logo

  İznik Ultra 8. kez koşuldu

  Türkiye’nin en büyük patika yarışları etkinliği “İznik Ultra”, 26 ülkeden 1000’den fazla sporcunun katılımı ile 19-21 Nisan’da 8’inci kez, doğa ve spor tutkunlarını bir araya getirdi. Sporcular, 300 metre ile 160km arasında değişen, 7 farklı parkurda yarıştı. Minikler 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını, 300m parkurunda koşarak karşıladı. Yarışın geçtiği, İznik ile Orhangazi’ye bağlı 22 köy ve mahallede, halk sporculara büyük destek verdi. İznik Gölü’nü çepeçevre dönen 160km’lik parkuru erkeklerde Uğur Aydın, kadınlarda Rezeda Galyamova kazandı.  

  Macera Akademisi-Race Setter tarafından İznik Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye’nin ilk ve en çok yarış barındıran “Ultra Maraton Festivali” İznik Ultra, 19-21 Nisan’da 1000’den fazla sporcunun katılımı ile tamamlandı. Erkeklerde ve kadınlarda, kazananlar şu isimler oldu:

  • 160km İznik Ultra Maratonu: Uğur Aydın, Rezeda Galyamova
  • 90km Orhangazi Ultra Maratonu: Oğuzhan Emre Singer, Eda Ok
  • 55km Narlıca Dağ Maratonu: Mehmet Aydıngör, Elena Polyakova
  • 35km Göllüce Patika Koşusu: Mehmet Yıldırım, Nurhan Okur
  • 20km Derbent Patika Koşusu: Bekir Çakaroğlu, Beste Önal
  • 5km Tarihi Kent Koşusu: Hasan Akyol, Sevil Arılı Yıldırım
  • İznik merkezinde yapılan 300m’lik Çocuk Koşusu’nda 100’den fazla geleceğin sporcusu 3 ayrı yaş grubunda koşma zevki yaşadı.

   

  KATILIM REKORU KIRILDI, KADIN SPORCULARIN İLGİSİ ARTTI

  2012 yılında 87 kişinin katılımıyla başlayan İznik Ultra, 8. yılda yaklaşık 13 kat büyüyerek 1100 kişiye ulaştı. Türkiye’nin en zor patika ultra maraton parkuru olan 100 mile (162km) katılan 74 kişinin 8’i (yüzde 11) kadındı. Festivalin patika parkurlarına kadın katılımı önceki yıla göre yarı yarıya artarak yüzde 29’a yükseldi. 15km’lik parkurda kadın oranı yüzde 43 oldu. Parkurları tamamlayan sporculara, geleneksel İznik çini tekniği ile üretilen karolara el emeği ile işlenen özgün motiflerden oluşan madalyalar takıldı.

  4 MEVSİM YAŞANDI, EN UZUN ETAPTA, YARIŞ TARİHİNİN EN DÜŞÜK BİTİRME ORANI YAŞANDI

  20 Nisan günü değişken hava koşulları parkurların zorluğunu katladı. Artan zorluk, yarışmacılara unutulmaz hatıralar kazandırdı. Göl kıyısında yağmur, yükseklerde kar şeklinde yoğun yağış yaşandı, zemin ağır çamur oldu. Hava ve zemin şartları özellikle ultra maraton yarışmacılarını zorladı. En uzun parkur olan İznik Ultra 160K parkurunda tüm zamanların düşük bitirme oranı yaşandı. Başlayan 74 sporcunun ancak 21’i parkuru tamamlayabilirken bitirme oranı yüzde28 oldu.  90km yarışına başlayanların yüzde 75’i bitirirken, bu oran 55km yarışında yüzde 85 oldu.

  İznik Ultra, Türkiye’nin hem en yüksek katılımlı hem de “en çok izleyiciye sahip yarış organizasyonu” olma özelliğini taşıyor. Türkiye’nin farklı illerinde düzenlenen onlarca yol ve ultra maraton yarışlarında gözlemlenen “düşük halk desteği” her yıl İznik Ultra’da yerini “coşkulu katılıma” bırakıyor. 300 metrelik Çocuk Koşusu’ndan, üzerinde 22 köy ve mahallenin yer aldığı 160km’lik en uzun etaba kadar parkurların her aşamasında yüzlerce insan sporculara destek veriyor. Güzergaha yeni eklenen Çamdibi Köyü, 2019 yılında yarışmacılar tarafından en coşkulu destek veren köy olarak seçildi.

  Sporseverler yarış sonuçlarını anlık canlı sonuç takip sistemi ile yüzde 100 canlı olarak www.iznikultra.com adresi üzerinden takip ederek sporcuların heyecanını paylaştı.

  İznik Ultra nedeniyle, bölgeye dört bin insan akın etti. Otellerde yer kalmayıp, esnafın yüzü gülerken, kente 600 bin liralık ekonomik katkı sağlandı. Tohum Otizm Vakfı’na ve İznik okullarına da maddi destek sunuldu

  Etiketler: » » » »
  Share