logo

  Sosyal Medya Hayatımızın Neresinde?


  Murat ERMİŞ
  muratermis54@gmail.com

  Her şey 1970’lerin başında iki bilgisayar arasında gönderilen ilk elektronik posta ile başladı. İlk elektronik postanın gönderilmesi internetin başlangıcı olarak kabul edilirken, sonraki yıllarda tahmin edilemeyecek kadar büyüyecek olan sosyal medyanın da başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

  Sosyal Medya Hayatımızın Neresinde?

  Günlük hayatımızın artık neredeyse vazgeçilmezi olan, alışkanlıklarımızı bile değiştiren, zaman ve mekâna bağlı kalmadan yüzmilyonlarca insanın kullandığı bu sosyal medya nedir?

  Artık yaşamımızın bir parçası olan sosyal medyanın birçok tanımı olsa da en bilinen tanım olarak sosyal medya, interaktif iletişime imkân sağlayan, kullanıcıların paylaşım içeriklerini yine kendilerinin ürettiği bir dijital platformdur. Kişilerin internet üzerinden birbirleriyle yaptığı eş zamanlı diyalog ve paylaşımların bütünüdür.
  İnternette özellikle yeni medya araçları vasıtasıyla her türlü içeriğin (ses, fotoğraf, mesaj vb.) zamana ve mekâna bağlı kalmadan kullanıcıları arasında paylaşıldığı anlık iletişim sağlayan dijital ortam olarak da tanımlayabiliriz sosyal medyayı.
  Çok fazla geçmişi olmayan, 30 yıllık bir geçmişe sahip olan sosyal medya özellikle akıllı mobil telefonların kullanımı ile ciddi bir artış göstermiştir.

  Yeni nesil web teknolojilerinin getirdiği kullanıcı kolaylığı ve eş zamanlı iletişim özelliğiyle paylaşımların yapıldığı, takip edildiği ve içerik üretildiği bir platform olan sosyal medya neredeyse herkesin kendisine göre yorumladığı ve anlam kattığı bir mecra olmuştur.

  Sosyal Medya ve Geleneksel Medya

  Sosyal medya, TV, radyo, gazete, dergi, vb. görsel ve yazılı medyalardan farklı olarak interaktif, etkileşimli, eş zamanlı, yaşayan, çift taraflı bir mecradır. Yeni medya olarak da adlandırılan sosyal medya bu yönüyle geleneksel medyanın çok ilerisindedir. Örneğin, biz televizyonda yayınlanan bir habere ya da gazete ve dergilerde
  yayınlanan içeriklere sadece izleyici olurken, bu içerik ve yayın konusunda sadece çevrenizdekilere şahsi yorumlarımızı yaparken sosyal medyada yayınlanan içeriklere anında yorum yapabiliyoruz. Bu içerikleri üyesi olduğumuz sosyal medya mecralarından yüzbinlerce kişiye ulaştırabiliyor, tepkimizi ve beğenilerimizi anında belirtebiliyoruz.

  Çağımızın bize sunduğu teknoloji ile hayatımıza hızla giren sosyal medya geleneksel medyadan farklı olarak bilgiye çok daha hızlı ulaşmamızı sağlamıştır. Transmedya olarak adlandırdığımız bu dönüşüme gelecekte üretilecek teknoloji ile daha farklı platformların doğuşuna kadar ayak uydurabilen kişi, marka ve devletler bu yakaladıkları ivme ölçüsünde yatırımlarını yapabileceklerdir.

  Kullanıcı odaklı olması bakımından sosyal medya neredeyse hiçbir maliyet gerektirmediği için çok geniş kitleler tarafından özgürce kullanılmaktadır. Kullanım kolaylığı açısından içeriklerin özgürce paylaşıldığı sosyal medya, kullanıcılarına kapılarını sonuna kadar açmaktadır. Sosyal medya son yıllarda artık öyle bir akım haline gelmiştir ki onun karşısında durmanız veya ben sosyal medya ile ilgilenmiyorum demeniz mümkün değildir.

