logo

  Sosyal Medya ve Çocuk


  Murat ERMİŞ
  muratermis54@gmail.com

  İnternet, günümüz dünyasında iletişimin artık vazgeçilmez bir unsuru olmuştur. Bilginin yayılmasında ve bilgiye ulaşmamızda en önemli araçlardan biri haline gelmiştir. Özellikle son 30 yıla damgasını vuran internetin sosyal medya ile yaygınlaşması en fazla gençler arasında olmuştur. Kullanıcıları tarafından eğlence aracı olarak başlanan paylaşımlar daha sonraları yoğun şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Gençler ve yetişkinler arasında her geçen gün artan sosyal medya kullanımı, günümüzde çocuklar arasında da sıkça kullanılmaktadır.

  Bazı sosyal medya sitelerinin yaş sınırlaması olduğu için bu sitelere üye olan çocukların kendi yaşlarını büyük göstererek bu yaş sınırlamasını aşmaya çalışmaları ile günümüzde sosyal medya kullanıcıları arasında istatistik olarak bildiğimiz çocuk kullanıcı sayısının aslında olduğundan daha fazla olduğu bilinmektedir. Sadece Facebook’ta 10 milyona yakın çocuğun kendi yaşını büyük göstererek bu mecrada bulunduğu tahmin edilmektedir.

  Çocuklar tarafından kullanılan sosyal medya mecralarının bilinçsiz olarak kullanımı ile çocuklar üzerinde yarar – zarar dengesine bakıldığında, zararlarının çok daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bu zarar dengesinin yarar dengesine dönüşmesi için neler yapılabileceğini bu bölümde anlatmaya çalışacağım.

  Özellikle çocuklar üzerinde fiziksel, sosyal ve psikolojik sorunların neler olduğuna göz atmakla başlayalım.

  Sosyal Medyanın Çocuklar Üzerindeki Fiziksel Etkileri

  Çocukların, yetişkinlere göre, internet dolayısıyla sosyal medya mecralarının oyun ve video sayfalarında daha çok bulunduğunu yapılan istatistiklerde görmekteyiz. Müdahale edilmediğinde saatlerce vakit geçirebilmektedirler. Çocuklar arasında en çok Facebook, Youtube, Vidivodo ve Dailymotion siteleri kullanılmakta ve ilk sıraları bu siteler almaktadır. Bu siteler ve sıralamada daha sonra gelen diğer sosyal medya sitelerinin, çocuklar tarafından yoğun olarak kullanılmalarının yine çocuklar üzerinde fiziksel bazı olumsuz etkileri bulunmaktadır. Küçük yaşlardaki çocukların bu sitelerde yoğun olarak bulunmaları, ileriki yaşlarda göz rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Dijital medya dönemi çocuk ve gençlerinin, cihazlarla uygun olmayan mesafede ve denetimsiz uzun sürelerle vakit geçirmeleri göz rahatsızlıklarında önceki yıllara göre artış olmasına sebep olmuştur. Yine aynı sebeplerden bir diğer fiziksel sorun ise duruş bozukluklarıdır. Çocukların sosyal medya sitelerinde uzun süre kalmaları özellikle gelişim çağındaki çocuklarda ciddi duruş bozukluklarına sebep olmaktadır.

  Çocukların geniş aile yapısı içerisinde daha çok bulunması ve geniş bahçeli evlerde güvenle oynamaları imkânı her geçen gün azalmaktadır. Geçmişte tüm enerjisini gün boyu güvenli şekilde arkadaşları ile oynadığı oyunlarla harcayan çocuklar akşamları ise aileleri ile vakit geçirebilmekteydi. Özellikle 35-40 yaş üzeri günümüz insanının büyük çoğunluğu bu gerçeklerle büyümüştür. Son 10 yıl içerisinde şehirleşme ile birlikte çocuklar geleneksel çocuk oyunlarından uzaklaşarak sosyal medya üzerinde sanal sosyalleşmeye daha yatkın hale gelmiştir. Çocuklar tarafından bir eğlence platformu olarak görünen sosyal medya sayfaları, çocukları her geçen gün gerçek dünyadan uzaklaştırmakta ve gerçek sosyalleşmelerine olumsuz etkisi bulunmaktadır. Günümüzde artık şehirleşme kültürü ile geçmişte olduğu gibi geniş bahçeli evlerin azalması ve aileleri ile daha az vakit geçirmeleri çocukları bilgisayar başına mahkûm etmektedir. Geleneksel geniş aile yapısından çekirdek aile yapısına doğru ilerleyen toplumumuzda çocuklar daha fazla yalnız kalmaktadır. Buna bir de aile içi iletişimin azalmasını eklersek çocuklar için sosyal medya mecraları daha cazip hale gelmiştir. Yapılan araştırmalarda çocuklar interneti en fazla ödev yapmak için kullanıyorum dese de gerçek hiç de böyle değildir. Gerçekte çocukların en çok sanal oyunları oynamak, arkadaşlarıyla iletişim kurmak ve video izlemek için kullandığı sosyal medya sayfalarını eğlenceli vakit geçirme aracı olarak kullandığını bilmekteyiz.

