Hoşgeldiniz  

Teknolojide Kadın Derneği, Bilişimde Kızlar Günü’nü kutladı

okulhaberi | 26 Nisan 2019 | Haberler, Manşet, Teknoloji A- A+

Teknolojide Kadın Derneği, 25 Nisan Bilişimde Kızlar Günü kapsamında, lise ve üniversitelerden başarılı kız öğrencileri Türkiye’nin önemli teknoloji şirketlerinin yöneticileriyle bir araya getirerek sektörü tanıttı, bilişim alanında kariyer yapmaları için motivasyon ve destek sözü verdi.

Teknolojide Kadın Derneği (Wtech), Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (ITU) inisiyatifi ile her yıl Nisan ayının dördüncü perşembe günü gerçekleştirilen “Bilişimde Kızlar Günü’nü kutladı.

Dernek aracılığıyla, Boğaziçi, Marmara, Bahçeşehir, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Bilgi, Nişantaşı, Medeniyet ve Beykent Üniversiteleri’nden ve Teknoloji ve İnsan Kolejleri (TİNK) ve Bahçeşehir Kolejleri’nden bir araya gelen ve bilişim ve teknoloji alanlarına ilgi duyan başarılı genç kızlardan oluşan bir öğrenci grubu, Microsoft Türkiye, Google, Uipath ve Vodafone Türkiye ofislerini ziyaret etti.

Profesyonel alanda rol model aldıkları üst düzey yöneticilerle ve şirket CEO’larıyla bir araya gelen öğrenciler, bilişim ve teknoloji sektörüyle ilgili sorular sorma, sektörü daha iyi anlama, yeni teknolojileri öğrenme ve yöneticilerle tanışma fırsatı yakaladılar. Öğrenciler ayrıca, sektördeki kariyer olanaklarını yakından öğrenme şansına da sahip oldular.

Derneğin Kurucu Başkanı Zehra Öney, etkinlik kapsamında yaptığı açılış konuşmasında, “Wtech olarak önceliğimiz teknolojiyi tüketen kadınlar kadar üreten kadınların da sayısını arttırmak ve bu alandaki çeşitliliği sağlamak. Türkiye’de akıllı teknoloji toplumu oluşturmaya destek olmayı amaçlıyoruz. PwC’nin “2050’de Dünya” raporuna göre, Türkiye’nin sahip olduğu potansiyeli ortaya çıkararak sırasıyla 2030 ve 2050 yıllarında dünyanın en büyük ekonomileri sıralamasında 11. ve 12. sıralara yükselebilmesi için, genç kızlarımızın teknoloji ile bağlarını güçlendirmemiz gerekiyor. Bu nedenle Bilişimde Kızlar Gününü sembol alıyor ve sahipleniyor ve bugünkü etkinliklerimiz ile STEM alanında eğitim gören genç kızlarımızın ihtiyaç duydukları, bu alanda onlara yol gösterecek ve gerekli iş bağlantılarını kurabilecekleri bağlantıları yaratıp sektöre erişimlerini arttırmayı hedefliyoruz.” dedi

Derneğin Eş Başkanı Selen Kocabaş ise konu hakkında, “Geleceği şekillendirecek bilişim ve teknoloji sektörlerinde genç kızlarımızın da eşit bir biçimde temsil edilebilmeleri için Wtech olarak Bilişimde Kızlar Günü’nü kutluyor ve Bilişimde Kızlar günü toplumsal kalkınma günümüz olsun diyoruz.” dedi.

Şirket ziyaretlerinin ilk durağı olan ve Derneğin Kurucu üyeleri arasnda bulunan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin,“Kız çocuklarının sadece yüzde 35’i STEM konularında ileri eğitim alabiliyor ve çoğu, bu alanda kendini geliştirmek için yeterince teşvik edilmiyor. Vodafone olarak, kariyerine teknoloji sektöründe yön vermek isteyen kız öğrencilerin mutlaka desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz.Teknolojide kadının gücünü ve önemini, henüz kariyer seçimini yapmamış, lisede okuyan öğrencilere anlatmak, onları kariyer seçimleri ile ilgili bilgilendirmek, cesaretlendirmek için Teknolojide Kadın Derneği’nin Bilişimde Kızlar Günü vesilesiyle düzenlediği etkinliğin bir parçası olmaktan ve öğrencilerimizi Vodafone Türkiye ofisinde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduk. Vodafone olarak, bilişim sektöründe kariyer yapmak isteyen kadınların ve kız öğrencilerin yanlarında yer almaya devam edeceğiz.” dedi.

