logo

  Sancaktepe Milli Eğitim’de Neler Oluyor ?


  Murat ŞİT
  muratsit@gmail.com

  MEB Hayat  Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Sayın Yusuf Büyük İlçe Kaymakamımız Sayın Adnan Çakıroğlu’nu, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hale Bağce Özbaş’ı  ziyaret ettiler. Genel Müdürü olduğu Hayat Boyu Öğrenmeye bağlı olan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzü de  ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Okullarımızın ortak alanları Belediyemiz tarafından nano teknoloji ile ilaçlanarak sterilize edildi. Tüm resmi okullarımızda yapılan bu çalışmadan dolayı Sancaktepe Belediye Başkanlığımıza ve Belediyemiz Temizlik İşleri Müdürlüğüne teşekkür ediyoruz.
  “Okumak Özgürlüğe Kanat Çırpmaktır”. adlı projesi ile İlçemiz Aziz Bayraktar İmam Hatip Lisemizde 53 farklı okuma grubu kurularak kitap okuma seferberliği başlatıldı. Cengiz Aytmatov’un, Peyami Safa’nın,  Mehmet Akif Ersoy’un, Malcolm X’in kitapları başta olmak üzere 100 temel eserden kitaplar okunuyor. Okuma seferberliği tatilde de devam edecek. 
  Hüseyin Temizel ilkokulumuzda Sanat Atölyesi, Drama Atölyesi, Okul Kütüphane açılışı, mavi kapakdan tablo ve Mehmet Akif Ersoy’un hayatı konulu sergi açılışı yapıldı.Sancaktepe Halime Hatun ilkokulumuzda “Şehitlere Saygı Askerimize Moral” etkinliği düzenlendi. Öğrenci ve velilerimizin büyük bir katılım gösterdiği etkinliğe ordumuzun yanındayız mesajı verildi. Okul bahçesinde düzenlenen etkinliğe öğrenci ve velilerimiz ellerinde Türk Bayraklarıyla katıldılar. 
  Nermin Ahmet Hasoğlu ortaokulumuzun öğrencilerinden Yusuf Bulduk ve Hilal Akyıldız Judo il birincisi, Sametcan Düdük ise zeka oyunlarında il ikincisi oldular. İlçemiz adına katıldıkları ve ilçemizi temsil ettikleri  bu yarışmalarda kazandıkları ödüller dolayısıyla öğrencilerimizi kutluyoruz. Başarılarından dolayı kendileriyle gurur duyuyoruz. 
  Sancaktepe Şehit Uzman Çavuş Selim Topal Özel Eğitim Uygulama Okulumuzun bahçesinde Özel Eğitim çocuklarımız için “Engelsiz Oyun Alanı” oyun bahçesi açılışı gerçekleştirdik. Okulumuza destek veren velilerimize ve hayırseverlerimize teşekkür ediyoruz.

  Aday öğretmenlerimiz için Profesör Doktor İlber Ortaylı ile “Tarih Sohbetleri” semineri düzenledik.

  İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı ve il Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Zübeyir Gökhan Doğan’ın da katıldığı seminer İlçemiz Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Seminere sadece ilçemizde görev yapan aday öğretmenler değil Anadolu yakası ilçelerimizde görev yapan aday öğretmenler de katılım sağladı.
  İlçemizin Motorlu Taşıt Sürücü Kursu Direksiyon Eğitiminde İstanbul’un diğer ilçelerine göre daha başarılı uygulamalarda bulunması nedeniyle bakanlığımız tarafından “Teşekkür Belgesi” ile ödüllendirildi. Bakanlığımız tarafından müdürlüğümüze verilen Teşekkür Belgesini il Milli Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı tarafından ilçe Milli Eğitim Müdürümüz Halil Bağce Özbaş‘a takdim edildi. 
  Şehit Ömer Halis Demir Ortaokulumuz öğrencilerinden Emir Mücahit Yılmaz Türkiye Güreş Şampiyonası’nda üçüncülüğü elde ederek ilçemizi ve ülkemizi  temsilen Balkan Şampiyonası’na katılacak. 
  İlçemizden bir başka başarı ise Aziz Bayraktar Anadolu İmam Hatip Lisemizinden. öğrencimiz M. Recep Arvas Güreşte Türkiye şampiyonu oldu. İlçemiz adına bir başka başarı da Wushu Kungfu dalında. Wushu Kungfu da Türkiye birinciliği de yine ilçemizden. Antalya’da düzenlenen Wushu Kungfu Şampiyonası’nda Fehmi Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin öğrencisi Azra Yöndem adlı öğrencimiz Türkiye Şampiyonu oldu. Okullarımızı ve öğrencilerimizi bu güzel başarılarından dolayı tebrik ediyor ve Öğrencimizin başarılarının devamını diliyoruz. Öğrencilerimiz ile gurur duyuyoruz.
  Okul öncesi eğitimi almayan çocuk kalmayacak. Şimdi oyun ve eğitim zamanı. Beş yaş ve üzeri çocuklarımız için oyun odası programı okullarımızda uygulanmaya başlandı. İlçemizde bazı pilot Okullar seçildi. Beş yaş ve üzeri çocuklar bu pilot okullara okul öncesi eğitimini alacaklar.
  İlçemizde geleneksel Matematik Olimpiyatları düzenliyoruz. Geleneksel olarak düzenlediğimiz Sancaktepe Matematik Olimpiyatları bu yıl Özel Birikim Okullarında gerçekleşecek.
  İlçemiz Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu öğrencileri tarafından “Doğa Öncüleri Kapak Tasarımı” projesi ve “Kardeşimle Paylaşıyorum” projesi kapsamında topladıkları kapaklar ile tablo yapıp ördükleri atkı ve bereleri kardeş okullari öyle paylaştılar.
  Vatan uğruna Şehit olan İlçemiz Aziz Bayraktar Anadolu İmam Hatip Lisemizin öğrencisi Emre Baysal’a  Allah’tan rahmet ailesine, yakınlarına baş sağlığı ve sabırlar diliyoruz. Şehidimiz için mezun olduğu okul olan Aziz Bayraktar Anadolu İmam Hatip Lisemizde Kur’an Tilaveti yapılarak şehidimiz anıldı. 

