logo

  Koruncuk Vakfı ”Ramazan Sofrası” paketini hazırladı

  Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (Koruncuk Vakfı),Ramazan ayında anlamlı bir bağışta bulunmak isteyenler için, bünyesindeki yaşam evlerinde koruma altında olan çocukların bir günlük sofra gideri olan 125 TL tutarındaki “Ramazan Sofrası” paketini hazırladı. Bu kutsal ayın bereketini çocuklarla paylaşmak ve onlara sıcacık sevgi dolu sofralar kurmak isteyenler, kredi kartıyla www.koruncuk.org sitesinden ya da belirtilen bankalar aracılığıyla Ramazan ayı boyunca kendileri veya sevdikleri adına istedikleri sayıda “Ramazan Sofrası” bağışında bulunabilir.

  Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (Koruncuk Vakfı), Ramazan ayının bereketini çocuklarla paylaşmak ve onlara sevgi dolu sıcacık sofralar kurmak isteyenler için “Ramazan Sofrası” bağış paketi hazırladı. Koruncuk Vakfı, bu kutsal ayda, her çocuğun şefkat, sevgi ve anlayış görme, yeterli beslenme ve sağlıklı bir ortamda yaşama, oyun ve eğlence olanaklarından yararlanma, çağdaş bir eğitim alma ve yeteneklerini geliştirme, kısaca insan haysiyetine yakışır bir şekilde yaşama hakkı olduğuna inanan herkesi destek olmaya çağırıyor.

  Kuruluşundan bu yana 40 yıldır korunma ihtiyacında olan çocukların sorunlarına çareler üretmek, bu sorunun neden olabileceği olumsuz sosyal etkileri en aza indirmek için çalışmalar yürüten Koruncuk Vakfı’nın “Ramazan Sofrası” bağış paketinin tutarı, Koruncukların yaşadığı bir evin bir günlük Ramazan sofrası gideri olan 125 TL.

  Sevdikleri veya kendi adına bağışta bulunmak isteyenler, kredi kartıyla www.koruncuk.orgsitesinden ya da belirtilen bankalar aracılığıyla diledikleri kadar bağışta bulunabiliyor. Koruncuk Vakfı, bağışta bulunan destekçilere isme özel sertifika düzenliyor.

  Bilgi ve bağış için: www.koruncuk.org

  ——————-

  Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (Koruncuk Vakfı) hakkında

  1979 yılında gönüllüler tarafından kurulan Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (Koruncuk Vakfı), korunma ihtiyacında olan çocukların sorunlarına çareler üretmek, bu sorunun neden olabileceği olumsuz sosyal etkileri en aza indirmek üzere önleyici, koruyucu ve iyileştirici nitelikte çalışmalar yürütmektedir. Her çocuğun ve gencin şefkat, sevgi ve anlayış görme, yeterli beslenme ve sağlıklı bir ortamda yaşama, oyun ve eğlence olanaklarından yararlanma, çağdaş bir eğitim alma ve yeteneklerini geliştirme, kısaca insan haysiyetine yakışır bir şekilde yaşama hakkı olduğu inanıcıyla çalışan Koruncuk Vakfı, 2005 yılında “korunmaya muhtaç çocuklar konusunda” yaptığı özverili ve başarılı çalışmalarından ötürü Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi’nce verilen “ECOSOC Özel Danışmanlık Statüsü”nü almıştır.

  Bu yıl 40. yaşını kutlayan Koruncuk Vakfı’nın koruma – önleme amaçlı faaliyetleri arasında Ana Baba Okulu, çocuk hakları ve istismar konusunda çalışmaları yer almaktadır. 1992 yılında İstanbul’da (Koruncukköy Bolluca) ve 2019’da İzmir’de (Koruncukköy Urla) hizmete sunulan Çocukköyleri ile korunma ihtiyacında olan ve eğitim hakkı risk altında bulunan çocuklar sevgi ve güven ortamında hayata hazırlanmaktadır. Koruncukköy Bolluca Kültür Merkezi’nde ayrıca anaokulu olarak hizmet veren Özel Koruncuk Gündüz Bakım Evi ve Çocuk Kulübü de bulunmaktadır.

  Vakıf, her çocuğun öncelikli yaşam alanının aile yanı olduğunun, aile yanında destekleme ve risk önleme çalışmalarının gerekliliğini önemsemekte ve bu alanda biyolojik ve koruyucu ailelere destek vermektedir. Ayrıca Koruncukköy’den biyolojik ailesine dönmüş veya koruma kararı kaldırılmış 18 yaşından büyük çocukların kişisel gelişmelerini tamamlaması, kariyer sahibi ve başarılı bireyler olması için çözümler üretmektedir. Bu konuda hazırladığı, aile yanına dönen çocukların daha sağlıklı bir ortama geçişini sağlayacak olan “Aileye Dönüş” projesi, AB Sivil Toplum Diyaloğu 5. Dönem Hibe Programı kapsamında, örnek bir model oluşturulması ve tüm ülkede yaygınlaştırılması yönünde desteklenmektedir.

  2017 yılından bu yana İkinci Şans Projesi ile istismar mağduru çocuklara yönelik özel travma terapileri ile çocuğun yaşadığı travmalarla baş edebilme becerisini geliştirmesine destek olmaktadır. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın “Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programları” çerçevesinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü ve İstanbul Valiliği’nin ortaklığıyla “Çocuğum Özelim Buna Değerim” projesini gerçekleştirmiştir. Vakfın üyesi olduğu Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu ile Türk Kızılayı arasındaki protokol kapsamında Bağcılar Toplum Merkezi’ndeki mültecilere yönelik çalışmalara destek vermek amacıyla 2016 yılından itibaren psiko-sosyal destek alanında katkı sağlamaktadır.

  Etiketler: » » » » »
  Share