logo

  Ortaya Çıkan Krizlerin Esiri mi Olacağız Yoksa O Krizleri Fırsata mı Çevireceğiz?

  Kemal Türkler İlkokulu #tatildeğiluzaktaneğitim sloganıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Sancaktepe Kemal Türkler İlkokulu öğretmenleri, “EBA” ile öğrencilere konuları görüntülü sohbet eşliğinde anlatıyorlar. Oluşturdukları canlı sınıf uygulaması ile öğrenci ve öğretmenler karşılıklı iletişim kurabiliyor.

  Sancaktepe Kemal Türkler İlkokulu öğretmenleri ayrıca veli toplantısı gerçekleştirdiler. Kemal Türkler İlkokulu öğretmenleri tele konferans yöntemiyle velilerle birebir iletişim kurarak veli toplantısı gerçekleştirdiler.

  Hazırladıkları metinde ”Eğitimi her ortamda devam ettirmenin hazzı ve heyecanıyla çalışmalarımızı kesintisiz sürdüreceğiz.” mesajı verdiler.

  İşte Kemal Türkler İlkokulu idareci ve öğretmenlerinin mesajı: Ne kadar kaçınmaya gayret edersek edelim gelişen dünyamızda ve hayatımızda zaman zaman krizler meydana gelir. Çoğu zaman bu krizlere hazırlıksız yakalanırız. İşte dünyaya yön verecek, hayatını yeni dünyaya göre şekillendirecek, bu krizin esiri olacak ya da bu krize yön verip yeni fırsatlar ortaya çıkaracak insan tiplemeleri bu zamanlarda ortaya çıkar. Önemli olan bu iki sorunun cevabını bulup ona göre yeni pozisyonlar almaktır. Krizin kötü yanlarına saplanıp kalacak mıyız? Yoksa krizden çıkış yolları arayan öncü kuşaklar mı olacağız? İki sorunun cevabına göre şekillenecek yeni bir hayat…Tüm insanlığı etkileyen covid – 19 virüsü, olumsuzluklarını eğitim alanında da hissettirdi. Kilit vurulmuş okullar, eve hapsedilmiş öğrenciler, evlerinde öğrencilerinin özlemi ile bekleyen ve öğrencisiz öğretmenlik mesleğinin bir anlam taşımadığının farkında olan bir öğretmen camiası…Krizin olumsuzluklarına teslim olup dört duvar arasına mahkum mu olacağız? Kemal Türkler İlkokulu ailesi olarak “Hayır!“ dedik ve öğrencilerimiz ile nasıl bir araya gelebiliriz; onların kokusunu almasak da gözlerindeki pırıltıyı, umutsuzluğu nasıl umuda çevirebiliriz arayışına girdik. Hep zararından bahsettiğimiz dijital dünyanın fırsatlarından yararlanmanın arayışına koyulduk.  İdaresi ve öğretmeni ile oluşmuş kurum kültürünün verdiği birliktelik sayesinde dijital ortamda sınıflar oluşturup öğrenciler ile dijital ortamda buluşma kararını ortaya çıkardık. Artık cam ekran arkasında da olsa çocukların öğretmenim çığlıklarını duyabilmeyi, parmak kaldırarak konuşun uyarılarının arasında yeni bir dijital eğitim ortamını oluşturmayı başardık. Dijital sınıflarımızda ders anlatmaya, resim yapmaya, akşamları evlere misafir olup veli toplantıları düzenlemeye başladık. Öğrencilerimiz ile birebir ilgilendik ve Milli Eğitim Bakanlığımızın uzaktan eğitim sisteminde canlı sınıf uygulamasını biz de devreye sokarak günümüz şartlarında eğitim ve öğretimin hızla geçiş yaptığı bilgisayar ortamına biz de ulaştık. Milli Eğitim Bakanlığımızın uzaktan eğitim portalı olan EBA’ya paralel olan pekiştireçler ile destekleyerek eğitim sürecinin devamlılığının kesintiye uğramasının önüne geçtik. Uzaktan eğitimin önem kazandığı bu zor dönemde zaman ve mekanı biz de kurum olarak aştık.Dahası mı? Yetemese de Kemal Türkler İlkokulu ailesi olarak eğitimi dijital ortamda devam ettirmenin hazzı ve heyecanıyla çalışmalarımızı kesintisiz sürdüreceğiz.”

  Etiketler:
  Share