logo

  Sancaktepe Milli Eğitim’de Neler Oluyor ?


  Murat ŞİT
  muratsit@gmail.com

  MEB Hayat  Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Sayın Yusuf Büyük İlçe Kaymakamımız Sayın Adnan Çakıroğlu’nu, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hale Bağce Özbaş’ı  ziyaret ettiler. Genel Müdürü olduğu Hayat Boyu Öğrenmeye bağlı olan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzü de  ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Okullarımızın ortak alanları Belediyemiz tarafından nano teknoloji ile ilaçlanarak sterilize edildi. Tüm resmi okullarımızda yapılan bu çalışmadan dolayı Sancaktepe Belediye Başkanlığımıza ve Belediyemiz Temizlik İşleri Müdürlüğüne teşekkür ediyoruz.
  “Okumak Özgürlüğe Kanat Çırpmaktır”. adlı projesi ile İlçemiz Aziz Bayraktar İmam Hatip Lisemizde 53 farklı okuma grubu kurularak kitap okuma seferberliği başlatıldı. Cengiz Aytmatov’un, Peyami Safa’nın,  Mehmet Akif Ersoy’un, Malcolm X’in kitapları başta olmak üzere 100 temel eserden kitaplar okunuyor. Okuma seferberliği tatilde de devam edecek. 
  Hüseyin Temizel ilkokulumuzda Sanat Atölyesi, Drama Atölyesi, Okul Kütüphane açılışı, mavi kapakdan tablo ve Mehmet Akif Ersoy’un hayatı konulu sergi açılışı yapıldı.Sancaktepe Halime Hatun ilkokulumuzda “Şehitlere Saygı Askerimize Moral” etkinliği düzenlendi. Öğrenci ve velilerimizin büyük bir katılım gösterdiği etkinliğe ordumuzun yanındayız mesajı verildi. Okul bahçesinde düzenlenen etkinliğe öğrenci ve velilerimiz ellerinde Türk Bayraklarıyla katıldılar. 
  Nermin Ahmet Hasoğlu ortaokulumuzun öğrencilerinden Yusuf Bulduk ve Hilal Akyıldız Judo il birincisi, Sametcan Düdük ise zeka oyunlarında il ikincisi oldular. İlçemiz adına katıldıkları ve ilçemizi temsil ettikleri  bu yarışmalarda kazandıkları ödüller dolayısıyla öğrencilerimizi kutluyoruz. Başarılarından dolayı kendileriyle gurur duyuyoruz. 
  Sancaktepe Şehit Uzman Çavuş Selim Topal Özel Eğitim Uygulama Okulumuzun bahçesinde Özel Eğitim çocuklarımız için “Engelsiz Oyun Alanı” oyun bahçesi açılışı gerçekleştirdik. Okulumuza destek veren velilerimize ve hayırseverlerimize teşekkür ediyoruz.

  Aday öğretmenlerimiz için Profesör Doktor İlber Ortaylı ile “Tarih Sohbetleri” semineri düzenledik.

  İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı ve il Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Zübeyir Gökhan Doğan’ın da katıldığı seminer İlçemiz Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Seminere sadece ilçemizde görev yapan aday öğretmenler değil Anadolu yakası ilçelerimizde görev yapan aday öğretmenler de katılım sağladı.
  İlçemizin Motorlu Taşıt Sürücü Kursu Direksiyon Eğitiminde İstanbul’un diğer ilçelerine göre daha başarılı uygulamalarda bulunması nedeniyle bakanlığımız tarafından “Teşekkür Belgesi” ile ödüllendirildi. Bakanlığımız tarafından müdürlüğümüze verilen Teşekkür Belgesini il Milli Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı tarafından ilçe Milli Eğitim Müdürümüz Halil Bağce Özbaş‘a takdim edildi. 
  Şehit Ömer Halis Demir Ortaokulumuz öğrencilerinden Emir Mücahit Yılmaz Türkiye Güreş Şampiyonası’nda üçüncülüğü elde ederek ilçemizi ve ülkemizi  temsilen Balkan Şampiyonası’na katılacak. 
  İlçemizden bir başka başarı ise Aziz Bayraktar Anadolu İmam Hatip Lisemizinden. öğrencimiz M. Recep Arvas Güreşte Türkiye şampiyonu oldu. İlçemiz adına bir başka başarı da Wushu Kungfu dalında. Wushu Kungfu da Türkiye birinciliği de yine ilçemizden. Antalya’da düzenlenen Wushu Kungfu Şampiyonası’nda Fehmi Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin öğrencisi Azra Yöndem adlı öğrencimiz Türkiye Şampiyonu oldu. Okullarımızı ve öğrencilerimizi bu güzel başarılarından dolayı tebrik ediyor ve Öğrencimizin başarılarının devamını diliyoruz. Öğrencilerimiz ile gurur duyuyoruz.
  Okul öncesi eğitimi almayan çocuk kalmayacak. Şimdi oyun ve eğitim zamanı. Beş yaş ve üzeri çocuklarımız için oyun odası programı okullarımızda uygulanmaya başlandı. İlçemizde bazı pilot Okullar seçildi. Beş yaş ve üzeri çocuklar bu pilot okullara okul öncesi eğitimini alacaklar.
  İlçemizde geleneksel Matematik Olimpiyatları düzenliyoruz. Geleneksel olarak düzenlediğimiz Sancaktepe Matematik Olimpiyatları bu yıl Özel Birikim Okullarında gerçekleşecek.
  İlçemiz Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu öğrencileri tarafından “Doğa Öncüleri Kapak Tasarımı” projesi ve “Kardeşimle Paylaşıyorum” projesi kapsamında topladıkları kapaklar ile tablo yapıp ördükleri atkı ve bereleri kardeş okullari öyle paylaştılar.
  Vatan uğruna Şehit olan İlçemiz Aziz Bayraktar Anadolu İmam Hatip Lisemizin öğrencisi Emre Baysal’a  Allah’tan rahmet ailesine, yakınlarına baş sağlığı ve sabırlar diliyoruz. Şehidimiz için mezun olduğu okul olan Aziz Bayraktar Anadolu İmam Hatip Lisemizde Kur’an Tilaveti yapılarak şehidimiz anıldı. 

