• DOLAR
  5,7884
  %0,66
 • EURO
  6,4038
  %0,20
 • ALTIN
  271,88
  %-0,36
 • BIST
  7,6090
  %0,46
Pozlama (Exposure)

Pozlama (Exposure)

Fotoğrafçılıkta doğru pozlama, sensörün yeterli miktarda ışık almasıdır. Fotoğraf çekim teknikleri açısından; pozlamanın temel unsurları olan diyafram, enstantane ve ISO değerlerinin doğru kullanılıp,  fotoğrafta ışığın olması gerektiği miktarda alınması anlamına gelir.

Digital fotoğraf makinelerinin hemen hemen hepsinde AUTO modu bizim yerimize pozlama yapar. Ancak manuel ayarlar ile fotoğraf çekilmek istendiğinde pozlamanın üç önemli bileşeni karşınıza çıkacaktır. Aperture (A) diyafram açıklığı, Shutter Speed (S) enstantane hızı yani pozlama süresi ve sensörün ışığa karşı duyarlılığını ifade eden ISO değeri bu üç temel doğru pozlama bileşenini oluştururlar.

Fotoğrafın olması gerekenden daha fazla ışık almasını overexposure olarak ifade ederiz ve fotoğraf aşırı pozlanmış deriz. Eğer fotoğraf az ışık almışsa ve karanlık bölgeler ortaya çıkmışsa, underexposure olarak ifade edilir ve fotoğraf için az pozlanmış ifadesi kullanılır. Az pozlanmış bir fotoğraf karanlık olurken, fazla pozlanmış bir fotoğraf ise daha fazla ışık aldığından aydınlıktır. Bir fotoğrafın doğru pozlanmış olmasını enstantane, diyafram ve ISO ayarları belirler.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?