logo

  Öztemel: Bazı fotoğraflar vardır ki sadece güzeldir

  Eğitimci ve fotoğraf sanatçısı Emre Öztemel ile yapılan keyifli söyleşi…

  Öncelikle, röportaj isteğimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Bize kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?

  Ben Emre Öztemel. Sivas ilinin İmranlı İlçesindenim.  Otuz yaşındayım evli ve bir kız çocuğu babasıyım. Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü mezunuyum. Anlaşılacağı gibi bir eğitimciyim. İstanbul da Sancaktepe Belediyesinin eğitim verdiği bir kurumunun koordinatörlük görevini üslenmekteyim.

  • Görsel hafızamı hiç kaybetmedim.

  -Sizi fotoğrafa yönelten etkenler nelerdir?

  Aslına bakarsanız küçüklükten beri özellikle ortaokul ve lise dönemlerimde görsel olarak zengin bir bakış açısına sahiptim. Çizim üzerinde yeteneklerim vardı ve birkaç kursa gitme denemem oldu. Ama zamanla bir şekilde bunu başaramadım. Hayatın vermiş olduğu yükler vs. gibi durumlardan dolayı bir şekilde ilerletemedim. Ama bu görsel hafızamı hiç kaybetmedim. Sonra bu durumu en kolay ve zevkli bir şekilde nasıl gerçekleştiririm düşüncesi beni fotoğraf çekmeye yöneltti. Tabi bu durumun başka nedenlerinden bir tanesi de eşimin dijital dünyada çalışması ve bana destek olmasıydı. Başka bir etkense elimin altında daha önce hiç kullanmadığımız bir fotoğraf makinesinin bulunması da etkili oldu diyebilirim.

  -İlk çektiğiniz fotoğrafı hatırlıyor musunuz? Paylaşım yaptığınızda hangi tepkileri aldınız?

  Profesyonel olarak ilk fotoğrafımı kendisinden çok şey öğrendiğim Hasan İlkay Özduman ile birlikte Safranbolu gezisi sırasında Safranbolu Evlerinin muhteşem manzarasını çekmiştim. Sosyal ortamda amatörce fotoğraflarım arasında tabiki bir farklılığı vardı. Paylaştığımda birçok beğeni almıştı.

  -Bugüne kadar çektiğiniz fotoğraflardan en beğendiğiniz hangi fotoğraf oldu?

  Ailemle Avrupa’yı dolaşmaya çıktığımızda ilk durağımız Bosna Hersek ti. Bosna Hersek tam anlamıyla yeşile doyabileceğiniz baştanbaşa akarsularla çevrilen bir ülkedir. Gittiğiniz her noktasında kendinizi büyülenmiş hissedeceksiniz. Gerek Türk kültürünün, Osmanlı izlerinin ve Müslüman toplumundan dolayı kendinizi oraya aitmiş hissi damarlarınıza kadar işleyecektir. İşte böyle bir ortamda Blagaj şehrinde bulunan Alperenler Tekkesi, buna Nehrinin tam üzerinde adeta bana göz kırpıyordu. Renklerin tüm tonunu bulabileceğiniz bir fotoğraf olmuştu benim için.

   

  • Aslında her fotoğrafa bir anlam kazandırmak güç bazı fotoğraflar vardır ki sadece güzeldir.

  -Sizin için özel bir anlamı olan hikâyesi farklı olan fotoğrafınız hangisi?

  Aslında her fotoğrafa bir anlam kazandırmak güç bazı fotoğraflar vardır ki sadece güzeldir. Renkleriyle manzarasıyla derinliğiyle ve açısıyla. Ama bazı fotoğraflarda vardır ki anı yakalayabilmiştir. Güçlü bir anlamı vardır. Benim için anlamlı olan bir fotoğrafım elbette ki çok fazla var. Bosna Hersek’te Osmanlı Devleti mirası, surlarla çevrili olan Počitelj (poçitel) şehrinin giriş kısmında meyve satan bir bayan vardı. Bayan okadar asil duruyordu ki Büyük Britanya Adalarındaki asil Lady ler gibiydi. Giyimiyle duruşuyla renkli gözleriyle tam bir yağlı boya tablosu gibiydi. Böyle bir bayanın ufak bir tezgâhta meyve satabiliyor olmasını biraz garipsedim ve sordum. Boşnak bir aileden olduğunu aslında yedi atalarının Osmanlı Devletine bağlı yaşadıklarını ve kendisinin gerçek bir Osmanlı torunu olduğunu dile getirmişti. Benim için o an bambaşkaydı. Ve izin isteyip fotoğrafların çekmiştim.

  Söyleşinin devamını okumak için lütfen tıklayınız

  Etiketler: » » » » » » » » »
  Share