logo

21. YY Becerileri Çerçevesinde Eğitim Anlayışı


Mustafa Aslan
aaslann@gmail.com

21. Yüzyıl öğrenim anlayışının temelinde yatan en önemli unsur öğreten öğretmenden öğrenen insana doğrugeçiştir. Teknoloji hayata dair bir çok durumu hızla değiştirmeye başladığı için meslekleri de yeniden tarif etme ihtiyacı oluşmaktadır. Bu nedenle mesleğinde ve çalıştığın yerde kalıcı ve başarılı olmak için sürekli öğrenmeli, gelişmeli, yenilenmeli.

21.YY anlayışına uyum sağlayan düşünme becerileri ve analitik becerileri ön plana çıkarmaktadır. Ayrıca öğrencilerin kendi başlarına öğrenmeleri en önemli öncelik haline gelmektedir. Eğitimde anlatan bir kişiye ve müfredata bağımlı olmayan öğrenci ve öğrenme şekli ortaya çıkıyor. Bu yeni oraya çıkan duruma göre okul ve öğrenim süreçlerini düzenlemek en önemli hedef olmalıdır.

Öğrenme sadece sınıfla sınırlı olmayıp zaman ve mekandan bağımsız sürekli bir hale geliyor, sınırlar kalkıyor. Teknolojik becerileri öğrenci becerilerinin önemli bir parçası ve adeta başlangıç noktası oluyor.

Biz de ülke olarak hem hızla gelişen teknoloji ile baş döndürücü bir değişim geçiren küresel platformda yerimizi almak ve rekabet edebilen bireyler yetiştirmek için geleneksel eğitim anlayışının değişiminde ve dönüşümünde geç kalmamalıyız.

Genel Olarak 21. Yüzyıl Öğrenme Anlayışında Bilgi Çağı İçin Gerekli Beceriler Şöyledir:

ÖĞRENME BECERİSİ

Eleştirel Düşünme ve Problem Çözme

Yaratıcılık ve Yenilikçilik

İşbirliği Yapma

İletişim Kurma

DİJİTAL OKURYAZARLIK

Bilgi Okuryazarlığı

Medya Okuryazarlığı

Bilgi Teknolojileri Okuryazarlığı

YAŞAM BECERİLERİ

Esneklik ve Uyumluluk

Girişimcilik ve Öz-Yönetim

Toplumsal ve Kültürlerarası Etkileşim

Yaratıcılık ve Güvenilirlik

Liderlik ve Sorumluluk

Çoğunlukla yukarıda belirtilen ana başlıklardan bahsedilmektedir. Elbette yukarıdaki başlıklarda gelişen ve değişen şartlara göre zaman zaman değişecektir. Değişim süreklidir ve kaçınılmazdır.21.Yüzyıl trenini kaçırmamak ve yeni yüzyıllara hazırlıklı olmak için eğitimimizi dinamik hale getirmek zarureti vardır.

Yeni yüzyılda ülkemizi ve dolayısıyla milletimizi çağdaş uygarlık düzeyinin de üstüne taşımanın yegane yolu günün şartlarına uygun eğitim sistemidir.

Mustafa ASLAN
Yönetici/Teknik Öğretmen

Etiketler: » »
Share

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Soğuk Beyazın Şehri Sarıkamış: 1

  13 Ocak 2020 Genel, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Kültür-Sanat, Manşet

  Geçen yılda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzü temsilen katıldığımız Sarıkamış Şehitlerini anma programına bu yıl da okullarımızda görev yapan okul müdürü ve müdür yardımcılarından oluşan bir ekip ile katılmak nasip oldu.Evlere bak ne kadar küçük Sabiha Gökçen’den bindiğimiz uçağımız Kars’taki Harakani Havaalanına inecekti. İnişe geçmeye yakın geçtiği anonsta Kars’ta havanın - 14 derece olduğu bilgisini veriyordu. Bulutların içinden çıktıktan sonra arka koltukta oturan bayan yolcu yanında oturan muhtemelen eşi olan yolcuya ‘Evlere bak ne k...
 • Eğitimin Lokomotifleri

  02 Ocak 2020 Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet

  Her alanda olduğu gibi eğitimde de Lokomotifler olmalı ve bu Lokomotif ler çağın gereksinimlerini karşılayabilecek donanıma sahip olmalıdırlar. Lokomotif ne kadar güçlüyse vagonların taşıyacağı yük de ona göre olur. Hatta bu Lokomotifler öyle çağdaş olmalı ki neyi taşıdığını, nereden taşıdığını, nereye taşıyacağını çok iyi bilmelidirler. Şimdi asıl sorumuza gelelim.Kimdir bu eğitimin lokomotifleri?Gerek eğitim camiasına gerekse eğitim camiasının dışan kalanlara sorun büyük bir ihtimalle aynı cevabı alırsınız. Siz okuyucularımızın da şu ...
 • Sosyal Medyada Etik

  28 Aralık 2019 Faydalı Bilgiler, Genel, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet, Teknoloji

  İnternet üzerinden yeni medya aracılığıyla eş zamanlı paylaşıma imkân vermesi bakımından sosyal medya, özellikle mobil telefonlar sayesinde zaman ve mekân sınırlarını ortadan kaldırmıştır. İşlevi her geçen gün büyüyen ve gelişen bir mecra olarak sosyal medya, maalesef bu büyüme karşısında kurallarını ve etik ilkelerini tam olarak oluşturamamıştır. Sosyal medyanın belki de en büyük problemi, “Bu hızlı büyümesi karşısında kendi içerisinde etik kurallarını oluşturabiliyor mu?” sorusudur. Bu soruya ne yazık ki hayır cevabını veriyoruz.Sosyal Me...
 • Önemli olan hangisi?

  28 Aralık 2019 Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet

  Yazacağım olayı geçen yıl yaşamıştım. Makamda yerimde çok oturmayı sevmem. Çokça okul ve kurum ziyareti yapmayı, ne durumda olduklarını yerinde görmeyi severim. Bir gün yine adını vermeyi istemediğim bir okulumuzu ziyaretimde okul idaresini ziyaretten sonra okulun anasınıflarını ve özel eğitim sınıflarını da görmek istemiştim. Her canlının yavrusunun sevimli ve tatlı olduğu gibi insanın da yavrusu yavru iken var olan sevimliliği büyüdükçe çoğunda kaybolur. Onun için sevimlilikleri üzerlerinden akan anasınıfı çocuklarımızı ziyaret edip çocuklarl...