• DOLAR
  5,7439
  %-0,60
 • EURO
  6,3214
  %-0,68
 • ALTIN
  269,90
  %-0,41
 • BIST
  104.828
  %0,82
Sosyal Medya Hayatımızın Neresinde?

Sosyal Medya Hayatımızın Neresinde?

Her şey 1970’lerin başında iki bilgisayar arasında gönderilen ilk elektronik posta ile başladı. İlk elektronik postanın gönderilmesi internetin başlangıcı olarak kabul edilirken, sonraki yıllarda tahmin edilemeyecek kadar büyüyecek olan sosyal medyanın da başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

Sosyal Medya Hayatımızın Neresinde?

Günlük hayatımızın artık neredeyse vazgeçilmezi olan, alışkanlıklarımızı bile değiştiren, zaman ve mekâna bağlı kalmadan yüzmilyonlarca insanın kullandığı bu sosyal medya nedir?

Artık yaşamımızın bir parçası olan sosyal medyanın birçok tanımı olsa da en bilinen tanım olarak sosyal medya, interaktif iletişime imkân sağlayan, kullanıcıların paylaşım içeriklerini yine kendilerinin ürettiği bir dijital platformdur. Kişilerin internet üzerinden birbirleriyle yaptığı eş zamanlı diyalog ve paylaşımların bütünüdür.
İnternette özellikle yeni medya araçları vasıtasıyla her türlü içeriğin (ses, fotoğraf, mesaj vb.) zamana ve mekâna bağlı kalmadan kullanıcıları arasında paylaşıldığı anlık iletişim sağlayan dijital ortam olarak da tanımlayabiliriz sosyal medyayı.
Çok fazla geçmişi olmayan, 30 yıllık bir geçmişe sahip olan sosyal medya özellikle akıllı mobil telefonların kullanımı ile ciddi bir artış göstermiştir.

Yeni nesil web teknolojilerinin getirdiği kullanıcı kolaylığı ve eş zamanlı iletişim özelliğiyle paylaşımların yapıldığı, takip edildiği ve içerik üretildiği bir platform olan sosyal medya neredeyse herkesin kendisine göre yorumladığı ve anlam kattığı bir mecra olmuştur.

Sosyal Medya ve Geleneksel Medya

Sosyal medya, TV, radyo, gazete, dergi, vb. görsel ve yazılı medyalardan farklı olarak interaktif, etkileşimli, eş zamanlı, yaşayan, çift taraflı bir mecradır. Yeni medya olarak da adlandırılan sosyal medya bu yönüyle geleneksel medyanın çok ilerisindedir. Örneğin, biz televizyonda yayınlanan bir habere ya da gazete ve dergilerde
yayınlanan içeriklere sadece izleyici olurken, bu içerik ve yayın konusunda sadece çevrenizdekilere şahsi yorumlarımızı yaparken sosyal medyada yayınlanan içeriklere anında yorum yapabiliyoruz. Bu içerikleri üyesi olduğumuz sosyal medya mecralarından yüzbinlerce kişiye ulaştırabiliyor, tepkimizi ve beğenilerimizi anında belirtebiliyoruz.

Çağımızın bize sunduğu teknoloji ile hayatımıza hızla giren sosyal medya geleneksel medyadan farklı olarak bilgiye çok daha hızlı ulaşmamızı sağlamıştır. Transmedya olarak adlandırdığımız bu dönüşüme gelecekte üretilecek teknoloji ile daha farklı platformların doğuşuna kadar ayak uydurabilen kişi, marka ve devletler bu yakaladıkları ivme ölçüsünde yatırımlarını yapabileceklerdir.

Kullanıcı odaklı olması bakımından sosyal medya neredeyse hiçbir maliyet gerektirmediği için çok geniş kitleler tarafından özgürce kullanılmaktadır. Kullanım kolaylığı açısından içeriklerin özgürce paylaşıldığı sosyal medya, kullanıcılarına kapılarını sonuna kadar açmaktadır. Sosyal medya son yıllarda artık öyle bir akım haline gelmiştir ki onun karşısında durmanız veya ben sosyal medya ile ilgilenmiyorum demeniz mümkün değildir.

İnternet ve özellikle de mobil telefonlar sayesinde zaman ve mekân kısıtlaması olmadan paylaşımın esas olduğu bu iletişim şeklinin geleceğini ise tahmin etmek gerçekten çok güç.

Sosyal medyayı daha iyi anlayabilmek için sosyal medyanın doğuşundan günümüze kadar olan tarihi süreçlerine bakmamız yararlı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?