logo

  Konya Bilim Merkezi SOBİY 2019 Sosyal Bilimler Makale Yarışması

  Konya Bilim Merkezi SOBİY 2019 Sosyal Bilimler Makale Yarışması

  AMAÇ

  Ülkemiz kadim köklü geçmişi ve potansiyel geleceği ile gerek coğrafyasında gerekse tüm dünyada hem izlenen ve rol model alınan aynı zamanda hedefe konulan ve durdurulmaya çalışılan ülkelerin başında gelmektedir. Ekonomik olarak geliştikçe halkına daha özgür ve müreffeh bir yaşam sundukça kendi teknolojisini üretme hedefine yaklaştıkça kişilikli ve onurlu duruşunu korudukça bu hedef alınmalar nitelik değiştirerek de olsa devam edecek ve ülkemiz istikrarsızlaştırılmaya ve hep gelişmekte olan ülkeler sınıfında bırakılmaya çalışılacaktır. Bu yüzden ülke olarak sahip olduğumuz en önemli ve sürekli kaynak olan nitelikli beşeri sermayeyi en iyi şekilde yetiştirmek planlamak ve koordine etmek zorunluluğumuz vardır. “Hedef Olan Ülkenin Hedefi Olan Çocukları ve Gençleri  Olmalıdır” prensibine bağlı kalarak bilimde, sanatta, sporda, siyasette, edebiyatta müzikte, güzel sanatların değişik dallarında   hâsılı her alanda  tarihiyle ve değerleriyle  barışık, gelecek vizyonuna sahip hedefi olan gençleri bulma onları yetiştirme yükümlülüğümüz bulunmaktadır. Bu minvalde liseler arasında düzenlenecek olan sosyal bilimler yarışması ile özellikle sosyal bilimler alanında yeni beyinleri bulma ve onları ülke geleceğinde etkin ve verimli olarak yönlendirme amacıyla bu yarışma düzenlenecektir.

  HEDEF KİTLE

  Türkiye geneli tüm ortaöğretim (lise) düzeyindeki öğrenciler yarışmanın hedef kitlesi olarak belirlenmiştir.

  DÜZENLEYEN KURUMLAR

  Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Konya Bilim Merkezi Sosyal Bilimler Makale Yarışması (KBM-SOBİY); Milli Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi tarafından desteklenmektedir.

  KAPSAM

  Yarışma 5 ana alanda düzenlenecektir.

  PSİKOLOJİ – SOSYOLOJİ – FELSEFE

  DİN – AHLAK

  TARİH – COĞRAFYA

  EKONOMİ

  DİL – EDEBİYAT

  YARIŞMANIN İŞLEYİŞİ

  Öğrenciler, 5 farklı alanda hazırlanmış soru cümlelerinden bir tanesini seçerek belirtilen kurallara uygun makale yazacaklardır. Yazılan makaleler www.kbmsobiy.com web adresine belirtilen tarihe kadar yüklenecektir. Makale gönderim tarihi sonra erdikten sonra alanında uzman akademisyenler ön elemeyi geçen makaleleri ilan edeceklerdir. Her alanda ön elemeyi geçen ve ilk 10’a giren makale sahipleri danışman öğretmenleri ile Konya’da ağırlanacaktır. Öğrenciler Konya Bilim Merkezinde mülakata girdikten sonra aynı gün düzenlenecek ödül törenine katılacaklardır. Ödül töreni sonrasında Konya şehir gezisi düzenlenecek ve program sona erecektir.
  Konya Bilim Merkezinde yapılacak sunum ve mülakat  performanslarına göre değerlendirmeler yapılacak ve yarışmada dereceye girenler son gün düzenlenecek ödül töreninde ilan edileceklerdir. Değerlendirmeler %60 makale, %40 sunum/mülakat dağılımına göre yapılacaktır.

  ÖDÜLLER

  Her Alanda 1. Ödülü  4.000 TL

  Her Alanda 2. Ödülü  3.000 TL

  Her Alanda 3. Ödülü  2.000 TL

  • Her alanda 3 derece ödülü 1 mansiyon ödülü verilecektir.
  • Mansiyon Ödülleri 1.000 TL dir.
  • İlk üç dereceye giren danışman öğretmenlere 1.500’ er TL ödül verilecektir.
  • Dereceye giren öğrencilere okulları ve kendi adlarına temsili olarak altın, gümüş ve bronz madalyalar verilecektir.