  Nermin Ahmet Hasoğlu Ortaokulu öğrencimiz Sametcan Güdük Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları İl Turnuvasında ikinci olup bizleri gururlandırdı. Öğrencimizi ve koordinatör öğretmenimiz Savaş Tosun’u tebrik ediyoruz. Okulumuza ve öğrencimize başarılar diliyoruz.
  İlçemizde yapılan Münazara Yarışmaları‘nda 75. Yıl Devlet Malzeme Ofisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Eyüpsultan Mesleki Teknik Anadolu Lisemizin karşılaşmasında “insan beyni sosyal medyanın kölesidir” diyen 75. Yıl Devlet Malzeme Ofisi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerimiz bir üst tura çıkmayı başardılar. Münazara yarışmasına katılan tüm okullarımızı kutluyoruz. Dereceye girenleri tebrik ediyoruz.

  Yenidoğan Ortaokulu öğrencilerimiz Nakkaştepe Millet Bahçesi’nde proje kapsamında okuma etkinliği gerçekleştirdiler. Okulumuza ve bu proje kapsamında öğrencilerimize rehberlik ederek öğrencilerimizi hem Nakkaştepe Millet Bahçesini görmelerini sağlayan hem de okuma etkinliği gerçekleştiren okulumuzu ve öğretmenimizi kutluyoruz.
  İlçemiz Veysel Karani İlkokulumuz, hayırseverlerin de yardımıyla okulumuza yeni bir konferans salonu kazandırdılar. Okul idaremizi bu çabasından dolayı kutluyoruz. Okulumuza konferans salonu imkanı sunan hayırseverlerimize de teşekkür ediyoruz.
  İlçemiz Veysel Karani İlkokulu Harezmi Eğitimi öğrencileri sergiledikleri “Güzelleşen Dünyamız” isimli tiyatro ile çevre kirliliğine dikkat çektiler. Sergiledikleri oyun büyük beğeni topladı. Öğrencilerimizi ve okulumuzu Özelliklede projedeki öğretmen arkadaşlarımızı tebrik ediyoruz.
  İlçemiz Özel Birikim Koleji düzenlediği geleneksel Yakamoz Şiir Dinletisi bu yıl da gerçekleşti. Her yıl sadece kendi öğrencilerine ve velilerine yönelik olarak okulun konferans salonunda düzenlenen program bu yıl İlçe düzeyinde düzenlenerek her okulumuzdan öğretmen ve öğrencilerimizin de şiir dinletisine katılmaları sağlandı. İlçemizde Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi’nde gerçekleşen şiir dinletisi programına Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü’de katıldı.
  Osmangazi ilkokulu’muzun Türkiye Böbrek Vakfı ile birlikte hayata geçirdiği okullarda gönüllü sağlık elçileri projesi ulusal basın da yer aldı. Okulumuzu bu başarılı çalışmasından dolayı kutluyoruz. Başarılarının devamını diliyoruz. 
  Mesleğe yeni başlayan öğretmenlermize yönelik seminerler düzenledik. Milli Eğitim Sisteminde Öğretmenlik ve Elektronik Uygulamalar Seminerine İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Zübeyir Gökhan Doğan’da katıldı. Seminer Zübeyir Gökhan Doğan’ın yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. 