Grubun ikinci durağı olan ve Derneğin Kurucu Üyeleri arasında yer alan UiPath Avrupa Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen ise yaptığı konuşmada “Bugün 25’e yakın kızımızı ‘Bilişimde Kızlar Günü’ kapsamında ağırlamaktan gurur duyduk. Naklen yayınlanması gereken bir toplantı oldu ve kızlarımızın teknoloji alanına ilgisi ve sordukları sorular çok etkileyiciydi. Yapay Zekayı derinlemesine tartıştık ve birlikte yeni fikirler ürettik” dedi.

Genç kızları misafir eden ve derneğin Kurucu Üyeleri arasında yer alan Microsoft Türkiye CEO’su Murat Kansu ise yaptığı konuşmada “Kurucularından olduğumuz Wtech’in başarılı faaliyetlerini yakından takip ediyoruz. Bu tip girişimlerin temelindeki anlayışı Microsoft projeleriyle de destekliyoruz. Örneğin, ücretsiz olarak hayata geçirdiğimiz DigiGirlz etkinliklerimizle 2000’e yakın kız öğrenciye ulaştık. Kadınların teknoloji alanındaki başarılarını desteklemek amacıyla hayata geçirdiğimiz. ‘Teknolojinin Kadın Liderleri Yarışması’nı düzenliyoruz. Bünyemizdeki tüm kadın çalışanlarımızın kendi birimlerinde birer yapay zekâ elçisi haline gelmesi için Yapay Zekâda Kadın Hareketi başlattık” dedi.

Teknolojide Kadın Derneği (Wtech),bilim ve teknoloji dünyasında, kadının kendi potansiyelini keşfetmesini, fırsat eşitliği sağlamayı ve toplumsal kalkınmayı desteklemeyi amaçlıyor.Derneğin kuruluş amaçları arasında, kadınların STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) alanlarında sayıca daha fazla yer almalarını sağlamak da yer alıyor.

Teknolojide Kadın Derneği (Wtech)

31 Ocak 2019 tarihi itibariyle 75 bireysel ve kurumsal üye desteğiyle faaliyete geçti. Önceliği, bilim ve teknoloji dünyasında, kadının kendi potansiyelini keşfetmesini ve fırsat eşitliğini sağlayarak teknoloji sektöründe kadın sayısının arttırılması, toplumsal kalkınmayı desteklemektir. Amacı, meraklı, araştırmacı, yaratıcı, cesareti ve özgüveni yüksek, her sektörde istihdam edilen, girişimci ve ilham veren Teknoloji Kadınlarının sayılarını artırmak, kurumların IT, iş geliştirme, yazılım, donanım ve yaratıcı bölümlerinde istihdam edilme oranlarını artırmak ve kadınların teknoloji alanında başarılarını paylaşmaktır. Kız çocuklarımızın ve genç kızlarımızın da teknoloji sektörüne ilgi duymalarını ve kariyer planı yapmalarını desteklemeyi, bu alanda eğitim gören genç kızlarımızın araştırma ve geliştirmelerine destek olup, sosyal ağlarını genişletmelerine yardımcı olacak bir eko-sistem yaratmayı hedeflemektedir. Dernek, Teknolojinin sosyal yaşam, satın alma eğilimleri, pazarlama yöntemleri gibi hayatımızda büyük öneme sahip olan alanlara etkilerinin birlikte tartışılacağı ve teknoloji alanında fark yaratmış uzman kişilerden destek ve ilham alınacak, önce tüm Türkiye’ye sonrasında da dünyaya yayılan, kadınların gücüyle ön plana çıkan bir küresel ağ oluşturmayı planlıyor.

www.teknolojidekadin.org

instagram : https://www.instagram.com/wtechturkey/

facebook : https://www.facebook.com/wtechturkey/

twitter : https://twitter.com/wtechturkey

youtube : https://www.youtube.com/channel/UCA-WlY_zoNsTBVzABQeTjQg

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

SPONSOR
DOLAR 5,7312
EURO 6,3630
BIST 96.032
ALTIN 277,1676

EN SON HABERLER

© 2017 Okul Haberi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.