  KURALLAR

   • Bir öğrenci farklı alanlarda hazırlanmış soru cümlelerinden sadece birine makale gönderebilir.
   • Sorulan soruların dışında farklı konu ve alanlarda yazılmış makaleler dikkate alınmayacaktır.
   • Bir makaleyi en fazla iki öğrenci  birlikte yazabilir ve bir makale için en fazla bir öğretmen danışmanlık yapabilir.
   • Eğer makale ödüle layık görülürse kazanılan ödül öğrenciler arasında eşit şekilde paylaşılır.
   • Danışman öğretmenler birden fazla öğrenciye danışmanlık yapabilir, ancak en fazla iki ödül miktarı kadar ödül alabilir.
   • Öğrenciler makalelerini en geç 15.08.2019 tarihine kadar başvuru formu eksiksiz doldurulmak üzere kbmsobiy.com adresine  yükleyecekledir.
   • Gönderilen makaleler her alanda uzman jüri üyeleri tarafından değerlendirilecektir ve her alanda ilk 10’a giren makale sahipleri danışman öğretmenleri ile beraber Konya’ya davet edileceklerdir. Danışman öğretmen müsait olmazsa öğrenciler aile fertlerinden biri ile Konya’ya gelebileceklerdir.
   • Değerlendirme kurulu, makaleleri yeterli görmezse ilk 10 yerine daha az sayıda makale sahibini mülakata katılmak üzere Konya’ya çağırma hakkına sahiptir. Yine makaleler dereceye girecek düzeyde görülmezse değerlendirme kurulu bazı ödül derecelerini iptal etme hakkına sahiptir.
   • Katılımcıların Konya’ya ulaşım ücretleri kendilerine aittir. Konya’da konaklama, yarışma günü şehir içi ulaşımı, yarışma gününde yemek ve sosyal faaliyet organizasyonları Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanacaktır.
   • Yarışmaya öğrenciler illerinde bulunan bilim sanat merkezleri ile de katılabilirler.
   • Yarışmaya Türkiye genelindeki Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm resmi ve özel okullarda okuyan lise öğrencileri katılabilir.
   • Yarışma duyuru tarihi olan 01.04.2019’da Resmi ve özel okullarda 12. sınıf öğrencisi olanlar yarışmaya katılabilirler.
   • Yarışma için makale gönderildikten sonra öğrenci(ler)in veya danışmanın okulunun veya şehrinin değişmesi söz konusu olursa yarışmaya katılım hakları aynı şekilde devam eder. Öğrenci veya öğretmen eski okulu üzerinden ödüllendirilir.
   • Öğrenciler makalelerini sisteme yükledikten sonra makalede değişiklik yapmak isterler ise makale son gönderim tarihine kadar istedikleri değişiklikleri yapıp makalelerini sisteme tekrar yükleyebileceklerdir. Sisteme en son yükledikleri makale değerlendirmeye alınacaktır.
   • Ödül alan makaleler için; ödüller öğrencinin ve danışman öğretmenin şahsi hesabına banka yolu ile yatırılacaktır. Ödül alan öğrenci ve danışman öğretmenlerin şahsi IBAN numaralarını yarışma sonuçlarından sonra beyan etmeleri gereklidir.
   • Katılımcılar yarışmaya gönderdikleri makalenin tümüyle kendilerine ait olduğunu, gerekli izinlerin alındığını diğer hususlarla birlikte kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül kazanan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanların elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınacaktır. Tespit edildiği takdirde yarışmacı ödüllendirilmiş olsa bile ödülü geri alınır.
   • Millî Eğitim Temel Kanununa mugayir, siyasi amaçlara hizmet eden, sakıncalı ve zararlı ifadeler içeren, genel ahlak kurallarına uymayan, hakaret içeren ve ne amaçla olursa olsun firma adı kullanılan makaleler yarışma dışı kalacaktır.
   • Yarışma sonuçlarının Eylül 2019 sonunda ilan edilmesi, yarışma mülakatının ise Kasım 2019’un ilk yarısında yapılması planlanmaktadır. Sonuçlar www.kbmsobiy.com adresinden duyurulacaktır.
   • Yazılacak makale, bilimsel makale yazım kurallarına göre yazılmalıdır. Bu kurallara uymayan makaleler değerlendirmeye alınmayacaktır. Makale yazım kuralları aşağıda ayrıca belirtilmiştir.
   • Yarışmaya gönderilen makalelerin tüm telif hakları Konya Bilim Merkezine ait olacaktır. Yarışmaya katılan kişiler, makalelerinin Konya Bilim Merkezince her türlü yayın organında süresiz yayınlanabileceğini, yapacağı çalışmalarda kullanılabileceğini ve bu yarışmaya ait şartname hükümlerini aynen kabul etmiş sayılırlar.
   • Konya Bilim Merkezi gerekli gördüğü durumlarda şartname üzerinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.
   • Bu yarışmaya katılanlar yarışma koşullarını kabul etmiş sayılırlar. Uygulama esaslarında yer almayan konulara dair takdir yetkisi, Konya Bilim Merkezine aittir.

  kbmsobiy.com

  Etiketler: » » » » »
  Share
  #

  Konya Bilim Merkezi SOBİY 2019 Sosyal Bilimler Makale Yarışması” için 1 yorum

  1. irem : diyor ki:

   basvuru yapilmiyor.bir an önce ilgilenirseniz sevinirim. sayfa bulunamadi diyor.

   0