  Nermin Ahmet Hasoğlu Ortaokulu öğrencimiz Sametcan Güdük Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları İl Turnuvasında ikinci olup bizleri gururlandırdı. Öğrencimizi ve koordinatör öğretmenimiz Savaş Tosun’u tebrik ediyoruz. Okulumuza ve öğrencimize başarılar diliyoruz.
  İlçemizde yapılan Münazara Yarışmaları‘nda 75. Yıl Devlet Malzeme Ofisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Eyüpsultan Mesleki Teknik Anadolu Lisemizin karşılaşmasında “insan beyni sosyal medyanın kölesidir” diyen 75. Yıl Devlet Malzeme Ofisi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerimiz bir üst tura çıkmayı başardılar. Münazara yarışmasına katılan tüm okullarımızı kutluyoruz. Dereceye girenleri tebrik ediyoruz.

  Yenidoğan Ortaokulu öğrencilerimiz Nakkaştepe Millet Bahçesi’nde proje kapsamında okuma etkinliği gerçekleştirdiler. Okulumuza ve bu proje kapsamında öğrencilerimize rehberlik ederek öğrencilerimizi hem Nakkaştepe Millet Bahçesini görmelerini sağlayan hem de okuma etkinliği gerçekleştiren okulumuzu ve öğretmenimizi kutluyoruz.
  İlçemiz Veysel Karani İlkokulumuz, hayırseverlerin de yardımıyla okulumuza yeni bir konferans salonu kazandırdılar. Okul idaremizi bu çabasından dolayı kutluyoruz. Okulumuza konferans salonu imkanı sunan hayırseverlerimize de teşekkür ediyoruz.
  İlçemiz Veysel Karani İlkokulu Harezmi Eğitimi öğrencileri sergiledikleri “Güzelleşen Dünyamız” isimli tiyatro ile çevre kirliliğine dikkat çektiler. Sergiledikleri oyun büyük beğeni topladı. Öğrencilerimizi ve okulumuzu Özelliklede projedeki öğretmen arkadaşlarımızı tebrik ediyoruz.
  İlçemiz Özel Birikim Koleji düzenlediği geleneksel Yakamoz Şiir Dinletisi bu yıl da gerçekleşti. Her yıl sadece kendi öğrencilerine ve velilerine yönelik olarak okulun konferans salonunda düzenlenen program bu yıl İlçe düzeyinde düzenlenerek her okulumuzdan öğretmen ve öğrencilerimizin de şiir dinletisine katılmaları sağlandı. İlçemizde Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi’nde gerçekleşen şiir dinletisi programına Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü’de katıldı.
  Osmangazi ilkokulu’muzun Türkiye Böbrek Vakfı ile birlikte hayata geçirdiği okullarda gönüllü sağlık elçileri projesi ulusal basın da yer aldı. Okulumuzu bu başarılı çalışmasından dolayı kutluyoruz. Başarılarının devamını diliyoruz. 
  Mesleğe yeni başlayan öğretmenlermize yönelik seminerler düzenledik. Milli Eğitim Sisteminde Öğretmenlik ve Elektronik Uygulamalar Seminerine İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Zübeyir Gökhan Doğan’da katıldı. Seminer Zübeyir Gökhan Doğan’ın yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. 

