logo

Şit: İyi bir iletişimin temelinde iyi bir dinleyici olmak vardır

Sancaktepe ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ara tatil döneminde öğretmenlere yönelik tertip ettiği bir dizi faaliyet oldu. Bu faaliyetlerden biri de İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Şit’in konuşmacı olduğu  ”Etkili İletişim” semineri oldu.

Şit, Aziz Bayraktar Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda verdiği seminerde etkili dinleme, etkili konuşma, etkili beden dili konularında katılımcılara bilgiler verdi.

İyi bir iletişimin temelinde iyi bir dinleyici olmanın yattığını belirten Şit ”Etkili İletişim, etkili dinleme, etkili konuşma, etkili beden dili ile olur. İyi bir iletişimin temelinde iyi bir dinleyici olmak vardır. Peki nasıl iyi bir dinleyici oluruz? Karşımızdaki insan konuşurken tüm dikkatimizi ona vermeliyiz. Karşımızdaki insan konuşurken tüm bedenimiz ile ona dönerek dinlediğimizi göstermeliyiz. Konuşmacı ile göz teması kurmalıyız.”  ifadelerini kullandı.

Kişiye ve anlattığı konuya değer vermemiz gerektiğini anlatan Şit ”Karşımızdaki insan konuşurken kendi söyleyeceklerimizi kafada kurmak yerine dikkatimizi yalnızca ona vermeliyiz.  Kişiye ve anlattığı konuya değer verdiğimizi hissettirmeliyiz. Karşımızdaki insanın sözünü kesmeden, dikkat dağıtıcı herhangi bir harekette bulunmadan dinlemeliyiz.” dedi.

Şit, 3 gün saat 10:00-13:00 saatleri arasında  Aziz Bayraktar Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda öğretmenlere ”Etkili İletişim”  semineri vermeye devam edecek.

 

Etiketler: » »
Share