  İlimizde düzenlenen Yıldız Erkekler Bilek Güreşi Müsabakasında Sultan İkinci Abdülhamit Anadolu İmam Hatip lisemizin öğrencisi Muhammet Mustafa Tarık Cenan ikincisi oldu. Okulumuzu ve öğrencimizi tebrik ediyoruz. Türkiye Şampiyonası’nda öğrencimize başarılar diliyoruz.
  İlçemizde “Okul Estetik Komisyonu” kurduk. Okul Estetik Komisyonunda görevli müdür yardımcıları ile okullarımıza estetik bakış nasıl olmalı konusunda toplantı yaptık. İlçemiz Muhsin Yazıcıoğlu İmam Hatip Ortaokulunda yapılan toplantıya İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hale Bağce Özbaş başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda okullarımızda estetik bakış konusu masaya yatırılarak istişarelerde bulunuldu. 
  İlimizde düzenlenen Yıldız Kızlar Bilek Güreşi Müsabakasında Sancaktepe Fatih Borsa Anadolu Lisesi öğrencimiz Burcu Bayburt adlı öğrencimiz il birincisi oldu. Okulumuzu ve öğrencimizi tebrik ediyoruz. Başarılarının devamını diliyoruz.
  İlçemiz okullarında görev yapan Rehber öğretmenlerimize yönelik “ Eğitimde Dil ve Konuşma Bozuklukları” semineri düzenledik. Profesör Ahmet Konrot tarafından verilen seminer ilçemiz özel okullarından Özel Final Akademi Anadolu Lisesi Konferans Salonunda gerçekleşti.

  Murat ŞİT
  Eğitimci – Yazar

  Share

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

  • Teknolojiden Kurtulmayı Başaran Bayramlarımız…

   24 Mayıs 2020 Genel, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet, Teknoloji

   Yaşanan her şeyin bir nedeni varmış meğer. Hiçbir sıkıntı sebepsiz değilmiş. Bayramlaşmayı unutup tatile dönüştürmüştük oysa. Arayıp sesimizi duymak yerine toplu mesajla ne de kolay çözüyorduk bu sorunu. Ne de olsa teknoloji var ne de olsa bunlar eski kültürden kalma formalitelerdi. Ve modern dünyanın gündeminde bile değildi. Birden bir şey oldu. O kültür bu kültür diye ayırt etmeden birden ışıklar söndü. Hayat yavaşladı. Koca dünyaya sığdıramadığımız hayatı eve sığdırmayı zorla da olsa başardık. Kimimiz 600 m2 ye kimiz 60 m2 ye.. ama çok büyü...
  • Gelin bir çocuğun kalbine girelim

   14 Mayıs 2020 Genel, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet

   Ramazan ayının 15. günü Dünya Yetimler Günü. Her ne kadar Ramazan ayını bu yıl Korona Virüsün gölgesinde sönük olarak geçirsek te, Ramazanın simgesi olan Teravih namazları kılınmasa da, Müslümanların cem olduğu toplandığı, toplu kıldıkları namaz olan Cuma namazları kılınmasa da oruçlar tutulmakta ve Ramazanın manevi atmosferi hissedilmeye çalışılmaktadır.Dün başladığımız Ramazanın bu gün 15. günü olmuş. Günler su gibi akıp gitmekte. Ramazanın 15’i olunca “Dünya Yetimler Günü” geldi aklıma. Dünya Yetim Günü nasıl belirlendi?2013 yılın...
  • Bilmez Beni

   14 Mayıs 2020 Genel, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Kültür-Sanat, Manşet

   Örtmeyin üstümü alın yorganı Buz tutmuş yüreğim kar bilmez beniAşkınla örülmüş yağlı urganıTakmışım boynuma dar bilmez beniAraftır cehennem cennet arasıAğırdır bilirim yürek yarası Sızlıyor göğsümün aha burası Kor olup yanmışım nar bilmez beniKaptırdım gönlümü güzel bir kulaAlıp da başımı düşmüşüm yolaSavrulup dururum hep sağa solaKendimden gitmişim gar bilmez beniUyumak imkânsız uykular haramEridi bedenim azaldı daramHer gece kanıyor sızlayan yaramBen çoktan ölmüşüm yar bilmez beniBirkan Onat ...
  • Pandemide Yeni Alışkanlığımız; Evden Çalışma

   04 Mayıs 2020 Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet

   Uzun süre evde olabilme hayalleri kuran var mıydı? Yıllarca yoğun çalışan birçok insanın hayaliydi uzun süre işten uzakta evde kalabilmek veya evden çalışabilmek. Ama böyle hayal edilmemişti. Hep o home ofice hikâyelerine bakar özenirdik.Dünyanın bütün gündemini değiştiren ve olumsuz etkileyen covid -19 salgınının yayılmasını önlemek için alınan en ciddi kararlardan biri sosyal izolasyonu yaşamımıza sokmak oldu. Sosyal izolasyon, çalışma hayatımızı doğrudan etkiledi. Çalışma hayatındaki bazı kurumlar evden çalışma modelini farklı şekille...