  İlimizde düzenlenen Yıldız Erkekler Bilek Güreşi Müsabakasında Sultan İkinci Abdülhamit Anadolu İmam Hatip lisemizin öğrencisi Muhammet Mustafa Tarık Cenan ikincisi oldu. Okulumuzu ve öğrencimizi tebrik ediyoruz. Türkiye Şampiyonası’nda öğrencimize başarılar diliyoruz.
  İlçemizde “Okul Estetik Komisyonu” kurduk. Okul Estetik Komisyonunda görevli müdür yardımcıları ile okullarımıza estetik bakış nasıl olmalı konusunda toplantı yaptık. İlçemiz Muhsin Yazıcıoğlu İmam Hatip Ortaokulunda yapılan toplantıya İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hale Bağce Özbaş başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda okullarımızda estetik bakış konusu masaya yatırılarak istişarelerde bulunuldu. 
  İlimizde düzenlenen Yıldız Kızlar Bilek Güreşi Müsabakasında Sancaktepe Fatih Borsa Anadolu Lisesi öğrencimiz Burcu Bayburt adlı öğrencimiz il birincisi oldu. Okulumuzu ve öğrencimizi tebrik ediyoruz. Başarılarının devamını diliyoruz.
  İlçemiz okullarında görev yapan Rehber öğretmenlerimize yönelik “ Eğitimde Dil ve Konuşma Bozuklukları” semineri düzenledik. Profesör Ahmet Konrot tarafından verilen seminer ilçemiz özel okullarından Özel Final Akademi Anadolu Lisesi Konferans Salonunda gerçekleşti.

  Murat ŞİT
  Eğitimci – Yazar

  Share
  #

  SENDE YORUM YAZ

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

  • Bizim İçin Küçük, Çevremiz İçin Büyük Adımlar

   27 Mart 2020 Genel, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Teknoloji

   İlçemizde Sıfır atık projesi kapsamında Şehit Hakkı Doğan Ortaokulumuz “Dünyayı İyilik Kurtaracak” sözüne inanarak atık yağ toplama projesi başlattı. İlçe koordinatörlüğü Şehit Hakkı Doğan Ortaokulumuz olan projemizde okulumuz öğretmen ve öğrencileri kurdukları “Su Melekleri” adlı grup ile atık yağların zararı konusunda bir dizi çalışma başlattılar.Su Melekleri adlı grubun,  “Bizim için küçük, çevremiz için büyük bir adım” diyerek başlattıkları atık yağ toplama kampanyasının bir de proje ortakları var.  Projenin paydaşları ilçe ...
  • Virüsün Öteki Yüzü

   25 Mart 2020 Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet, Sağlık

   Ne güzel değerlerimiz ne güzel kültürümüz var, gurur duymamak imkansız..Yeni bir dönemle tanışıyoruz. Dünyayı etkisi altına alan bu virüs ülkeleri de değerleriyle kültürleriyle yüzleştiriyor. Yaşlısını ölüme terkeden İspanya, tedaviye bile değer bulmayan İtalya örneklerini izliyoruz. Bir de onları korumak için devletin bütün imkanlarını ayaklarına seren Türkiye örneğini gördük. Ne güzel değerlerimiz ne güzel kültürümüz var, gurur duymamak imkansız..Kapısından öylece geçip gittiğimiz yaşlılarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için yarış...
  • Pandemi’den Sonra

   25 Mart 2020 Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet, Sağlık

   Covid-19 virüsünün tüm dünya insanlığına öğrettikleri :1. Kapitalizmi savunan bazı ülkelerde bir anda adil insan toplumu oluşturma çabalarındaki gelişmeler,2. Medeniyet beşiği sayılan, kendilerini demokrasi ve insan hakları savunuculuğunun merkezi sayan ülkelerin yaşlılara yönelik yaklaşımlarıyla düşen maskeleri,3. Gelirlerini sırf yer altı kaynaklarının kendilerine vermiş olduğu imkanlarla ayakta tutan ülkelerin günü geldiğinde B planlarının olmayışının zararlarının farkına varmaları,4. El yıkama gibi basit hijyen önlemlerinin...
  • Sancaktepe Milli Eğitim’de Neler Oluyor ?

   16 Mart 2020 Genel, Güncel, Köşe Yazarları

   MEB Hayat  Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Sayın Yusuf Büyük İlçe Kaymakamımız Sayın Adnan Çakıroğlu’nu, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hale Bağce Özbaş’ı  ziyaret ettiler. Genel Müdürü olduğu Hayat Boyu Öğrenmeye bağlı olan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzü de  ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Okullarımızın ortak alanları Belediyemiz tarafından nano teknoloji ile ilaçlanarak sterilize edildi. Tüm resmi okullarımızda yapılan bu çalışmadan dolayı Sancaktepe Belediye Başkanlığımıza ve Belediyemiz Temizlik İşleri Müdürlüğüne teşekkü...