logo

  Fotoğraf gezileri: Mudanya, Trilye ve Misi Köyü gezisi (Foto Galeri)

  Fırat KAYIKÇI – Atölye 301 Fotoğrafçılık Kulübü olarak bu ay gezeceğimiz yerler Mudanya, Trilye ve Misi Köyü oldu. Gezimize ilk olarak fırından sıcak simit alarak başladık :))

  Eskihisar – Topçular feribotunu kullanarak ilk durağımız olan Misi köyünü ziyaret ettik. Misi ya da bugünkü adı ile Gümüştepe Mahallesi Bursa’nın Nilüfer İlçesi’nde Bursa’dan yaklaşık 12 km uzaklıkta oldukça içinden dere geçen şirin bir köy.
  Tarihi 2000 yıl önceye dayanan, 300 haneli ve 1300 nüfuslu şirin Misi köyü, Bursa’nın en yeşil köşelerinden biri olsa gerek. Misi köyünde fotoğraf müzesi, edebiyat müzesini ziyaret edip nehir kenarında çayımızı içtik.
  Geçirdiğimiz iki saatin sonrasında Bursa’nın en iyi korunmuş ilçelerinden Mudanya’ya doğru yola çıktık. Mudanya’da Osmanlı evlerinin en güzel örnekleri yer alıyor. Bunlardan en ünlüsü  Mudanya Mütareke Evi Müzesi kuşkusuz.Türk – Yunan savaşına son veren ateşkes anlaşmasının yapıldığı yalı.
  Bu yalıyı gezdikten sonra 780 – 797 yılları arasında Bizans İmp. Konstantinos Döneminde yapılmış Kumkaya Kilisesi’ni geziyoruz. Buradan Mudanya’ nın yazlık yerlerinden ve kiliseleriyle ünlü ve birçok yerli diziye ev sahipliği yapmış Trilye‘ye varıyoruz. Trilye bucağı, Mudanya ilçesinin batısında ve Marmara Denizi kıyısında hoş bir havaya sahip.
  Kasabada bir Cami-i şerif, bir İslam ve iki Hristiyan ilkokulu, yedi kilise ile eski eser niteliğinde üç manastır yer alıyor. Kemerli denen kilisenin iç bölmelerinde bazı eski eserler bulunuyor. Başlıca üretimi zeytin hiç kuşku yok.
  Simgesel yerleri ziyaret ettikten sonra, gün batımı fotoğraflarımızı çektik ve bu güzel kasabayı arkamızda bırakarak gezimizi sonlandırdık.

  Etiketler: » » » » » »
  Share