logo

Sosyal Medya Hayatımızın Neresinde?


Murat ERMİŞ
muratermis54@gmail.com

Her şey 1970’lerin başında iki bilgisayar arasında gönderilen ilk elektronik posta ile başladı. İlk elektronik postanın gönderilmesi internetin başlangıcı olarak kabul edilirken, sonraki yıllarda tahmin edilemeyecek kadar büyüyecek olan sosyal medyanın da başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

Sosyal Medya Hayatımızın Neresinde?

Günlük hayatımızın artık neredeyse vazgeçilmezi olan, alışkanlıklarımızı bile değiştiren, zaman ve mekâna bağlı kalmadan yüzmilyonlarca insanın kullandığı bu sosyal medya nedir?

Artık yaşamımızın bir parçası olan sosyal medyanın birçok tanımı olsa da en bilinen tanım olarak sosyal medya, interaktif iletişime imkân sağlayan, kullanıcıların paylaşım içeriklerini yine kendilerinin ürettiği bir dijital platformdur. Kişilerin internet üzerinden birbirleriyle yaptığı eş zamanlı diyalog ve paylaşımların bütünüdür.
İnternette özellikle yeni medya araçları vasıtasıyla her türlü içeriğin (ses, fotoğraf, mesaj vb.) zamana ve mekâna bağlı kalmadan kullanıcıları arasında paylaşıldığı anlık iletişim sağlayan dijital ortam olarak da tanımlayabiliriz sosyal medyayı.
Çok fazla geçmişi olmayan, 30 yıllık bir geçmişe sahip olan sosyal medya özellikle akıllı mobil telefonların kullanımı ile ciddi bir artış göstermiştir.

Yeni nesil web teknolojilerinin getirdiği kullanıcı kolaylığı ve eş zamanlı iletişim özelliğiyle paylaşımların yapıldığı, takip edildiği ve içerik üretildiği bir platform olan sosyal medya neredeyse herkesin kendisine göre yorumladığı ve anlam kattığı bir mecra olmuştur.

Sosyal Medya ve Geleneksel Medya

Sosyal medya, TV, radyo, gazete, dergi, vb. görsel ve yazılı medyalardan farklı olarak interaktif, etkileşimli, eş zamanlı, yaşayan, çift taraflı bir mecradır. Yeni medya olarak da adlandırılan sosyal medya bu yönüyle geleneksel medyanın çok ilerisindedir. Örneğin, biz televizyonda yayınlanan bir habere ya da gazete ve dergilerde
yayınlanan içeriklere sadece izleyici olurken, bu içerik ve yayın konusunda sadece çevrenizdekilere şahsi yorumlarımızı yaparken sosyal medyada yayınlanan içeriklere anında yorum yapabiliyoruz. Bu içerikleri üyesi olduğumuz sosyal medya mecralarından yüzbinlerce kişiye ulaştırabiliyor, tepkimizi ve beğenilerimizi anında belirtebiliyoruz.

Çağımızın bize sunduğu teknoloji ile hayatımıza hızla giren sosyal medya geleneksel medyadan farklı olarak bilgiye çok daha hızlı ulaşmamızı sağlamıştır. Transmedya olarak adlandırdığımız bu dönüşüme gelecekte üretilecek teknoloji ile daha farklı platformların doğuşuna kadar ayak uydurabilen kişi, marka ve devletler bu yakaladıkları ivme ölçüsünde yatırımlarını yapabileceklerdir.

Kullanıcı odaklı olması bakımından sosyal medya neredeyse hiçbir maliyet gerektirmediği için çok geniş kitleler tarafından özgürce kullanılmaktadır. Kullanım kolaylığı açısından içeriklerin özgürce paylaşıldığı sosyal medya, kullanıcılarına kapılarını sonuna kadar açmaktadır. Sosyal medya son yıllarda artık öyle bir akım haline gelmiştir ki onun karşısında durmanız veya ben sosyal medya ile ilgilenmiyorum demeniz mümkün değildir.

İnternet ve özellikle de mobil telefonlar sayesinde zaman ve mekân kısıtlaması olmadan paylaşımın esas olduğu bu iletişim şeklinin geleceğini ise tahmin etmek gerçekten çok güç.

Sosyal medyayı daha iyi anlayabilmek için sosyal medyanın doğuşundan günümüze kadar olan tarihi süreçlerine bakmamız yararlı olacaktır.

Etiketler: » »
Share

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 3 Bilinmeyenli Denklem

  21 Ocak 2020 Genel, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet, Teknoloji

  X,Y,Z… Latin alfabesinin son harfleri… İnsan neslinin de son 3 kuşağı…3 bilinmeyenli çözülmesi zor bir problem gibi insan neslinin de anlamlandırması güç son 3 kuşağı… Hele bir de öyle bir kuşak var ki ailenin son şımarık çocuğu gibi o da tabiri caizse neslin en son şımarığı: Z kuşağı…2000 ve sonrası dünyaya gelenler…“Dijital/kristal kuşak”…       Anne babaları tarafından saçlarına bir tek yağmur damlası düşürülmeyen; iki adımlık mesafelere arabayla götürülen; “susadım” bile demeden ağızlarına su şişesi dayatı...
 • Soğuk Beyazın Şehri Sarıkamış: 1

  13 Ocak 2020 Genel, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Kültür-Sanat, Manşet

  Geçen yılda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzü temsilen katıldığımız Sarıkamış Şehitlerini anma programına bu yıl da okullarımızda görev yapan okul müdürü ve müdür yardımcılarından oluşan bir ekip ile katılmak nasip oldu.Evlere bak ne kadar küçük Sabiha Gökçen’den bindiğimiz uçağımız Kars’taki Harakani Havaalanına inecekti. İnişe geçmeye yakın geçtiği anonsta Kars’ta havanın - 14 derece olduğu bilgisini veriyordu. Bulutların içinden çıktıktan sonra arka koltukta oturan bayan yolcu yanında oturan muhtemelen eşi olan yolcuya ‘Evlere bak ne k...
 • Eğitimin Lokomotifleri

  02 Ocak 2020 Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet

  Her alanda olduğu gibi eğitimde de Lokomotifler olmalı ve bu Lokomotif ler çağın gereksinimlerini karşılayabilecek donanıma sahip olmalıdırlar. Lokomotif ne kadar güçlüyse vagonların taşıyacağı yük de ona göre olur. Hatta bu Lokomotifler öyle çağdaş olmalı ki neyi taşıdığını, nereden taşıdığını, nereye taşıyacağını çok iyi bilmelidirler. Şimdi asıl sorumuza gelelim.Kimdir bu eğitimin lokomotifleri?Gerek eğitim camiasına gerekse eğitim camiasının dışan kalanlara sorun büyük bir ihtimalle aynı cevabı alırsınız. Siz okuyucularımızın da şu ...
 • Sosyal Medyada Etik

  28 Aralık 2019 Faydalı Bilgiler, Genel, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet, Teknoloji

  İnternet üzerinden yeni medya aracılığıyla eş zamanlı paylaşıma imkân vermesi bakımından sosyal medya, özellikle mobil telefonlar sayesinde zaman ve mekân sınırlarını ortadan kaldırmıştır. İşlevi her geçen gün büyüyen ve gelişen bir mecra olarak sosyal medya, maalesef bu büyüme karşısında kurallarını ve etik ilkelerini tam olarak oluşturamamıştır. Sosyal medyanın belki de en büyük problemi, “Bu hızlı büyümesi karşısında kendi içerisinde etik kurallarını oluşturabiliyor mu?” sorusudur. Bu soruya ne yazık ki hayır cevabını veriyoruz.Sosyal Me...