logo

  Kitap: Rüya Şehirler: Dünyayı Şekillendiren Yedi Tasarım Fikri

  Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlanan “Rüya Şehirler: Dünyayı Şekillendiren Yedi Tasarım Fikri” isimli kitap, raflardaki yerini aldı. Mimarlık Tarihi kategorisinde yayınlanan kitap canlı, özgün ve genel okura hitap eden bir kültür tarihi sunuyor. Wade Graham’ın kaleme aldığı kitap, Ümit Hüsrev Yolsal tarafından Türkçeye kazandırıldı.

  Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), “Rüya Şehirler: Dünyayı Şekillendiren Yedi Tasarım Fikri” isimli kitabı Mimarlık Tarihi kategorisinde yayımladı. Wade Graham tarafından kaleme alınan kitap, Ümit Hüsrev Yolsal tarafından Türkçeye kazandırıldı. Rüya Şehirler, şehirleşmiş dünyayı anlamak için bir kılavuz niteliği taşıyor.

  19. yüzyıldan bugüne bazen ütopik, bazen tuhaf ama genelde tartışmalı birçok tasarım fikri kademeli olarak benimsendi ve Dubai’den Tokyo’ya, Londra’dan Los Angeles’a dünyanın her yerindeki şehirlerde uygulandı. Graham kitapta, bu tasarım fikirlerinin arkasındaki vizyonerlerin ve onların rakiplerinin yaşam öykülerinden yola çıkarak, şehir peyzajlarının analizini yapıyor, şehir formlarımızın nereden geldiğini, bizim onları ve onların bizi nasıl şekillendirdiğini göstermeyi amaçlıyor.

  Wade Graham şehirleri planlar, tasarımlar, mimari akımlar ışığında anlatırken tüm bunların aslında nasıl yaşamamız, nasıl çalışmamız, nasıl alışveriş yapmamız ve neye inanmamız gerektiğine dair fikirlerin bir dışavurumu olduğunu da gösteriyor. Bertram Goodhue’nun barok fantastik köylerinden, Le Corbusier’nin Işıyan Şehir’ine; lüks yeşil banliyöleri, şehir merkezindeki gökdelenleri, boş arazilerin ortasında yapayalnız dikilen yüksek blokları, yepyeni deneyimler vaat eden alışveriş merkezlerini, eko-siteleri, meydanları, dar sokakları, otoyolları bambaşka bir gözle görmemizi sağlıyor.

  Künye Bilgisi:

  Yazar: Wade Graham

  Çeviren: Ümit Hüsrev Yolsal

  Fiyat: 32 TL

  ISBN: 978-605-2116-89-0

  Barkod: 9786052116890

  Ürün Sırası: 194

  Ana Kategori: Mimarlık Tarihi

  Ebat: 13,5 x 20 cm

  Sayfa Sayısı: 296

  Kapak Türü: Karton Kapak

  Koç Üniversitesi Yayınları Sertifika no: 18318

  Etiketler: » »
  Share