• DOLAR
  5,7409
  %-0,65
 • EURO
  6,3188
  %-0,72
 • ALTIN
  270,31
  %-0,26
 • BIST
  104.828
  %0,82
Tanzanya Eğitim Sistemi – 1

Tanzanya Eğitim Sistemi – 1

Tanzanya’da bugün itibariyle çalışmaya başladık Elhamdülillah.

İlk iş olarak eğitim sistemini tanımakla başladık.

Buraya gelmeden önce Türkiye’de iken internette bir araştırma yaptığımda Tanzanya Eğitim sistemi ile ilgili herhangi bir kaynağa ulaşamadım. Bu sebeple belki bir gün birilerinin işine yarar düşüncesi ile bu yazıyı yazma ihtiyacı hissediyorum.

İlk bölümde zaman çizelgesinden bahsetmek istiyorum.

Okullar ocak ayında eğitim-öğretime başlıyor ve 3 dönemden oluşuyor. Mart ayına kadar devam eden ilk dönem sonrasında 1 haftalık bir tatil yapılıyor. Tatilin akabinde haziran ayına kadar bir dönem daha yapılıp 1 aylık uzun ara döneme giriliyor. Temmuz ayında başlayan eğitim öğretim eylül ayına tekrardan 1 haftalık tatile giriyor. Tatil sonucunda tekrar başlayıp aralık ayı sonunda son buluyor.

Okullar arasında çok az farklılık gösterse de tam gün eğitim yapılan okullarda eğitim saat sabah 8 de başlıyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi farklı olarak 7:30 da başlayanlar da var. Bir ders saati 40 dakika sürüyor fakat teneffüs mefhumu burada çok farklı. 40 dakikadan sonra öğrenciler teneffüse çıkmıyor. Sadece öğretmenler sınıflar arasında yer değiştiriyor. Öğrenci yerinden kalkmadan diğer ders başlıyor. Bu durum saat 10’a kadar bu şekilde devam ediyor. 3 ders yaptıktan sonra bir 20 dakikalık teneffüs yapıyorlar. Bu araya atıştırma (snack time) arası deniliyor. 10:20’de ikinci bölüm başlıyor. Yine aynı şekilde öğrenciler çıkmadan saat 12:20’ye kadar 3 ders yaptıktan sonra uzun bir teneffüs başlıyor. Bu teneffüste isteyen öğrenciler kantinden yemek yiyor, isteyenler evden getirebildiklerini yiyebiliyorlar. Kantin dediysem Türkiye’deki gibi bir kantin anlaşılmasın. Bahçede üstü kapalı bir alan mevcut. Bu yerde masalar var ve o günün yemeğineyse bir yerde pişirilip getiriliyor. Öğrenciler o yemeği ücreti mukabilinde yemek zorundalar. Seçme şansları yok. Yemek yemeyenler isterlerse ibadetlerini yapabiliyorlar imkanlar nispetinde.

Sonraki bölüm 13:20 de başlıyor ve saat 15:20’ye kadar devam edecek şekilde 3 ders saatini tamamlıyorlar. Dersler yoğun bir şekilde işleniyor. Bu öğrenciler teneffüse çıkmadan nasıl dayanıyorlar anlayabilmiş değilim. Teneffüslerde de taşkınlık yapma, kavga, dövüş çok çok az görülüyor. Söylemeden geçemeyeceğim okullarda teneffüs zili diye de bir şey yok. Türkiye’deki teneffüsleri düşündüğümüzde ciddi farklar var. Zil çaldığında hurra! dışarı koşmalar, birbirini iteklemeler ciddi oranda fazla. 40 dakikalık derste 20 dakika sonra sıkılıp zilin çalmasına daha ne kadar var diye sormalar. Bunlar karşılaştırıldığında oturup düşünmemiz gereken bazı şeyler olduğunun farkına varıyorum. Ancak şu bir gerçek ki ne olursa olsun Vatanımı gibisi yok….

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?