logo

  21. YY Becerileri Çerçevesinde Eğitim Anlayışı


  Mustafa Aslan
  aaslann@gmail.com

  21. Yüzyıl öğrenim anlayışının temelinde yatan en önemli unsur öğreten öğretmenden öğrenen insana doğrugeçiştir. Teknoloji hayata dair bir çok durumu hızla değiştirmeye başladığı için meslekleri de yeniden tarif etme ihtiyacı oluşmaktadır. Bu nedenle mesleğinde ve çalıştığın yerde kalıcı ve başarılı olmak için sürekli öğrenmeli, gelişmeli, yenilenmeli.

  21.YY anlayışına uyum sağlayan düşünme becerileri ve analitik becerileri ön plana çıkarmaktadır. Ayrıca öğrencilerin kendi başlarına öğrenmeleri en önemli öncelik haline gelmektedir. Eğitimde anlatan bir kişiye ve müfredata bağımlı olmayan öğrenci ve öğrenme şekli ortaya çıkıyor. Bu yeni oraya çıkan duruma göre okul ve öğrenim süreçlerini düzenlemek en önemli hedef olmalıdır.

  Öğrenme sadece sınıfla sınırlı olmayıp zaman ve mekandan bağımsız sürekli bir hale geliyor, sınırlar kalkıyor. Teknolojik becerileri öğrenci becerilerinin önemli bir parçası ve adeta başlangıç noktası oluyor.

  Biz de ülke olarak hem hızla gelişen teknoloji ile baş döndürücü bir değişim geçiren küresel platformda yerimizi almak ve rekabet edebilen bireyler yetiştirmek için geleneksel eğitim anlayışının değişiminde ve dönüşümünde geç kalmamalıyız.

  Genel Olarak 21. Yüzyıl Öğrenme Anlayışında Bilgi Çağı İçin Gerekli Beceriler Şöyledir:

  ÖĞRENME BECERİSİ

  Eleştirel Düşünme ve Problem Çözme

  Yaratıcılık ve Yenilikçilik

  İşbirliği Yapma

  İletişim Kurma

  DİJİTAL OKURYAZARLIK

  Bilgi Okuryazarlığı

  Medya Okuryazarlığı

  Bilgi Teknolojileri Okuryazarlığı

  YAŞAM BECERİLERİ

  Esneklik ve Uyumluluk

  Girişimcilik ve Öz-Yönetim

  Toplumsal ve Kültürlerarası Etkileşim

  Yaratıcılık ve Güvenilirlik

  Liderlik ve Sorumluluk

  Çoğunlukla yukarıda belirtilen ana başlıklardan bahsedilmektedir. Elbette yukarıdaki başlıklarda gelişen ve değişen şartlara göre zaman zaman değişecektir. Değişim süreklidir ve kaçınılmazdır.21.Yüzyıl trenini kaçırmamak ve yeni yüzyıllara hazırlıklı olmak için eğitimimizi dinamik hale getirmek zarureti vardır.

  Yeni yüzyılda ülkemizi ve dolayısıyla milletimizi çağdaş uygarlık düzeyinin de üstüne taşımanın yegane yolu günün şartlarına uygun eğitim sistemidir.

  Mustafa ASLAN
  Yönetici/Teknik Öğretmen

  Etiketler: » »
  Share

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

  • Korona Virüsün Düşündürdükleri?

   05 Nisan 2020 Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet, Sağlık

   Bu günlerde tüm insanlık “korona virüs” krizi ile küresel salgın(pandemi) ile boğuşuyor. Bu virüs Aralık 2019’da Çin’in bir şehrinde başladı. Ancak her nedense birkaç Asya Ülkesi hariç(Japonya, Güney Kore vb.) dünya bu virüsü ciddiye almadı. İngiltere,ABD,İtalya ve İspanya bu ciddiyetsizliğin(belki öngörüsüzlüğün) sonucu olarak büyük sağlık problemleri ve çok sayıda kayıp verdiler ve hala da kriz tüm sıcaklığı ile devam ediyor. Bizim ülkemizde ise ilk vaka Mart 2020’de ortaya çıktı. Ülkemiz Sağlık Bakanlığımızın koordinesinde mücadele ediyor. ...
  • Fedakarlık sevdiğiniz şeylerden vazgeçmek anlamına gelir

   03 Nisan 2020 Faydalı Bilgiler, Genel, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet, Rehberlik

   Genellikle bizim hoşlandığımız şeylerden çocuklarımız hoşlanmıyor. Çocuklarımızın hoşlandığı şeylerden de biz hoşlanmıyoruz. Çok az ortak noktamız var.Çocuklarımızla daha verimli bir işbirliği yapmanın yolu ise hoşlanmadığımız halde onların hoşlandığı şeylerle ilgilenmekten geçiyor. Örneğin çocuğunuzun izlediği dizi sizin hoşunuza gitmeyebilir ama oturup onunla o diziyi izlerseniz beraber konuşabileceğiniz ortak bir konuyu bulmuş olacaksınız.Günümüz de durum öyle bir noktaya geldi ki sevmediğiniz şeyleri yapan çocuklarınızla bağ kurma...
  • Hayır Olsun

   03 Nisan 2020 Genel, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Kültür-Sanat, Manşet

   Bakarak gözüme sevdanı saldın, İpeksi dillerde bal ettin beni. O güzel kalbine aşkımı aldın, İçilen kahvede fal ettin beni.Görmedim oturup resmine baktım, Uğrunda maniler türküler yaktım, Sağanak gözyaşı olup da aktım, Kuruyan ağaçta dal ettin beni.Her zaman hasretim o güzel göze Kıyıp da bakamam muhteşem yüze, Sen yokken yüreğim giriyor güze, İnleyen yürekte zal ettin beni.Dün gece gördüğüm bir rüya vardı, Aşk denen bir hançer kalbimi yardı, Bembeyaz kefenler bedenim sardı, Şu fani dünyaya mal ettin beni.(12.02.2020 Birk...
  • Yeni Öğrenme İklimi Olarak ”FİJİTAL”

   03 Nisan 2020 Genel, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet, Teknoloji

   Aslında bir pazarlama kavramı olan Fijital, fiziksel ve dijital kavramlarının birleşiminden oluşmuş bir sözcük.Dünyanın büyük bir kısmını etkileyen pandemi, ülke olarak bizlerin de evde kalmasına ve sosyal karantinaya sebep olmuştur. Evde kalma süresi uzayan ve daha da uzayacağa benzeyen bu süreç, günlük yaşam alışkanlıklarımızda ve davranışlarımızda değişikliklere sebep olmaya başladı bile. Her tarafımızdan bizi sarmış olan dijital ortam şu an alışveriş, iş, haber alma, eğitim vb. birçok alanda başköşeye oturdu. Görünen o ki, evde kaldığ...