logo

  KOVİD-19 hastalarının tedavileri Pandemi hastanelerinde yapılacak

  Cuma akşamı yayınlanan 12 maddelik “resmi yazı’da” Koronavirüs (KOVİD-19) tanısı konulan hastaların tedavisinin yapılcağı hastanelerin “Pandemi hastaneleri” olarak tanımlanacağı ve bu hastanelerin özellikleri açıklandı.

  Sağlık personeller için operasyonel bilgiler, görev dağılımı, triaj bilgileri ve yeni pandemi hastanelerinin tanımını içeren genelge, Pandemi hastanelerini şu şekilde tanımlıyor; “Bünyesinde Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Göğüs hastalıkları, İç Hastalıkları uzmanı hekimlerden en az ikisinin bulunduğu ve  3. seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunan hastaneler Pandemi Hastanesi olarak kabul edilir. Pandemi süresince Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, İç Hastalıkları veya Göğüs Hastalıkları Uzmanı başka bir hastaneden görevlendirme yolu ile karşılanabilir. Pandemi Hastanesi: COVID-19 tanısı almış (test pozitif) vakaların tedavi sürecinin yapılmış olduğu hastane olarak tanımlanır.”

  Yayınlanan belgede ayrıca her Pandemi hastanesinde enfekte olan hastalar için 1 ameliyathane ve 1 doğum odası hazır tutulacağı belirtiliyor.


  Hibya Haber Ajansı

  Share