logo

  İstiklal Marşımızı ve Mehmet Akif Ersoy’u An(la)mak (Foto Galeri)

  Milli Şairimiz MEHMET AKİF ERSOY tarafından yazılan, devletimizin ve milletimizin bağımsızlık sembolü olan İstiklal Marşımızın 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilişinin 98. Yıl dönümü ve büyük şairin vefatının ise 83.yıl dönümü münasebetiyle Sancaktepe Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan program, Mustafa Öncel Kültür Merkezinde saat 10.30’da gerçekleştirildi.

  Programda Mehmet Akif’in bilinen manzumelerinden ‘Küfe’ manzumesinin canlandırılması, ‘Bayrağımız Dalgalanıyor, İstiklal Marşımız Söyleniyor’ sloganıyla yedi bölgeden birçok okulun birlikte seslendirdiği İstiklal Marşımız ve İstiklal Oratoryosu izleyenleri büyüledi.

   

  İstiklal Marşı’nı an(la)mak Mehmet Akif ERSOY’u an(la)mak ve tanımakla mümkündür. Mehmet Akif, Osmanlı Devleti’nin zeval vakitlerine şahit olmuş ve mesleği gereği farklı coğrafyaları gezmiş bir veteriner hekim, şair, öğretmen ve sözün gücüne inanan, ümitsizliğin kol gezdiği anda ümit aşılayan, kendi tabiriyle:

   

  ‘Ye’s öyle bataktır ki; düşersen boğulursun.
  Ümîde sarıl sımsıkı, seyret ne olursun!
  Azmiyle, ümidiyle yaşar hep yaşayanlar’

   

  dizeleriyle de bunu dile getiren asrın derdiyle dertlenen, Kur’an’dan ilham alarak asrın idrakine söyleyecekleri olan bir vaiz ve Kur’an Mütercimi olan abide bir şahsiyettir. Ruhu şad, mekanı cennet olsun.

  Sancaktepe Anadolu Lisesi İstiklal Marşı’nın Kabulü Töreni Foto Galeri

  Etiketler: » » » » »
  Share