logo

  Bizim İçin Küçük, Çevremiz İçin Büyük Adımlar


  Murat ŞİT
  muratsit@gmail.com

  İlçemizde Sıfır atık projesi kapsamında Şehit Hakkı Doğan Ortaokulumuz “Dünyayı İyilik Kurtaracak” sözüne inanarak atık yağ toplama projesi başlattı. İlçe koordinatörlüğü Şehit Hakkı Doğan Ortaokulumuz olan projemizde okulumuz öğretmen ve öğrencileri kurdukları “Su Melekleri” adlı grup ile atık yağların zararı konusunda bir dizi çalışma başlattılar.

  Su Melekleri adlı grubun,  “Bizim için küçük, çevremiz için büyük bir adım” diyerek başlattıkları atık yağ toplama kampanyasının bir de proje ortakları var.  Projenin paydaşları ilçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Yenidoğan Fatih Ortaokulumuz, Muhsin Yazıcıoğlu İmam Hatip Ortaokulumuz, Fehmi Yılmaz Mesleki Teknik Anadolu Lisemiz, Samandıra Kız Anadolu İmam Hatip Lisemiz, Şakir Demir İlkokulumuz, Şehit Er Hasan Genç İlkokulumuz ve bir de Hazreti Ömer Camii Derneğidir.  Su Melekleri adlı grup,  WWF “Doğa Öncüleri” projesi kapsamında ilçemizde başlattıkları “Atık Yağ” toplama kampanyası velilerden, halktan, esnaftan ve site yönetimlerinden de büyük beğeni ve ilgi gördü. Şehit Hakkı Doğan Ortaokulumuza, Su Melekleri adlı grupta görev alan öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz. İlçemizi temsilen yaptıkları bu güzel projeden dolayı kendilerini tebrik ediyor,  başarılarının devamını diliyoruz.

  Yeryüzünün öğretmeni olabilmek için gökyüzünün öğrencisi olmak lazım.( Âliya İzzetbegoviç). Hüseyin Temizel ortaokulumuz Bosna-Hersek Tuzla Kantonunda bulunan Osmovna Skola Mejdan İle kardeş okul protokolü imzalandı.

  Sancaktepe ilkokulumuzun hazırlamış olduğu organ bağışı haftası ile ilgili programda okul bahçesinde Organ Bağışı Standı kuruldu. Okulumuzun başlatmış olduğu organ bağışı çalışmasına Sağlık çalışanlarından, velilerden, öğrencilerden gerçekleşen ziyaretler ile bir farkındalık oluşturulmaya çalışıldı.

  “Dönüşüm Muhteşem Oluyor.” Hüseyin Temizel ilkokulumuzun öğrencileri topladıkları kapaklardan tablolar yaptılar. Yaptıkları tablolar ile okulun salonunda sergi açtılar.

  İlçemiz Sarıgazi Peyami Safa ilkokulumuz, Batman Kozluk İlçesi Yeniçağlar köyü ilkokuluna “dostluk eli” uzattı. Okulumuzun öğrencilerinin hazırladıkları hediyeleri kardeş okullarına yazdıkları sevgi yüklü mektuplarla birlikte gönderdiler.

  Osmangazi ilkokulumuz Türk böbrek Vakfı Başkanı Timur Erki davet ederek okulda “Sağlıklı Beslenme” semineri gerçekleştirildi.

  Sarıgazi Peyami Safa ilkokulumuz  “Bayat Ekmekten, Taze Lezzetler” adıyla velileri arasında bayat ekmekleri değerlendirme yarışması düzenledi. Emeği geçen öğretmen ve velilerimize teşekkür ediyoruz.

  İŞKUR tarafından TYP kapsamında ilçemiz okullarında görevlendirilen Temizlik ve Güvenlik Personeline Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi verildi. Eğitimi, İş Güvenliği Uzmanı ilçe Personelimiz Devrim Türkoğlu tarafından verildi.

  Romanya’da düzenlenen Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Eyüp Sultan Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde öğrencimiz Adem Çelik’i tebrik ediyoruz.

  Okullar arası düzenlenen bilek güreşi yarışmasında hem İl, hem Marmara Bölgesi birinci olan Sancaktepe 60. Yıl Ortaokulu Öğrencilerimiz Burcu Yaren Karataş ve Yaren Yiğit’i tebrik ediyoruz. Okulumuzu öğretmenlerimizi kutluyoruz, başarılarının devamını diliyoruz.

  Gençlik ve Spor il Müdürlüğü okullar arası Serbest Güreş Şampiyonası’nda Yenidoğan Ortaokulu öğrencilerimiz Fatih Güneşdoğdu il birincisi, Metehan Resul Ballı ise il üçüncüsü oldu.  Emeği geçen okul idaremizi ve öğretmenlerimizi kutluyoruz. Öğrencilerimizi de tebrik ediyoruz.

