logo

  Okul Öncesi Eğitim Zirvesi başladı

  Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından öğretmen ve öğrenciler ile eğitim camiasını bir araya getirecek olan Okul Öncesi Eğitim Zirvesi ‘‘Yeteneğimi Keşfet’’ temasıyla 4 Mayıs’ta CRR Harbiye’de başladı.

  1.5 milyon öğretmen, 20 milyona yakın öğrenci ve 40 milyonu aşan velisiyle Türkiye’de her hane için en önemli sosyal çözüm alanlarından biri olan eğitim, 4-11 Mayıs tarihleri arasında bu yıl üçüncüsü düzenlenen Okul Öncesi Eğitim Zirvesi’nde masaya yatırılacak. Eğitimin Nobeli olarak adlandırılan Küresel Öğretmen Ödülü’nün sahibi Filistinli öğretmen Hanan Al-Hroub ve birbirinden değerli isimler etkinlikte tecrübelerini ve eğitim yaklaşımlarını katılımcılarla paylaşacak.

  Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde yapılacak zirvede, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu Zirve’nin ilk günü açılış konuşmalarını gerçekleştirecek.

  ‘‘Gelecek Eğitimde Platformu’’ tarafından ilki 2016 yılında yapılan ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen zirveye Mili Eğitim Bakanlığı ve Aile Bakanlığı özel önem veriyor. Zirve, ayrıca sosyal sorumluluk konusunda duyarlı çok sayıda marka ve kuruluş tarafından da destekleniyor.

  Dünyaca ünlü Filistinli öğretmen Hanan Al-Hroub, Zirve için geliyor

  Filistin mülteci kampında büyüyen ve 2016 yılında Varkey Foundation tarafından verilen Küresel Öğretmen Ödülü’nü alan Filistin’den Hanan Al-Hroub, öğretmen yetiştirme konusundaki deneyimlerini katılımcılar ile paylaşacak. Eğitimin Nobeli olarak adlandırılan ödülün sahibi Hroub; ’Oynuyoruz ve Öğreniyoruz’ adlı kitabında ifade bulan, kendi geliştirdiği ‘’Oyun Oynatarak Öğretme Modeli’’ ile uzman bir yaklaşımı Türkiye’deki meslektaşları ile paylaşacak.

  1500 öğretmen ve 19 konuşmacı katılıyor

  ‘‘Daha Güzel Bir Gelecek’’ hedefiyle; öğretmenlerin gelişimi için hizmet veren Gelecek Eğitimde Platformu tarafından üçüncüsü organize edilen Okul Öncesi Eğitim Zirvesi, Türkiye’nin dört bir yanından 1.500 öğretmene katılımcı olarak ev sahipliği yapıyor.

  Her biri alanında uzman 19 konuşmacının okul öncesi eğitimle ilgili sunumlar yapacağı Zirve’de, Türkiye genelinde Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile 2752 okul öncesi öğretmenine uygulanan “Türkiye’de Okul Öncesi Eğitimin Genel Durumu” araştırması sonuç raporu açıklanacak. Etkinliğin ikinci günü ise İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Balat Kampüsü’nde 25 atölye çalışması gerçekleştirilecek ve Çocuk Yetenekler Resim Sergisi 11 Mayıs tarihine kadar sürecek.

  Zirveye, Afrika’dan katılacak olan Sudan, Nijer ve Cibutili çocuklar kendi ülkelerinde okul öncesi eğitimde sergiledikleri çocuk oyunları ile zirveye renk katacak.

  “Eğitimde en stratejik unsur; Öğretmen”

  Öğretmen eğitiminin günümüzde her şeyden çok daha önemli hâle geldiğini ifade eden ‘Gelecek Eğitimde Platformu’ Başkanı Erdinç Aydoğan, öğretmen yetiştirmeyi yeniden düşünmek, eğitim politikalarımızı daha profesyonel öğretmen yetiştirmek konusunda öncelikli olarak dizayn etmek gerektiğini ifade etti.

  Zirve’yi üç yıl önce ilk olarak ‘‘Değerlerimiz ve Aile’’, ikincisini ‘‘Geleceğe Hazır Çocuklar’’ teması ile gerçekleştirdiklerini hatırlatan Aydoğan, “Ülkemizin aydınlık geleceğinin özel yetenekli çocukların ancak erken yaşta keşfi ve doğru eğitimi ile mümkün olacağına inanıyoruz. Bu sebeple zirvenin ana temasını “Yeteneğimi Keşfet” olarak tespit ettik” şeklinde konuştu.

  Zirve Programı

  Etiketler: » » » » » »
  Share