logo

  İş – Özel Yaşam Dengesi Problemleri Anneleri Serbest Çalışmaya Yönlendiriyor

  Her geçen gün daha zorlu hale gelen çalışma koşulları iş – özel yaşam dengesini de olumsuz etkiliyor. Çalışan anneler içinse bu tablo biraz daha sıkıntılı. Online iş platformu SanalUzman.com CEO’su Niyazi Bekiroğlu, kadınların özellikle anne olduktan sonra çocuklarına daha fazla vakit ayırabilmek adına serbest çalışma modellerini seçerek kendi iş programlarının iplerini ellerine aldıklarına dikkat çekiyor. Nitekim rakamlar da önümüzdeki beş yıl içinde 13 milyon kadının serbest çalışmayı seçeceğini gösteriyor.

  İş ve özel yaşam dengesi şüphesiz tüm çalışanlar için kıymetli. Öyle ki sadece ABD’de iş – özel yaşam dengesinin korunamamasından kaynaklı; sağlık, iş dünyasına katılım ve verimlilik gibi maliyetler toplamının yılda 125 milyar ila 190 milyar Dolar arasında olduğu tahmin ediliyor. Ve bu hesaplamaların içinde duygusal boyut yok!

  Her ne kadar ekonomik göstergeler ilgi çekici olsa da iş ve özel yaşam dengesinin asıl düşünülmesi gereken bir de duygusal boyutu var. Zira ‘yetememe duygusu’ çalışanların üzerinde ağır bir yük oluşturuyor. Hele ki bir de anneyseniz, iş ve özel yaşam dengesini korumak, kişi için çok daha hassas bir hal alıyor.

  Mevcut çalışma sistemlerinin getirdiği bu dengesiz tabloyu kabul etmek istemeyen pek çok kadın çalışanın, serbest çalışma modellerine yöneldiğini anlatan online iş platformu SanalUzman.com CEO’su Niyazi Bekiroğlu, özellikle doğum sonrasında proje bazlı iş modellerinin daha çok tercih edildiğini belirtiyor.

  Bekiroğlu, “İş – özel yaşam dengesi problemleri, kadınların istihdama katılımı ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda dünya genelinde yaşanan sıkıntılar; kadın çalışanları yeni iş modellerini benimseyen öncüler haline getiriyor. Rakamlara bakıldığında GIG Ekonomi tabanlı işlerde bağımsız çalışan kadın sayısı her geçen gün artıyor. FreshBooks tarafından yayınlanan “2018 Kadını İşgücü Raporu”na göre; önümüzdeki beş yıl içinde 13 milyon kadının geleneksel işlerden ayrılıp serbest çalışan olabileceği öngörülüyor. Diğer bir araştırmaya göre ise; bu sene sadece İngiltere’de 2 milyon kadının bir kuruma bağlı olmadan iş hayatına atılacağı tahmin ediliyor” diyor.

  Esnek çalışma fırsatları ile kadınların kazanç artışı doğru orantılı

  Kadınların özellikle anne olduktan sonra çocuklarına daha fazla vakit ayırabilmek adına proje bazlı serbest çalışma modellerini seçerek, kendi iş programlarının iplerini ellerine aldıklarına dikkat çeken Bekiroğlu; “Anne olmak iş yaşamından kopmak için asla bir gerekçe olmamalı. 2025 yılına kadar eğer tam olarak cinsiyet eşitliği sağlanabilirse dünya ekonomisine 28 trilyon Dolarlık ek katkı sağlamak mümkün olacak. İş dünyasına bir kadın, bir anne dokunuşu lazım. OECD’nin ‘Kadınlar ve Geleceğin Çalışma Modeli’ raporuna göre esnek çalışma fırsatlarının arttığı ülkelerde kadın istihdam oranları yükseliyor. Kadınların aylık kazanç miktarları artıyor” dedi.

  Bazı ülkelerde kadın freelancer oranının erkek freelancer oranının çok üzerinde olduğuna değinen Bekiroğlu, “ABD’de Freelancer’lar Birliği tarafından yürütülen yaklaşık 2 bin serbest çalışan arasında yapılan araştırma, kadın freelancer sayısının yüzde 53 ile erkeklerin önüne geçtiğini söylüyor. İşten ayrılan kadınların yüzde 49’unun hamilelik döneminde işini bıraktığı, doğum izni kullanan kadınların ise yüzde 40’ının iş hayatına geri dönmediği Türkiye’de, freelance çalışma sisteminin kadınlar arasında yaygınlaşması özellikle doğum sonrası iş hayatından kopan kadınların tekrar kazanımı açısından büyük fayda sağlayacaktır” dedi.

  Tam zamanlı personel çalıştırmayı tercih etmeyen veya projeleri için uzman bulmakta zorlanan işverenlerle, serbest çalışan uzmanları (freelancer’ları) bir araya getiren online iş platformu SanalUzman hakkında ayrıntılı bilgi için; www.sanaluzman.com.

  Etiketler: » »
  Share