  İbn-i Sina Ortaokulumuz öğrencilerinden Rüya Diler İl Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü’nün düzenlediği Tekvando Müsabakasında il birincisi oldu. Okulumuzu ve öğrencimizi tebrik ediyoruz.

  Hüseyin Temizel Ortaokulumuz yeni binasına taşındı.  Sancaktepe ‘de gerçekleşen helikopter kazasında şehit verdiğimiz Pilot Semih Özcan’ın adını alarak başladı. Başta Sancaktepe şehidimiz Pilot Semih Özcan olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz.

   “Dünya için bir şey yap” Veli Akademilerimiz kapsamında büyük salon etkinlikleri gerçekleştirdik. Bu büyük salon etkinliklerimizden birinde ilçemiz Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezinde Profesör Doktor Orhan Kural hocamızın çevre bilinci üzerine konferans vermelerini sağladık. Yine Veli Akademileri projesi kapsamında Fatih Sultan Mehmet Ortaokulumuz okul konferans salonunda kendi okul velilerine yönelik olarak Profesör Doktor Orhan Kural hocamızın konuşmacı olarak çağrıldığı “Yaşanabilir Bir Dünya İçin El Ele” konulu konferansı gerçekleştirdi.

  Yine aynı şekilde ilçemizde veli akademileri eğitimlerimiz kapsamında Yenidoğan Kadir Topbaş Kültür Merkezi’nde İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Mustafa Uslu’nun seminer vermesini sağladık.

  Murat ŞİT
  Eğitimci – Yazar

  Etiketler: » »
  Share

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

  • Teknolojiden Kurtulmayı Başaran Bayramlarımız…

   24 Mayıs 2020 Genel, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet, Teknoloji

   Yaşanan her şeyin bir nedeni varmış meğer. Hiçbir sıkıntı sebepsiz değilmiş. Bayramlaşmayı unutup tatile dönüştürmüştük oysa. Arayıp sesimizi duymak yerine toplu mesajla ne de kolay çözüyorduk bu sorunu. Ne de olsa teknoloji var ne de olsa bunlar eski kültürden kalma formalitelerdi. Ve modern dünyanın gündeminde bile değildi. Birden bir şey oldu. O kültür bu kültür diye ayırt etmeden birden ışıklar söndü. Hayat yavaşladı. Koca dünyaya sığdıramadığımız hayatı eve sığdırmayı zorla da olsa başardık. Kimimiz 600 m2 ye kimiz 60 m2 ye.. ama çok büyü...
  • Gelin bir çocuğun kalbine girelim

   14 Mayıs 2020 Genel, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet

   Ramazan ayının 15. günü Dünya Yetimler Günü. Her ne kadar Ramazan ayını bu yıl Korona Virüsün gölgesinde sönük olarak geçirsek te, Ramazanın simgesi olan Teravih namazları kılınmasa da, Müslümanların cem olduğu toplandığı, toplu kıldıkları namaz olan Cuma namazları kılınmasa da oruçlar tutulmakta ve Ramazanın manevi atmosferi hissedilmeye çalışılmaktadır.Dün başladığımız Ramazanın bu gün 15. günü olmuş. Günler su gibi akıp gitmekte. Ramazanın 15’i olunca “Dünya Yetimler Günü” geldi aklıma. Dünya Yetim Günü nasıl belirlendi?2013 yılın...
  • Bilmez Beni

   14 Mayıs 2020 Genel, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Kültür-Sanat, Manşet

   Örtmeyin üstümü alın yorganı Buz tutmuş yüreğim kar bilmez beniAşkınla örülmüş yağlı urganıTakmışım boynuma dar bilmez beniAraftır cehennem cennet arasıAğırdır bilirim yürek yarası Sızlıyor göğsümün aha burası Kor olup yanmışım nar bilmez beniKaptırdım gönlümü güzel bir kulaAlıp da başımı düşmüşüm yolaSavrulup dururum hep sağa solaKendimden gitmişim gar bilmez beniUyumak imkânsız uykular haramEridi bedenim azaldı daramHer gece kanıyor sızlayan yaramBen çoktan ölmüşüm yar bilmez beniBirkan Onat ...
  • Pandemide Yeni Alışkanlığımız; Evden Çalışma

   04 Mayıs 2020 Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet

   Uzun süre evde olabilme hayalleri kuran var mıydı? Yıllarca yoğun çalışan birçok insanın hayaliydi uzun süre işten uzakta evde kalabilmek veya evden çalışabilmek. Ama böyle hayal edilmemişti. Hep o home ofice hikâyelerine bakar özenirdik.Dünyanın bütün gündemini değiştiren ve olumsuz etkileyen covid -19 salgınının yayılmasını önlemek için alınan en ciddi kararlardan biri sosyal izolasyonu yaşamımıza sokmak oldu. Sosyal izolasyon, çalışma hayatımızı doğrudan etkiledi. Çalışma hayatındaki bazı kurumlar evden çalışma modelini farklı şekille...