logo

  25. Geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışması

  28 yaşında olan yarışmanın bu yıl ki konusunu “Geleneksel Türkiye” ana başlığı altında “İŞ BİRLİĞİ, YARDIMLAŞMA VE İMECE KÜLTÜRÜMÜZ” olarak belirlendi. Kaybolmaya yüz tutan geleneklerimizi belgelemeyi, arşivlemeyi, yurtiçi ve yurtdışı sergilerle “geleneksel değerlerimizi” tanıtma amaçlanıyor. Bu amaçla, halk bilimi, kültürel miras ve fotoğraf sanatı konularındaki kısa açıklamalar ile donatılmış albümler; araştırmacılara, sivil toplum kuruluşlarına, üniversitelere, kütüphanelere ve sanatçılara sunulmak üzere basılıp paylaşılmakta.

  KATILIM ŞARTLARI

  • Yarışmaya seçici kurul, yarışma düzenleme kurulu üyeleri ve birinci derece yakınları dışında profesyonel ve amatör fotoğrafçılar katılabilir.
  • Yarışma “Renkli” ve “Siyah-Beyaz” olmak üzere 2 (iki ) kategoride düzenlenmektedir.
  • Her katılımcı koşullarına uyan kategorilerde en fazla 5 (beş) adet eserle yarışmaya katılabilir.
  • Yarışmaya gönderilecek fotoğrafın yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar, photoshop gibi fotoğraf düzenleme programlarıyla başkalaştırılmış fotoğraflar, fotoğrafın orijinalinde olmayan herhangi bir objenin eklenmiş veya var olan objelerden herhangi birisinin çıkarıldığı fotoğraflar yarışmaya kabul edilmez.
  • Fotoğraflar jpeg formatta, 300 dpi çözünürlükte ve kendi orijinal boyutlarında gönderilmelidir. Dereceye giren eserler sergileneceğinden, kaliteli ve büyük boyutlarda baskıya olanak tanıması için fotoğrafların; en az 50×70 cm’lik baskıya uygun şekilde gönderilmesi gerekmektedir. Eser Sahibi bu konuyu test ederek fotoğrafını göndermelidir. Yarışma sayısal ortamda olup, baskılar kabul edilmeyecektir. Gönderilen kayıtlardaki fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır.
  • Yarışmaya gönderilecek fotoğrafların herhangi bir yarışmada derece (ödül ve sergileme) almamış olması gerekmektedir. Bu yarışmadan önce veya bu yarışmayla eş zamanda, anılan fotoğrafın diğer bir yarışmada derece almış olduğunun ortaya çıkması durumunda, anılan ödül iptal edilir ve verilmişse, ödül sahibinin ödülü iade etmesi gerekir. Bu iptal durumu, diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılara talep hakkı doğurmaz. Yarışma için eser gönderenler, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılır. Bu yarışma kapsamında Aktiffelsefe Kültür Derneği, katılımcıların yarışma fotoğraflarıyla ilgili izin ve telif hakları konularında herhangi bir sorumluluk kabul etmez. Katılım şartlarına uymayan fotoğrafların ödülleri iptal edilecek ve yerine başka bir fotoğraf konmayacaktır. Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır.
  • Yarışmada yaş sınırı yoktur, katılım ücretsizdir.
  • Yarışma tarihinden sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
  • Yarışmaya fotoğraf göndererek katılan tüm eser sahipleri, yukarıda belirtilen yarışma koşullarına uymayı kabul etmiş sayılır. Bu koşullara uymayan katılımcıların eserleri değerlendirmeye alınmayacaktır.

  Online Katılım için Ek Koşullar

  • Katılımcı, internet sitesine yarışma için yüklediği fotoğrafların tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Aksine davranış kural ihlali sayılır.
  • Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikler kural ihlali sayılır.
  • Yarışmaya katılmakla yarışmacı, gönderdiği fotoğrafların gerek duyulduğu takdirde kural ve tanımlarına uygunluğunun tespit edilebileceğini önceden kabul etmiş sayılır; Aktiffelsefe Kültür Derneği elindeki bütün imkan ve teknikleri kullanarak bu araştırmayı yapabilir. Katılımcının kendisinden istenen gerekli bilgileri sunmaması, fotoğraf makinesi ile çekilen orijinal dosyayı vermemesi veya problemin çözümüne yönelik iş birliğine girmemesi durumunda katılımcı, kural ihlali yaptığı gerekçesi ile yarışmadan ihraç edilir ve tüm haklarından men edilir.
  • Yarışmaya gönderilen fotoğrafların muhtemel soruşturmaları kolaylaştırmak için bozulmamış olarak tutulması tavsiye edilmektedir.
  • Aktiffelsefe Kültür Derneği, ödül ve/veya sergileme kazanan fotoğrafların asıl dosyalarını katılımcıdan isteyebilir.

  YARIŞMA TAKVİMİ

  Son Katılım Tarihi: 21 Şubat 2020
  Sonuç Bildirim Tarihi: 06 Mart 2020
  Ödül Töreni: 11 Nisan 2020
  Ödül Alan Eserlerin
  Sergilenmesi
  : Daha sonra belirlenecektir.

  ÖDÜLLER

  Her dal için;

  1.lik ödülü: Tarihi Eser Reprodüksiyon, 25.Yıl Fotoğraf Yarışması Albümü, 20 Yıllık Fotoğraf Yarışması Albümü, Kartpostal

  2.lik ödülü: Tarihi Eser Reprodüksiyon, 25.Yıl Fotoğraf Yarışması Albümü, 20 Yıllık Fotoğraf Yarışması Albümü, Kartpostal

  3.lük ödülü: Tarihi Eser Reprodüksiyon, 25.Yıl Fotoğraf Yarışması Albümü, 20 Yıllık Fotoğraf Yarışması Albümü, Kartpostal

  Mansiyon: Tarihi Eser Reprodüksiyon, 25.Yıl Fotoğraf Yarışması Albümü, Kartpostal

  Jüri Özel Ödülleri: Jüri tarafından verilecek ödüle ek olarak 25.Yıl Fotoğraf Yarışması Albümü ve Kartpostal

  Sergileme Ödülleri: Kartpostal

  Ödül alan eserlerden oluşan 25. Yıl Albümü, halk bilimi uzmanlarının katkılarıyla literatür haline getirilerek basılacaktır. Ödül sahipleri, hem bu kültürel değerlerin korunmasına katkı sağlamış olacak, hem de uluslararası literatüre katkı sağlamış olacaklardır.

  Katılımcılar da aynı zamanda; her yıl farklı bir temayla zenginleşerek gelişen önemli bir görsel arşive ve değişik illerde tekrarlanan sergilere katkı sağlamış olacaklardır.

  Not: Seçici Kurul gerekli gördüğü takdirde ödüllerin her birini en fazla 3(üç) kişiye bölüştürebilir veya ödüle değer eser bulunmaması halinde ödül vermeyebilir veya yarışma anında özendirme ödülleri verebilir.

  Not: Kartpostallar 3(üç) farklı boyutta en az 5(beş) adet olacak şekilde bastırılacaktır. Sergileme alanların kartpostalları istemeleri durumunda basılacaktır. Yarışma kurulu gerekli gördüğü takdirde boyutları ve adetleri değiştirebilir.

  25. Geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışması ayrıntıları için tıklayınız

   

  Etiketler: » »
  Share