logo

  155 yıl sonra Türkçe’de

  ‘Kraliyet Şairi’ unvanlı İngiliz yazar Alfred Lord Tennyson’ın Türkiye’de ilk kez yayımlanan “Enoch Arden” isimli eseri Spotify’a taşındı. VakıfBank Kültür Yayınları’nın okura ve dinleyiciye sunduğu bu kitapta, bindiği geminin kaza yapması sonrası ıssız bir adaya düşen bir gemicinin trajik yaşamı ile karısına karşı duyduğu sonsuz aşkı anlatılıyor.

  Sinema, dizi ve müzik alanındaki birçok yapıma ilham veren “Enoch Arden”, Türkçe olarak ilk kez VakıfBank Kültür Yayınları (VBKY) tarafından yayımlanıyor. Viktorya Çağı’nın önemli yazarlarından Kraliyet Şairi unvanlı Alfred Lord Tennyson’ın kaleme aldığı, çevirisini Tamer Gülbek’in yaptığı bu eser seslendirilerek online müzik platformu Spotify’da da yer aldı. Enoch Arden, şiirsever dinleyiciyle Spotify’da buluşacak.

  Tiyatro ve sinema sanatçısı Uğur Taşdemir’in seslendirdiği eserde, gemi kazası sonucu ıssız adaya düşen bir gemicinin hayatı ve aşkı sayfalarda Türkçe ve İngilizce yer edinirken, kitaba da adını veren Enoch Arden karakterinin trajik yolculuğu okura ulaşıyor.

  Romantizm, aşk, ölüm…

  Yayımlanmasının ardından 155 yıl sonra Türkiye’de okurla buluşan anlatı şiir türündeki kitap, Viktorya Çağı edebiyatının tüm özelliklerini bünyesinde barındırıyor: Duygusal unsurlara yapılan vurgu, doğa ve romantizme genişçe yer verilmesi; tutkulu bir aşk ile ölüm olgusunun ön plana çıkarılması bunlardan yalnızca birkaçı. Kitapta öncelikle çocukluk yıllarından itibaren üç arkadaş Enoch Arden, Annie Lee ve Philip Ray’in sosyo-psikolojik özelliklerine dikkat çekilerek açılış gerçekleştiriliyor. Karakterlerin hisleri, geçmişleri birer birer ortaya seriliyor.

  Ama şen çocukluk günleri geride kaldığında

  Ve hayatın yükselen yeni güneşi her ikisini de

  Isıttığında, her ikisi de kalbini aynı kıza

  Vermişti bile; Enoch aşkını ilan etmişti,

  Aynı kadına aşık iki adam

  Yıllar sonra Enoch ile Annie evleniyor, sahil kasabasında çocuklarıyla mutlu şekilde yaşıyorlar ama hem artan nüfus hem de sanayileşme sonrası iş alanlarının kısıtlanması nedeniyle geçim sıkıntısı baş gösteriyor. Enoch bu nedenle eşini ve çocuklarını evde bırakıp bir gemiye atlıyor, açık denizlere yol alıyor. Hüzünlü veda sonrası eşi Annie senelerce yalnız kalınca Philip ona ilgi göstermeye başlıyor. Bindiği gemi okyanusta batan Enoch hiç bilmediği bir adada gözlerini açıyor; bu esnada Annie ve Philip evleniyor ancak gününde birinde Enoch adadan kurtulup geri dönüyor.

  Fakat Enoch, Annie’yi görmeyi çok arzuluyordu;

  ‘Onun o tatlı yüzüne bir kez daha baksam

  Ve mutlu olduğunu görsem.’ Aklından atamadığı

  Bu düşünce onu sonunda harekete geçirdi,

  Kasvetli bir kasım gününün daha da kasvetli

  Akşamında, eskiden yaşadığı tepeye geldi.

  VBKY’nin yayımladığı “Enoch Arden” anlatı şiir türünün eşsiz bir örneği. Şiir dinlemek isteyenler için Spotify’da 60 dakikalık anlatımın yanında 27 dakikalık önsözü ile beraber sunuluyor.

  Künye

  Eser adı: Enoch Arden

  Yazar: Alfred Lord Tennyson

  Yayınevi: VakıfBank Kültür Yayınları

  Sayfa sayısı: 104

  Fiyatı: 12,96 TL

  “Enoch Arden” Spotify: https://spoti.fi/2vwnnHu

  VakıfBank Kültür Yayınları (VBKY) hakkında

  Milli sanat yaşamımızı evrensel açıdan zenginleştirmek, kültürel değerlerimizi de yaygınlaştırarak gelecek nesillere aktarmak amacıyla yayın hayatına başlayan VakıfBank Kültür Yayınları, nesillerdir büyük, güçlü ve köklü bir aile olarak yoluna devam eden, vakıf kültürünün bugünkü emanetçisi VakıfBank’ın bünyesinde 2018 yılında kuruldu. “Ve Benzersiz Kitap” ilkesiyle hareket eden VBKY, kitapseverlere beşeri bilimler ile klasikler ağırlıklı altyapısı güçlü ve edebi eserler sunuyor.

  Etiketler: » » » »
  Share