplulukları etkilemesi gibi bir gücü vardır. Sosyal medya, sınırları ortadan kaldırmış ve tüm dünyaya ulaşma imkânı sağlamıştır.
Bu yüzden sosyal medya paylaşımlarının topluluklar üzerinde çok etkili bir silah olduğunu söyleyebiliriz. Algı yönetimi yapmak isteyenler için sosyal medya ortamı en kolay mecralardır. Sosyal medyanın anlık ve etkileşime açık olması sebebiyle, toplumlar üzerinde algı yönetimi yapacakların ilk başvurduğu mecralardır.

Murat Ermiş
Eğitimci/Yazar

Etiketler: » » » »
Share

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 3 Bilinmeyenli Denklem

  21 Ocak 2020 Genel, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet, Teknoloji

  X,Y,Z… Latin alfabesinin son harfleri… İnsan neslinin de son 3 kuşağı…3 bilinmeyenli çözülmesi zor bir problem gibi insan neslinin de anlamlandırması güç son 3 kuşağı… Hele bir de öyle bir kuşak var ki ailenin son şımarık çocuğu gibi o da tabiri caizse neslin en son şımarığı: Z kuşağı…2000 ve sonrası dünyaya gelenler…“Dijital/kristal kuşak”…       Anne babaları tarafından saçlarına bir tek yağmur damlası düşürülmeyen; iki adımlık mesafelere arabayla götürülen; “susadım” bile demeden ağızlarına su şişesi dayatı...
 • Soğuk Beyazın Şehri Sarıkamış: 1

  13 Ocak 2020 Genel, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Kültür-Sanat, Manşet

  Geçen yılda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzü temsilen katıldığımız Sarıkamış Şehitlerini anma programına bu yıl da okullarımızda görev yapan okul müdürü ve müdür yardımcılarından oluşan bir ekip ile katılmak nasip oldu.Evlere bak ne kadar küçük Sabiha Gökçen’den bindiğimiz uçağımız Kars’taki Harakani Havaalanına inecekti. İnişe geçmeye yakın geçtiği anonsta Kars’ta havanın - 14 derece olduğu bilgisini veriyordu. Bulutların içinden çıktıktan sonra arka koltukta oturan bayan yolcu yanında oturan muhtemelen eşi olan yolcuya ‘Evlere bak ne k...
 • Eğitimin Lokomotifleri

  02 Ocak 2020 Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet

  Her alanda olduğu gibi eğitimde de Lokomotifler olmalı ve bu Lokomotif ler çağın gereksinimlerini karşılayabilecek donanıma sahip olmalıdırlar. Lokomotif ne kadar güçlüyse vagonların taşıyacağı yük de ona göre olur. Hatta bu Lokomotifler öyle çağdaş olmalı ki neyi taşıdığını, nereden taşıdığını, nereye taşıyacağını çok iyi bilmelidirler. Şimdi asıl sorumuza gelelim.Kimdir bu eğitimin lokomotifleri?Gerek eğitim camiasına gerekse eğitim camiasının dışan kalanlara sorun büyük bir ihtimalle aynı cevabı alırsınız. Siz okuyucularımızın da şu ...
 • Sosyal Medyada Etik

  28 Aralık 2019 Faydalı Bilgiler, Genel, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet, Teknoloji

  İnternet üzerinden yeni medya aracılığıyla eş zamanlı paylaşıma imkân vermesi bakımından sosyal medya, özellikle mobil telefonlar sayesinde zaman ve mekân sınırlarını ortadan kaldırmıştır. İşlevi her geçen gün büyüyen ve gelişen bir mecra olarak sosyal medya, maalesef bu büyüme karşısında kurallarını ve etik ilkelerini tam olarak oluşturamamıştır. Sosyal medyanın belki de en büyük problemi, “Bu hızlı büyümesi karşısında kendi içerisinde etik kurallarını oluşturabiliyor mu?” sorusudur. Bu soruya ne yazık ki hayır cevabını veriyoruz.Sosyal Me...