logo

  Sağlıklı Okul-Aile İlişkileri ve Yetkinlik Anlayışı


  Bedi AYDIN
  bedi.aydin@gmail.com


  Sağlıklı okul-aile ilişkileri geliştirmek zorundayız yoksa geleceğimiz olan çocuklarımızı istenilen düzeyde yetiştirmeyi başaramayız.

  Hem ilgi göstermeyi hem de yetiştirmeyi dengeli şekilde sürdürmenin yolunu bulmamız gerekir. Yetkinlik anlayışının bu konudaki önerileri şunlardır:
  -Okulun asıl bileşenleri öğretmen ve öğrencidir. Diğer tüm bileşenler öğrenme sürecini kolaylaştırmak için vardır.
  -Öğretmen eğitimin ve okulun merkezidir. Ne olursa olsun öğretmene saygı önceliklidir.
  -Anlık ve eğitimle ilgili olmayan sorunları sürekli olacakmış gibi algılayıp öğretmeni şikayet etmek, öğretmeni yıpratmak anlamsız olduğu gibi okula ve eğitim süreçlerine zarar verir.
  -Müfredat insanlığın üzerinde anlaştığı bilgiden oluşur. Bu bilgi evrenseldir; ancak yeni ve kabul görmüş bilgiyle değiştirilebilir. Bu bilgiler disiplin olmadan öğrencilere aktarılamaz.
  -Okulda eğlence olmalıdır ve zaten vardır. Ancak eğlence ve keyif okulun merkezinde yer alamaz. Dersin eğlenceli olması bilgiye ilgi göstermekle mümkündür. Eğlenceli yöntemlerle ders işlemek sürdürülemez.Birey merkezli ders işlemek fantastik bir yaklaşımdır.
  -Öğretmen-öğrenci ilişkisinde sorun çıkabilir ve çıkacaktır, çözüm öğretmen ve öğrenci arasında olmalıdır. Çocuklar okula yılın 180 günü gitmektedir. Bu uzun süreç sorunsuz olmaz. Öğretmen sorun çözmeyi bilir.
  -Çocuklarımızın geleceği iyi yetiştirilmelerine bağlıdır. Toplumsal birçok olayda yaşadığımız gibi okulu ve eğitimi “hız ve haz” sarmalına kurban etmemeliyiz. Şunu bilmekte fayda var, okul çocuk yetiştirmede ailenin eksiğini tamamlar. Okulun verimini arttırmak ailenin şikayetlerinden çok desteğiyle mümkündür.

  Etiketler: » »
  Share

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

  • Bizim İçin Küçük, Çevremiz İçin Büyük Adımlar

   27 Mart 2020 Genel, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Teknoloji

   İlçemizde Sıfır atık projesi kapsamında Şehit Hakkı Doğan Ortaokulumuz “Dünyayı İyilik Kurtaracak” sözüne inanarak atık yağ toplama projesi başlattı. İlçe koordinatörlüğü Şehit Hakkı Doğan Ortaokulumuz olan projemizde okulumuz öğretmen ve öğrencileri kurdukları “Su Melekleri” adlı grup ile atık yağların zararı konusunda bir dizi çalışma başlattılar.Su Melekleri adlı grubun,  “Bizim için küçük, çevremiz için büyük bir adım” diyerek başlattıkları atık yağ toplama kampanyasının bir de proje ortakları var.  Projenin paydaşları ilçe ...
  • Virüsün Öteki Yüzü

   25 Mart 2020 Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet, Sağlık

   Ne güzel değerlerimiz ne güzel kültürümüz var, gurur duymamak imkansız..Yeni bir dönemle tanışıyoruz. Dünyayı etkisi altına alan bu virüs ülkeleri de değerleriyle kültürleriyle yüzleştiriyor. Yaşlısını ölüme terkeden İspanya, tedaviye bile değer bulmayan İtalya örneklerini izliyoruz. Bir de onları korumak için devletin bütün imkanlarını ayaklarına seren Türkiye örneğini gördük. Ne güzel değerlerimiz ne güzel kültürümüz var, gurur duymamak imkansız..Kapısından öylece geçip gittiğimiz yaşlılarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için yarış...
  • Pandemi’den Sonra

   25 Mart 2020 Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet, Sağlık

   Covid-19 virüsünün tüm dünya insanlığına öğrettikleri :1. Kapitalizmi savunan bazı ülkelerde bir anda adil insan toplumu oluşturma çabalarındaki gelişmeler,2. Medeniyet beşiği sayılan, kendilerini demokrasi ve insan hakları savunuculuğunun merkezi sayan ülkelerin yaşlılara yönelik yaklaşımlarıyla düşen maskeleri,3. Gelirlerini sırf yer altı kaynaklarının kendilerine vermiş olduğu imkanlarla ayakta tutan ülkelerin günü geldiğinde B planlarının olmayışının zararlarının farkına varmaları,4. El yıkama gibi basit hijyen önlemlerinin...
  • Sancaktepe Milli Eğitim’de Neler Oluyor ?

   16 Mart 2020 Genel, Güncel, Köşe Yazarları

   MEB Hayat  Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Sayın Yusuf Büyük İlçe Kaymakamımız Sayın Adnan Çakıroğlu’nu, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hale Bağce Özbaş’ı  ziyaret ettiler. Genel Müdürü olduğu Hayat Boyu Öğrenmeye bağlı olan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzü de  ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Okullarımızın ortak alanları Belediyemiz tarafından nano teknoloji ile ilaçlanarak sterilize edildi. Tüm resmi okullarımızda yapılan bu çalışmadan dolayı Sancaktepe Belediye Başkanlığımıza ve Belediyemiz Temizlik İşleri Müdürlüğüne teşekkü...