logo

  İnternet Klavye Şampiyonası 2019

  Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu – Intersteno tarafından 2003 yılından beri düzenlenmekte olan “Dünya İnternet Klavye Şampiyonaları”nın 17’ncisi, 1 Nisan – 6 Mayıs 2019 tarihleri arasında düzenlenecek.

  YARIŞ KURALLARI

  1) Amaç, hedef ve Yazılım Formatları:

  Dünya İnternet Klavye Şampiyonaları, her düzeydeki resmî ve özel öğretim kurumlarının öğrenci ve mezunlarıyla her yaştaki bilgisayar kullananları, bilimsel ve daha verimli yöntemlerle çalışmaya teşvik etmeyi hedeflemektedir. Yarışlarhttp://www.intersteno.org sitesindeki TAKİ veya ZAV formatlarından birinin seçimi ile yapılır.

  2) Katılım Koşulları:

  Öğrenciler, kendi okullarındaki bilgisayar dersliklerinde, Okul Yönetiminin ve Öğretmenlerin sorumluluğunda internete bağlanarak yarışa katılabilirler. Öğrenci olmayan yarışçılar, yarış sorumluluklarını üstlenecek bir öğretim kurumunda, Intersteno Türkiye ve Dünya Yarışları Koordinatör ve Yöneticisinin işbirliği ile “Dünya İnternet Klavye Şampiyonası Katılım Formu”nu doldurtup, kayıtlarını yaptırabilirler ve şampiyonaya o Okulun, İntersteno-Türk ve Dünya Organizasyonlarının müşterek sorumluluğu ile ve aslen görevli Öğretmenin sorumluluğu ve gözetimi altında katılabilirler.

  Dünyanın en bilimsel klavyesi kabul edilen F Klavyenin ülkemizde yaygınlaştırılması ve teşviki amacıyla da düzenlenen bu Yarış kapsamında; 2003/20 sayılı MEB Genelgesi ve 2013/13 sayılı Başbakanlık Genelgesi uyarınca, Türkiye’den F Klavye ile katılım zorunludur.

  3) Donanım ve Yazılım:

  Yarışta kullanılacak olan bilgisayarların her birinin:

  • Yazılımlarının, Microsoft Windows XP ve üstü sürümlerinin olması,
  • Windows XP kullananlar için; yalnızca Chrome veya Firefox browser programlarının son versiyonları,
  • Windows 7 ve üstü kullananlar için; Internet Explorer 9 ve üstü, Chrome veya Firefox browser programlarının son versiyonları,
  • Apple – Mac bilgisayar kullananlar için; Chrome veya Safari browser programlarının son versiyonları,
  • Donanımlarının, Pentium-4 ve üstü uyumlu olması,
  • İnternet bağlantı hızının 1 Mbit ve üstü olması,
  • Mümkünse Kesintisiz Güç Kaynağının bulunması,

  gerekmektedir. Aksi takdirde yarış sırasında meydana gelebilecek her türlü yazılım, donanım arızaları, internet kesilmeleri, elektrik kesilmeleri 15 saniye boyunca yazmaya ara verilmesi nedeniyle sistem dışına atılmalar ya da başka herhangi bir sebeple yarıda kalan yarışlar bir kez daha tekrarlatılmayacaktır.

  4) Yarış Türleri:

  • Yarışçılar, Anadil Listesi için ülkelerinin resmî dili ile (Türkçe) yarışırlar.
  • Çok dilli yarış listesinde de derecelendirilmek için, bu yıl yarışılabilecek toplam 16 dilden en az 2 tanesinde başarılı olmalıdırlar.

  5) Yarış, 10 dakikalık bir testin hızlı ve olabildiğince hatasız yazılmasıyla yapılır. 2019 Dünya İnternet Klavye Şampiyonaları, Birleşmiş Milletlere bağlı Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu – INTERSTENO’nun görevlendirdiği (Türkiye için) İtalya organizatörlüğü ile Marco Olivo’nun TAKİ programı üzerinden, Dünya İnternet Klavye Şampiyonası kuralları ile (Türkler için Türkçe olarak http://www.interstenoturk.org sitesinden) yapılır.

  Ayrıca: Çek-Slav dilleri ve İngilizce gibi (Stenografinin Kısaltma kuralları için büyük üstünlük sağlayan eklentisi az) bazı diller için çok elverişli olan ZAV Sistemini de Türkiye dışındaki diğer ülkeler kullanmaktadır.(Türkler kullanmamalıdır)

  6) Dünya İnternet Klavye Şampiyonaları finallerine katılabilmek için;

  • 12 ve küçük yaştaki yarışçılar (2007 içinde ve sonrasında doğumlular) için dakikada en az 150 vuruşu en çok % 1 hata,
  • 13 – 16 yaş arası yarışçılar (2003, 2004, 2005 ve 2006 yılları doğumlular) için dakikada en az 180 vuruşu en çok % 1 hata ile,
  • 17 – 20 yaş arası yarışçılar (1999, 2000, 2001 ve 2002 yılları doğumlular) için  dakikada en az 200 vuruşu en çok % 1 hata ile yazmak gereklidir.
  • 21 ve yukarısı yaştaki büyük yarışçılar (1998 yılı içinde ve öncesi doğumlular) için ise dakikada en az 240 vuruşu en çok % 0,5 (yüzde yarım=binde 5) hata ile yazmak gereklidir.

  Sözcükler arasındaki boşluklar da birer vuruş, büyük harf tuşuyla yazılan harf, sayı ve imler ikişer vuruş sayılır. Yazarken fark edilip anında (birkaç saniye içinde) düzeltilmemiş her hatanın 10 dakikalık yarış sürecinin bitiminden sonra 50’şer vuruş ile cezalandırılmasıyla belirlenen puanlar sıralama listesinde yer alır.

  Kategoriler:

  12 Yaşına kadar:Küçükler Kategorisi (2007 içinde ve sonrasında doğumlular)
  13 – 16 Yaş arası:Öğrenciler Kategorisi (2003, 2004, 2005 ve 2006 yılları doğumlular)
  17 – 20 Yaş arası:Gençler Kategorisi (1999, 2000, 2001 ve 2002 yılları doğumlular)
  21 Yaş ve üzeri:Deneyimliler Kategorisi (1998 yılı içinde ve öncesi doğumlular)

  Listeler, sadece başarılı olan ve katılım aidatlarını zamanında ödeyen yarışçı ve okul isimleriyle derecelerini içerir.

  İnternet Klavye Şampiyonası ayrıntıları için tıklayınız

  Etiketler: » » » » » »
  Share