  İnternet ve özellikle de mobil telefonlar sayesinde zaman ve mekân kısıtlaması olmadan paylaşımın esas olduğu bu iletişim şeklinin geleceğini ise tahmin etmek gerçekten çok güç.

  Sosyal medyayı daha iyi anlayabilmek için sosyal medyanın doğuşundan günümüze kadar olan tarihi süreçlerine bakmamız yararlı olacaktır.

  Etiketler: » »
  Share

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

  • Buldu Beni

   04 Haziran 2020 Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Kültür-Sanat, Manşet

   Sevgiden bihaber viran ellerde Kendimden geçerken göz buldu beni Nağmeyle inleyen dertli tellerde, Yüreğe saplanan söz buldu beniBakışı bir mızrak yay gibi kaşı Gözünde birikmiş akacak yaşı Anladım halinden dumanlı başı Ruhuma dokunan yüz buldu beniBirikti içimde bütün avazım Kapattı kendini çalmıyor sazım Her mevsim zemheri kalmadı yazım Baharı beklerken güz buldu beniKesildi çığlığım lâl oldu dilim Kurudu içimde yeşeren gülüm Kalmadı alevim artık bir külüm Huzuru beklerken köz buldu beni(27.05.2020) Birkan ONAT ...
  • Ustanın Hayaliyle Eser Arasındaki Fark

   04 Haziran 2020 Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet, Teknoloji

   Nesiller, kuşaklar farklılaşıyor. Dünya değişiyor. Peki değişen düzeni yönetecek zihinleri gerçekten yetiştiriyor muyuz? Pandemi süreciyle birlikte eğitim sistemimiz çok büyük bir sınav verdi. Eba’ nın adını duymayan hiçbir öğrenci hiçbir veli kalmadı. İlk kez denedik uzaktan eğitimi ve bana göre oldukça da başarılı olduk. Tabi başarıya hangi açıdan baktığımız önemli. Yapılan her yeni model kurulum aşamasında aksaklıklarla karşılaşır ve kurucular tarafından eksikler tespit edilip geliştirilir. Hiç bir sistem ilk başta mükemmel olamaz. Uzaktan...
  • Bu Bir Hikâyedir

   04 Haziran 2020 Haberler, Köşe Yazarları, Manşet

   Bu bir hikâyedir. Belki bir yaşanmışlıktan alınmış. Belki de uydurulmuş olabilir. Bunu okuyan sağlık çalışanlarımızı tenzih ediyorum. Doktorlarımızı tenzih ediyorum. Hele bu korona virüs sürecinde canla başla çalışan doktor ve sağlık çalışanlarımıza,  gösterdikleri gayret, çabaları emekleri herkesi malumudur. Bütün dünya ülkeleri korona virüs karşısında çaresiz kalırken ülkemizde başta sağlık bakanımız ve ülkemin eli öpülesi doktorları, sağlık çalışanları aldıkları önlemler ile gösterdikleri çaba ve gayretleri ile ülkemizin ve insanımızın...
  • Teknolojiden Kurtulmayı Başaran Bayramlarımız…

   24 Mayıs 2020 Genel, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet, Teknoloji

   Yaşanan her şeyin bir nedeni varmış meğer. Hiçbir sıkıntı sebepsiz değilmiş. Bayramlaşmayı unutup tatile dönüştürmüştük oysa. Arayıp sesimizi duymak yerine toplu mesajla ne de kolay çözüyorduk bu sorunu. Ne de olsa teknoloji var ne de olsa bunlar eski kültürden kalma formalitelerdi. Ve modern dünyanın gündeminde bile değildi. Birden bir şey oldu. O kültür bu kültür diye ayırt etmeden birden ışıklar söndü. Hayat yavaşladı. Koca dünyaya sığdıramadığımız hayatı eve sığdırmayı zorla da olsa başardık. Kimimiz 600 m2 ye kimiz 60 m2 ye.. ama çok büyü...