  Sosyal Medyanın Çocuklar Üzerindeki Psikolojik Etkileri

  Çocuklarda sosyal kişilik ve psikolojik sorunlara yol açması sosyal medyanın bir diğer sorunudur. Sosyal medya sayfalarında yukarıda bahsettiğimiz yaş sınırlaması olduğu ve çocukların bu sayfalara üye olabilmek için yaşlarını büyük göstermeleri çocukların kendisinden çok büyük yaştaki milyarlarca insanla aynı dijital topluluklarda bulunması çocuklarda bir takım yanlış tutumlar sergilemelerine yol açmaktadır. Özellikle ergenlik çağında bulunan çocuklar, bu yaşın verdiği yoğun olarak hissettikleri yalnızlık, çevresinden uzaklaşma, kızgınlık ve öfke tutumları ile bu mecralara daha çok sığınmaktadır. Onlar için normal olan bu sosyal medya sayfalarında yer alma isteği sorunun başlangıcını oluşturmaktadır. Onların bu ergenlik yaşları tutumları dijital topluluklardaki gruplar tarafından çok kolay etki altına alınabilmektedir. Bilişim suçları ile mücadele eden yasal birimler tarafından fark edilen ve önlenmeye çalışılan öyle örnekler var ki, çocuklar için tehlikenin ne kadar büyük olduğunu bu örneklerle daha net görmekteyiz.

  Etiketler: » » » »
  Share

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

  • Endüstri 4 Eğitim 0 mı?

   16 Şubat 2020 Ekonomi, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet, Teknoloji

   Son zamanlarda dillerde pelesenk olan yeni bir kavram dijital dünyanın fertleri arasında dolaşmakta…Endüstri 4.0 … Akıllı sistemlerin birbiriyle uyumlu çalışıp insan hayatını kolaylaştıracak şekilde yeniden yapılandırılması… Niye 4.0 dediğinizi duyar gibiyim. 4 varsa bunun öncesi de vardır. Kavramın eğitim üzerindeki yansımalarına geçmeden önce gelin eski versiyonlarının  üzerinden hızlıca geçelim.       İnsanlık tarihi boyunca üç sanayi devrimi gerçekleşmiştir. İlki su ve buhar gücüne dayanan sanayiye da...
  • Sağlıklı Okul-Aile İlişkileri ve Yetkinlik Anlayışı

   15 Şubat 2020 Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Manşet, Rehberlik

   Sağlıklı okul-aile ilişkileri geliştirmek zorundayız yoksa geleceğimiz olan çocuklarımızı istenilen düzeyde yetiştirmeyi başaramayız.Hem ilgi göstermeyi hem de yetiştirmeyi dengeli şekilde sürdürmenin yolunu bulmamız gerekir. Yetkinlik anlayışının bu konudaki önerileri şunlardır:-Okulun asıl bileşenleri öğretmen ve öğrencidir. Diğer tüm bileşenler öğrenme sürecini kolaylaştırmak için vardır.-Öğretmen eğitimin ve okulun merkezidir. Ne olursa olsun öğretmene saygı önceliklidir.-Anlık ve eğitimle ilgili olmayan sorunları sürekli olacakmış g...
  • Sultanların Şehri Edirne – 3

   15 Şubat 2020 Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Kültür-Sanat, Manşet

   Osmanlı Camileri Cevize BenzerRehberin anlattığına göre Osmanlı camiilerinin bir özelliği var. O da şudur: Osmanlı Camiileri Cevize benzetilir. Cevizin önce yeşil kabuğunu sonra dış kabuğunu sonra iç zarını geçip sonra ceviz içine ulaşılır. Camiye girişte tıpkı bunun gibidir. Önce bahçe girişi sonra avlu girişi sonra camiiye girişi yapılır. Cevizin özü içi olduğu gibi, Maneviyatta camiinin içinde daha yüksek hissedilir...Eski cami / Ulu CamiiYazımın baş tarafında Edirnenin neyi ile meşhur olduğunu Tur Rehberimizin bize öğ...
  • Sultanların Şehri Edirne – 2

   09 Şubat 2020 Faydalı Bilgiler, Genel, Güncel, Haberler, Köşe Yazarları, Kültür-Sanat, Manşet

   Profesör Dr. Maksutoğlu ile tanışıp kısa bir sohbetten sonra uzmanlık alanı olan Osmanlı tarihi ile ilgili sorularımıza cevap verirken sohbetin bir yerinde bizim soru sorup kendisinin sorularımıza cevap verme formatını değiştirerek kendisi bize soru sorup cevabı bizden bekledi.İstanbul’un Fethi şerefi bana nasîb olur mu?!...Bu anlatacağım hikayeyi bir kaç yıl önce Bolu- Göynük ilçesinde görev yaptığım yıllarda komşu ilçe olan Taraklı’daki devremülk ve kaplıcalara tatile gelen ve Osmanlı Tarihi üzerine araştırmalar yapan profesör Dr. ...