logo

  Bu süreçte çocuklarımızla evde neler yapabiliriz?

  Sosyal mesafeyi korumak amacıyla komşu, akraba ve arkadaş ziyareti yasak. Özellikle çocuğu olanlar bu durumu fırsata çevirebilirler.
  Peki çocuklarımızla bu süreçte evde neler yapabiliriz?

  Evde kalınmasının önerildiği bu günlerde çocuklarımızla evde neler yapabiliriz? Uzman Psikolojik Danışman Bedi Aydın’dan birkaç öneri:

  Öncelikle çocuklarımızın kendilerine bakma becerileri ile ilgilenelim. Giyinme -soyunma, el-yüz yıkama, yemek yeme, ayakkabılarını bağlamaya kadar pek çok becerinin çocuklarımızın gelişimini ve akademik başarısını etkilediğini bilmemizde fayda var. Ayakkabısını bağlayamana matematik öğretmek pek kolay değil. Evde bu becerileri ustalıkla yapana kadar etkinlik programı yapmanızı oneririm. Günde 20 dk buna ayrılabilir.

  Evde kalmışken çocuklarınıza kendi çocukluğunuzla ilgili fotoğrafları gösterme fırsatını değerlendirin. Uzun tutmamak koşulu ile anılarınızı anlatın. Bu sayede hem beraber keyifli vakit geçirebilir hemde çocuğunuzun aidiyet ve duygusal gelişimini destekleyebilirsiniz.

  Oyun oynayın. Rekabet gerektiren oyunlarda çaktırmadan kaybetmek çocuğunuzun başarıyı tatmasını sağlar. Yenilin ama pek de kolay görünmesin.

  Mutfak harika bir yer. Çocuklarınızla birlikte yemek pişirmeyi deneyin. Çocuğunuza maydanozu sapından ayirmayı bile lezzetin kaynağı olarak anlatin. Böylece çocuğunuz hevesi isteğe çevirebilir. Beraber yaptığınız yemeklerle özenli bir sofra hazırlayın. Unutmayın Sofra aile bağlarının, iletişimin, ilişkilerin güçlenmesi için önemli bir araçtır.

  FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

  Share