logo

  Can kaybı 92’ye yükseldi, toplam vaka sayısı 5 bin 698 oldu

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cuma günü yaptığı basın toplantısında koronavirüs (KOVİD-19) sebebiyle hayatını kaybedenleri ve toplam vaka sayısını açıkladı. Koca, KOVİD-19’un Türkiye’deki seyiri, sokağa çıkma kısıtlamaları, Çin’den gelen yeni test kitleri ve kit kullanımı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
  Sağlık Bakanı Koca, ileri tedbirlere ihtiyaç olduğunu ve sokağa çıkma kısıtlamaları hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile iletişim içinde olunduğunu açıkladı.
  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın basın toplantısından satır başları:
  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin virus bilançosunu şu şekilde açıkladı:
  “Bugün 17 kişiyi daha kaybettik, can kaybı 92’ye yükseldi, toplam vaka sayısı 5 bin 698 oldu.” Koca test rakamlarını konusunda “Son 24 saatte 7 bin 533 test yapıldı, 2 bin 69 pozitif vaka tespit edildi” dedi.
  Koca, yoğun bakımda olan hastaların 344 kişi olduğunu ve 241’inin entübe olduğunu belirtti. Koca, 42 hastanın ise taburcu olduğunu ekledi.
  Sağlık Bakanı, Çin’de geliştirilen yeni bir kiti Türkiye’ye getirmiş olduklarını söyledi. Koca, kitlerde fırsatçılık konusunda “Şahısların veya özel bir kuruluşun kendi başına dışarıdan veya içeriden kit alarak bunu test ediyor olması asla kabul ettiğimiz bir durum değil” dedi. 
  Koca, kitlerin kullanımı konusunda “Biz hem merkez sayısını arttırmak hem de bir taraftan bu süreyi kısaltmak üzere her türlü yapılabilecek olan yaklaşımı özellikle devreye sokma çabası içindeyiz” dedi.
  Sağlık Bakanı Koca, sağlık personelleri arasında COVID-19 tanısı olduğunu ve sayılarının şimdilik açıklanmasının doğru bulunmadığını söyledi. 
  Tıbbi maske konusunda, Sağlık Bakanı, malzeme noktasında bir eksiklik olmadığını, 2 gün önce bütün sağlık kurumlarına 3 milyon 615 bin N-95 (FFPP-3) filtreli maske dağıtıldığını belirtti.
  Koca, spor camiasında yayılan KOVİD-19 vakaları hakkında şu sözleri söyledi:
  “Spor camiasında bu anlamda pozitif olan vakaların sayısı az değil. Bu dönemde temas ve izolasyonu olması gereken şekliyle hassasiyet göstererek sağlayamazsak, bir çok camianın bir çok vatandaşımızın bu enfeksiyonu taşıması mümkün hale gelmiş olur.”
  Solunum cihazlarının yeterliliği konusunda Fahrettin Koca şu açıklamalarda bulundu:
  “Yoğun bakımlarımızda şu an bir sorun yok, %62 – 63 oranlarında bir doluluğun olduğunun biliyoruz.  Yerli üretim için de geçen toplantıda söylemiştim, Nisan sonu olmak üzere bir çalışmamız oldu”
  Hibya Haber Ajansı

  Share