• DOLAR
  5,8147
  %0,44
 • EURO
  6,4658
  %0,25
 • ALTIN
  276,05
  %0,90
 • BIST
  7,7627
  %1,70
Sosyal Medya ve Algı Yönetimi

Sosyal Medya ve Algı Yönetimi

Günümüzde sosyal medya mecraları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Son yıllarda sosyal medya artık hayatımızın neredeyse tamamında var olmaktadır.
Sosyal medyanın kullanılma amaçlarından biri de bu mecralarda algı yönetimleri yapmaktır. Son dönemlerde sosyal medya denildiğinde ilk aklımıza gelen kavramlardan olan “sosyal medya algı yönetimi” kavramını bu bölümde açıklamaya çalışacağım.
“Algı” kavramı çok farklı anlamlara gelse de ilk akla gelen anlamı “ikna” ve “inandırmak”dır. “Algı yönetimi” kavramı ise “toplulukları inandırmak” anlamında kullanılmaktadır ve bu kavramın ilk kez ABD Savunma Bakanlığı tarafından terminolojiye katıldığı bilinmektedir.
Sosyal Medyada Algı Yönetimleri Niçin Yapılır?
Sosyal medyada algı yönetimini, devletler bölgesel ve küresel güçlerini sergilemek ve devam ettirmek amaçlı kullanırken, markalar ve kişiler ise itibarlarını yükseltmek için kullanmaktadırlar.
Toplum mühendisliği ile yapılan bu çalışmalarda özellikle devletler ve markalar dijital ortamlarda algı operasyonlarını yönetmektedirler.
Sosyal medya ağlarının kullanımının çok yeni olması sebebiyle profesyonel içerik üreticilerinin ve profesyonel kullanıcılarının sayısı oldukça azdır. Bu durumu bilen az sayıdaki profesyonel kullanıcı ise bu mecralarda algı oluşturabilecek yayınlar yaparak toplulukları yönetebilmektedir. Büyük oranda iletişim amaçlı kullanılan sosyal medyada algı yönetimi yapmaktaki kasıt aslında iletişimi yönetmektir. Profesyonel sosyal medya algı yöneticilerinin
yaptığı işe baktığımızda aslında iletişimi yönetmek olduğunu görmekteyiz. Burada sözü edilen sosyal medya algı yönetimi, bazen olumlu bazen de olumsuz yönde olmaktadır.
Sosyal medya algı yönetimi, zannedildiği kadar kolay bir olgu değildir. Bu konuda yapılan çalışmalar son derece profesyonel, uzun soluklu ve koordineli bir çalışma olmakla birlikte çoğu zaman bir ekip işidir. Sosyal medyada algı oluşturabilmek ve bu algıyı yönetebilmek için iletişim aşamalarını çok iyi bilmek gerekir.
Ayrıca algı oluşturacağınız kitleyi iyi seçmek ve tanımak da bir o kadar önemlidir. Seçtiğiniz bu kitle ile sanal da olsa bağların kuvvetli kurulması gerekmektedir.
Başka bir deyişle sosyal medyada algı yönetimi yapmak, oluşturulan hedeflere, kitlelerin olumlu tavır sergilemesini sağlamaktır.
Bu kitlelerin düşüncelerini etki altına alarak oluşturulan hedefler doğrultusunda çalışmalar yapmaktır.
Sosyal medya mecralarında paylaşılan içeriklerin, anında küreselleşmesi ve bunun neticesinde toplulukları etkilemesi gibi bir gücü vardır. Sosyal medya, sınırları ortadan kaldırmış ve tüm dünyaya ulaşma imkânı sağlamıştır.
Bu yüzden sosyal medya paylaşımlarının topluluklar üzerinde çok etkili bir silah olduğunu söyleyebiliriz. Algı yönetimi yapmak isteyenler için sosyal medya ortamı en kolay mecralardır. Sosyal medyanın anlık ve etkileşime açık olması sebebiyle, toplumlar üzerinde algı yönetimi yapacakların ilk başvurduğu mecralardır.

Murat Ermiş
Eğitimci/Yazar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?