logo

  Sakarya haberleri

  SAKARYA (AA) – Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Endüstri Mühendisliği Kulübü (EMK) tarafından düzenlenen “İş Hayatında Kadının Yeri” konulu panele katıldı.

  8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen panelde konuşan Atabek, çalışma hayatında kadınların yerine ve kadın haklarına vurgu yaparak, “Kadın olduğum için dikkate alınmadığım zamanlar oldu. Pek çok problemle tek başıma savaşmak zorunda kaldım ama çabalarımın sonucunu alarak fark edildim.” ifadesini kullandı. 

  Kadınların siyasetteki durumundan ve kendi kariyer serüveninden bahseden Atabek, “İnsanlar deneme yanılma yoluyla veya deneyim transferiyle öğrenirler. Ben yaşım itibarıyla birçok konuda tecrübe edindim. Eğitim dönemimde, çalışma hayatımda bir sürü zorlukla karşılaştım ama önemli olan; bu zorluklar karşısında yılmadan çalıştım, çabaladım ve başardım. Sürekli çalışan ve çaba gösteren kişinin emeği boşa gitmez. Birileri sizi fark eder ve başarı merdivenlerini çıkmaya başlarsınız.” değerlendirmesinde bulundu. 

  Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan da toplumun iyileşmesi ve ilerlemesi noktasında kadınların önemli bir rolü olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

  “Kadınlarla ilgili konulara daha bütüncül bir bakış acısıyla bakmamız gerekli çünkü birçok konu, medyanın bize verdiği bilgilerle sınırlı kalmayacak şekilde derinliği olan konulardır. Neticede toplumun iyileşmesi için, kadınların toplumdaki yerinin iyileştirilmesi kaçınılmazdır. Başta semavi dinler olmak üzere tüm dinlerle birlikte ağırlıklı olarak ideolojiler, özellikle kadının statüsü üzerinden kendisini konumlandırmaya çalışmaktadır.” 

  Cevahir Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Cevahir, GE Healtcare Genel Müdürü Yelda Ulu Colin ve SAÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurgül Keser’in de konuşmacı olarak yer aldığı programa, öğretim üyeleri ile çok sayıda öğrenci katıldı. 

  – SASKİ’den vatandaşlara önemli uyarı

  Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresinden (SASKİ) yapılan açıklamada, kendilerini SASKİ çalışanı olarak tanıtan ve evlere girip musluk kontrolü yapan kişilere itibar edilmemesi gerektiği, ekiplerin vatandaş talep etmediği müddetçe evlere girip musluk kontrolü yapma yetkisi olmadığı belirtildi. 

  Son günlerde kendilerini SASKİ personeli olarak tanıtan ve vatandaşların evlerine girerek musluk kontrolü yaptığını söyleyen kişilere karşı önemli uyarılarda bulunulan açıklamada, “SASKİ olarak vatandaşlarımızın talep ve şikayetlerini takip ediyor, çözümü noktasında azami gayret gösteriyoruz. Son günlerde kendilerini SASKİ çalışanı olarak tanıtan kişilerin, vatandaşlarımızın evlerine girerek musluk kontrolü yaptığı bilgisi tarafımıza ulaştı. Ekiplerimizin vatandaşlardan bir talep gelmediği sürece evlere girip musluk kontrolü yapma yetkisi yoktur. Öte yandan SASKİ çalışanlarının yanında kurum kimliği bulundurması zorunludur. Bu bilgiler doğrultusunda vatandaşlarımızın olumsuz durumlarla karşılaşmaması adına dikkatlerine sunarız.” denildi. 

  – MÜSİAD ekibi Ankara’da büyükelçileri ziyaret etti

  Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Başkanı Yaşar Coşkun, Başkan Yardımcıları İsmail Filizfidanoğlu, Özcan Nalbant, Mustafa Gavasoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Selman Aşoğlu ve Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Güvercin’den oluşan heyet, 22-23 Kasım 2019’da MÜSİAD Sakarya Şubesi’nin düzenlediği “Uluslararası Diplomasi Zirvesi”ne katılan büyükelçileri Ankara’da ziyaret etti.

  Önce Pakistan Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi’yi ziyaret eden heyet, burada iki ülke arasındaki projeler hakkında fikir alışverişinde bulundu. Ardından Kuveyt Büyükelçisi Ghassan Yusuf el Zawawi’nin misafiri olup gelecek projeler hakkında görüştüler. En son Endonezya Büyükelçisi H.E. Lalu Muhamad Iqbal, Sakarya heyetini ağırladı.

  Büyükelçileri ziyaret ettikten sonra Dışişleri Bakanlığı Afrika Genel Müdürü Nur Sağman ile de görüşen heyet, Afrika’da gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek projeler hakkında fikir alışverişinde bulundu. 

  Share