logo

Avcı: Herkesin anlayacağı şekilde eğitim meselelerini yorumlamaya çalışıyorum

Eğitim Yöneticisi ,Yazar,Eğitim Programları Uzmanı. Başarıyla süslenmiş bir ömür ve paylaşılmayı bekleyen tecrübe, birikim…  

Nazmi AVCI kimdir?

1965 yılında Söğüt”te doğdu. İlkokulu Bilecik-Söğüt, Çayköy’de tamamladı. Ortaokulu Bilecik-İnhisar ilçesinde, liseyi Eskişehir -Mihalgazi ilçesinde bitirdi.
Konya-Güneysınır ilçesinde 3 yıl çalıştı. Mecburi hizmetinden dolayı Erzurum´a atandı. Burada Atatürk Üniversitesinde Lisansını tamamladı. Aynı Üniversitede de “Eğitim Programları ve Öğretimi” alanında Yüksek Lisans yaptı.
Voleybol Antrenörlük  kursunu tamamladı. İlköğretim takımlarını çalıştırdı. Çeşitli Dergilerde Eğitim ile ilgili makaleler yayımladı. İKS seminerleri verdi.
Farklı tarihlerde mesleki anlamda bir çok belge ve ödülün sahibi oldu.

Eğitimde Mutlak Başarı Yolları

Yılların vermiş olduğu birikimi başkalarıyla paylaşmak için 2016 yılı Şubat ayında “Eğitimde Mutlak Başarının Yolları”adlı bir kitapla yazı serüvenini kitaplaştırdı.

Eğitim yılların emeğidir. Emek ise mutlak tecrübe gerektiren bir oluşumdur. Yıllarını eğitimin ileriye ve aydınlığa ulaşmasına adayan bir yürekten, tüm eğitmenlere ve öğrencilere örnek teşkil edecek bir kitap Eğitimde Mutlak Başarı Yolları.
“Eğitimde Mutlak Başarı Yolları” kısım kısım hayatın içinden seçilmiş ve eğitim ile tecrübeyi birleştirmiş bir eser.  Avcı’nın bu eseri birçok dergide farklı zamanlarda yayınlanmış yazılardan oluşmakta.

Bir yılda iki eser

2016 yılının Şubat ayında “Eğitimde Mutlak Başarının Yolları” adlı ilk kitabından üç ay sonra “Mehmet Akif Ersoy ile ilgili “Akif´in Işığında Asım Olmak” isimli ikinci kitabını çıkardı.

Bir imparatorluğun sonunun hazin bir şekilde gelmesi, birkaç yüzyıl önce başlamış yapısal bozukluklar ve bunun kutsal değerlerde yol açtığı tahribat ve dahası bu durumun daha da kötüye gideceği şeklindeki karamsarlığa açıkça savaş açar Akif. Bu savaşı safha safha büyütür içinde. Ve en sonunda bir adamın davasından büyüttüğü bir davanın adamlığına geçiş yapar. Her duygu her olay sıradanlıktan çıkıp destanlaşır onun duygularında. Coşkulu olanlarsa daha da coşup galeyana gelir. Yoksa bir millete en zor dönemlerinde başka türlü bir duyguyla bir marş yazılabilir miydi? Bir millete kendini, geçmişini neleri başardığını hatırlatıp kurtuluş savaşının en önemli katkılarından birini yapar.

İşte böyle güçlü bir karakteri ustaca kaleme almış Avcı.

Yedi Güzel Adam

Babıali baskılarında yer almayan bir bölümde Necip Fazıl, yedi güzel adamı şöyle takdim eder:
“Bizimkiler! Fikirde, sanatta, politikada ve aksiyonda onları kısa bir muayeneden geçirelim. Aralarında oluşlarını Büyük Doğu’ya bağlayabileceğimiz fikir adamı ve sanatçılar; Karakoç, Mehmed Âkif İnan, Erdem Beyazıt, Rasim Özdenören, Nuri Pakdil…”
Avcı yazdıklarıyla yetinmeyip 2017 yılının Aralık ayında “Yedi Güzel Adam” isimli üçüncü kitabını çıkararak yedi güzel adamı güzelliklerine güzellik katarak anlatır.

Gelenekten Geleceğe Eğitim Meseleleri

‘’Eğitim geçmişten, gelenekten geleceğe bir yolculuktur. Bu yolculukta edinilen tecrübeleri sizinle paylaşma isteğinin sonucu olarak bu kitap ortaya çıktı.’’ diyen Avcı 2019 yılının Temmuz ayında ´´Gelenekten Geleceğe Eğitim Meseleleri´´ isimli dördüncü kitabını çıkardı. Avcı, eğitim sisteminin her kademesinde bulunmuş bir insan olarak edindiği birikimleri okurları ile paylaşmaktan keyif aldığını kitabın her satırında okuruna hissettiriyor…

-Neden yazmak?

Bilgi ,birikim ve tecrübelerimi genç arkadaşlarla paylaşmak için yazıyorum. Ayrıca halk dili ile herkesin anlayacağı şekilde eğitim meselelerini yorumlamaya çalışıyorum. Paylaşılan bilgi değerlidir.

-Kitaplarınızın geri dönüşleri nasıl? Gelen olumlu görüşlerin yanında tavsiyeleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Yeni eserler oluşturmanızda yol gösterici oluyor mu?

Kitaplarım hakkında okurların düşüncelerini düşüncelerini dikkate alıyorum.Genellikle güzel yorumlar yapıyorlar. Ama öncelikle amacımın insan yararını gözettiğini söylüyorlar.

-Yeni kitap hazırlığı var mı? 

Gelecekte kitap hazırlığım var .Olayları ,kahramanları anlatarak, güncelleştirerek eğitim konusunda çalışmalar  yapmaktayım. Ancak bir yıl sonra çıkarabilirim.

-Yöneticilik ve yazmak. Aralarında nasıl bir ilişki var ya da aralarında nasıl bir sebep sonuç ilişkisi var?

En çok eleştiri aldığım konu çok tanıtım yapmamam. Yönetici olduğum için seminer, konuşmacı veya kitap fuarlarına katılamıyorum. Bir de şunu özellikle,kitap para ilişkisini ve yazmayı kazanç için yapıyor imajından hiç hoşlanmıyorum. Dediğim gibi amacım faydalı olmak. Eğitimin her kademesinde bulundum. Şimdi yöneticiyim. Daha doğrusu  anlayışım, tarzım eğitim lideri. Bu görevimden dolayı çok dikkatli yazmak durumundayım.

-Nasıl bir gençlik hayal ediyorsunuz?

“Asımın Nesli “Vatanını seven, ülkesinin kültürel değerlerini benimsemiş,aynı zaman bilimsel normları yakalamış gençlik… Hayal eden hayalleri peşine koşan,üretken, yaratıcı ve ülkesi için çalışan,ülkesi için yeni icadlar yapan gençlik…

Etiketler: » » » » »
Share